Güncel

KAEÜ'den, 2020-2021 güz yarıyılı öğrenci alımı duyurusu

KAEÜ'den, 2020-2021 güz yarıyılı öğrenci alımı duyurusu

Okunma: 172

19 Ağustos 2020 17:38
-A

+A

       Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü 2020-2021 Güz Dönemi Lisansüstü Öğrenci Alımı duyurusunda bulundu. Üniversitenin duyurusunda adayların sadece bir (1) anabilim dalına tercih yapma hakları olduğu ve bir lisansüstü programda kaydı bulunanların kesinlikle kaydı yapılmayacağı belirtildi.
     Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi tarafından yapılan duyuruda Başvuruların ; 28 Ağustos - 10 Eylül 2020 Saat 17.00’ye kadar https://enstitukayit.ahievran.edu.tr/ adresinden online olarak yapılacağı, Yatay Geçiş Başvurularının, bu tarihler arasında ilgili belgeler ve dilekçe ile şahsen yapılacağı, Başvuru yapacak adayların; Halk Bankası Kırşehir Şubesi TR13 0001 2009 5020 0006 0000 14 hesap numarasına 50 (Elli) TL kayıt ücreti yatırmaları gerektiği ve Ücret yatırırken T.C. Kimlik Numarası, ad ve soyadın dekonta yazdırılması gerektiği (Ücret yatırmayan adayların başvuruları geçersiz sayılır.), Kayıt hakkı kazanan yabancı uyruklu adaylar, ön kayıt ücretini ders kayıtlarını yaptırmadan önce ilgili hesaba yatıracakları açıklandı.
BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER;
a) Yükseköğretim Kurumu tarafından tanınan lisans veya yüksek lisans diploması
b) Onaylı transkript örneği ve ders içeriklerini gösteren belge
c) Özgeçmiş (İletişim bilgileri belirtilecek)
d) ALES, GRE veya GMAT sınavlarından birinin sonuç belgesi (varsa)
e) Yabancı dil yeterliliğini gösteren belge (Doktora programı için)
f) Pasaport fotokopisi
YÜKSEK LİSANS PROGRAMI BAŞVURUSUNDA ARANACAK ŞARTLAR;
      Başvuracak adayların bir lisans diplomasına sahip olmaları gerekir. Lisans öğreniminin yurt dışında tamamlayanlarda, Yükseköğretim Kurulunca verilmiş denklik belgesi aranır.
Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı’ndan (ALES), Kontenjan ve başvuru şartları tablosunda özel şartlarda belirtilmiş ise gerekli puanı, belirtilmemiş ise başvurduğu programın puan türünde GMAT, GRE veya benzeri diğer sınavlardan en az 55 puan veya gerekli puanı alanlar (Son 5 yıl içerisinde) kabul edilir.
Yabancı dil sonuç belgesi, eğer yoksa yabancı dil puanı sıfır (0) kabul edilerek hesaplama yapılır.
DOKTORA PROGRAMI BAŞVURUSUNDA ARANACAK ŞARTLAR;
        Başvuracak adayların bir lisans / yüksek lisans diplomasına veya mezuniyet belgesine sahip olmaları gerekir. Lisans / yüksek lisans öğreniminin yurt dışında tamamlanmış olması durumunda, Yükseköğretim Kurulunca verilmiş denklik belgesi aranır
Yüksek lisanstan başvuracak adayların bir yüksek lisans diplomasına sahip olmaları, yüksek lisans mezuniyet notunun tezli yüksek lisans programından mezun olanlar için, 100 tam puan üzerinden en az 66, 4 tam puan üzerinden en az 2,5 harfli sistemde en az CB olması gerekir.
Lisans derecesiyle doktora programına başvuranların, lisans mezuniyet not ortalamalarının 4 üzerinden en az 3 veya muadili bir puana sahip olmaları gerekir.
Doktoraya yüksek lisans derecesinden başvuranlar için kontenjan ve başvuru şartları tablosunda özel şartlarda belirtilmiş puan veya en az 70 ALES taban puanı, lisanstan başvuracaklar için ise en az 80 puan alması gerekir. ALES puanına karşılık gösterilen GMAT, GRE veya benzeri diğer sınav sonuçları da kabul edilir.
Yüksek Öğretim Kurulu tarafından 14 Nisan 2020 tarihinde Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde yapılan değişiklik gereği, daha önce herhangi bir doktora/ sanatta yeterlilik/ tıpta uzmanlık/ diş hekimliğinde uzmanlık/ veteriner hekimliğinde uzmanlık/ eczacılıkta uzmanlık mezuniyetlerini tamamlamış adayların, lisansüstü programlara başvurmaları halinde bu adaylar için ALES puan şartı aranmayacaktır. Bu kapsamda olup lisansüstü programlara başvuran adayların puan hesaplamalarında, ALES Puanı olanlar için ibraz ettikleri puan üzerinden, ALES Puanı olmayanlar için başvurdukları program türü için ALES puanı 70 olarak hesaplanacaktır. Bu kapsamdaki adaylar için Giriş Puanı oluşturulacak ve her bir program için belirlenen kontenjan kadar öğrenci kabulü yapılacaktır.
Yabancı dil (YDS, YÖKDİL) sınavından en az 55 puan veya YÖK tarafından eşdeğerliği kabul edilen bir yabancı dil sınavından muadili olan bir puanı belirtir yabancı dil belgesinin olması gerekir.
Sağlık Bilimleri Enstitüsü 2020-2021 Güz Dönemi Lisansüstü Öğrenci Alımına ilişkin  ayrıntılı bilgilere Üniversitenin internet sayfasından ulaşabilirsininiz.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku