Güncel

Kaman Japon Bahçesi en güzel Japon bahçeleri arasında yerini aldı

Kaman Japon Bahçesi en güzel Japon bahçeleri arasında yerini aldı

27 Mart 2020 16:27
-A

+A

        Kırşehir'in Kaman İlçesinde yer alan ve ziyaretçiler tarafından büyük beğeni toplayan Kaman Japon Bahçesi Dünyanın dört bir yanından en güzel Japon bahçeleri arasında yer aldı. Kaman'da Japonya Ortadoğu Kültür Merkezi tarafından 1993 yılında Altes Prensi Takahito Mikasa'nın isteğiyle Kaman'da inşa edile Japon Bahçesi her mevsim ziyaretçilerini ağırlıyor.
Japon bahçe sanatı, kendine has mimari tarzıyla tüm dünyanın hayran olduğu ve farklı ülkelerde de yaşatılmaya devam edilen özel yeşil alanlar olarak biliniyor. Bahçe içerisinde yetiştirilen minimal ağaçlar ve çay evleri, Japon bahçelerinin olmazsa olmaz parçaları arasında bulunuyor. Türkiye de bu bahçelerden en büyüğü dahil olmak üzere pek çok Japon bahçesine ev sahipliği yapıyor.
Yurt dışı tatili yapmaya hazırlanırken uğraştırıcı ve yorucu vize işlerinden muzdarip olanlar için vizesiz hatta pasaportsuz gezi imkanı sağlayan "sadece kimlikle yurt dışına çıkma" imkanı gezginleri sevindiriyor. Türk vatandaşlarının, vize almadan girebileceği 4 ülke bulunuyor.
      2020'de vizesiz gezilecek ülkeler belli oldu. Tatillerini yurt dışında yapmak isteyenler, vizesiz gidilebilecek ülkelere yüzünü döndü. Hava yolu firmalarının kampanyalarını değerlendirmek isteyenler vizesiz gidilebilecek ülkeleri araştırıyor. Aralarında Avrupa ülkelerinin de bulunduğu 90 ülke, Türk pasaportunda vize zorunluluğu aramıyor. Yurt dışına çıkmak isteyenlerin aradığı adresler bu listede.
Japon bahçeleri, yalnızca Japonya ile sınırlı kalmayıp dünyanın dört bir yanına yayılan özel dekor ve dizayna sahip, huzur verici park veya bahçe anlayışı dışında birer sanat eserleri olarak nam salmıştır. Kendine has karakteristik özellikler taşıyan Japon bahçeleri, pek çok farklı tarzda olabilmektedir. Fakat bu sanatsal bahçelerde bodur ve minimal ağaçlar, çay evleri ile köprüler ilk akla gelen değişmeyen parçalar mutlaka bulunmaktadır.
Japonya dışında dünyanın dört bir yanında farklı ülkelerde bambaşka kültürlere de huzur veren binlerce Japon bahçesi yer almaktadır. Dünyanın en büyük Japon bahçesine ise Türkiye ev sahipliği yapmaktadır.
KAMAN JAPON BAHÇESİ- KIRŞEHİR/TÜRKİYE
       Dünyanın en büyük Japon bahçesi, Kaman'da Japonya Ortadoğu Kültür Merkezi tarafından 1993 yılında Altes Prensi Takahito Mikasa'nın isteğiyle yapılmıştır. Kalehöyük kazılarını yürüten Japon heyetin, anı olarak Kaman'da inşa ettirdikleri Japon Bahçesi, her mevsim farklı renklere bürünerek kartpostallık görüntüler oluşturuyor.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku