Güncel

KAMPANYALI SATIŞLAR, İKİNCİ EL EV EŞYASI SATICILARINI VURDU

KAMPANYALI SATIŞLAR, İKİNCİ EL EV EŞYASI SATICILARINI VURDU

10 Ağustos 2018 07:48
-A

+A

     Kırşehir dahil elektronik ev aletleri ve beyaz eşyadaki kampanyalı satışlar, ikinci el ev eşyası satıcılarını vurdu.
Kampanyalı satışlar, ikinci el ev eşyası satıcılarını vurdu. İş yapamaz hale gelen ikinci el satıcıları, kampanyalı ve taksitli satışlardan dert yandı, fakir ve evlenenlerin rağbet gösterdiği ikinci el ev eşyası satıcıları, bu aralar satışlardan dertli. 100 TL’ye çamaşır makinesi, fırın, bulaşık makinesi, buzdolabı ve 200 TL’ye televizyon bulabilmenin mümkün olduğu spot elektronik ve beyaz eşyalar, bu son gönlerde vatandaşlardan ilgi görmüyor.Son dönemlerde üretimin fazla olmasından dolayı, mağazalarda başlatılan kampanyalı satışlar ve kredi kartına taksitlendirme, çok cazip fiyata yeni eşyaya sahip olmak isteyen vatandaşların ilgisini çekiyor. Evine eşya almak isteyen vatandaşlar, artık ikinci el eşya almaktan kaçıyorlar.
            Konuya ilişkin olarak gazetemize açıklamada bulunan ve satışların her geçen gün azaldığını ikinci el ev eşyası satan ikinci el eşya satan esnaf, “Son dönemlerde iş yapamaz hale geldik. Bazı günler siftah bile yapamıyoruz. Çünkü sıfır eşyadaki kapmaya ve bir de buna kredi kartıyla taksit seçeneği eklenince, bizim satışlarımız iyice düştü. Böyle devam ederse, dükkânı kapatacağız” diye konuştu.Ev eşyalarınız, evinizi sevme nedenlerinizin en önemlilerinden birisidir. Ev eşyaları evinizi derli toplu gösteren ve rahat bir yaşam şeklinin imkanlarıdır. Büyük demirbaşlar olduklarından, istenilen her zamanda kolayca yenilenemezler. Yeni ev eşyası almak yerine, ikinci el ya da az kullanılmış ev eşyası almak daha karlıdır. Ancak ikinci el eşyaları almadan önce göz önünde tutulması gereken faktörler vardır.
Bir diğer konu ise sosyal medya üzerinde ki eşya satılmasına özellikle sosyal medya üzerinden satışa çıkarılan ürünler, vatandaşlar tarafından yoğun talep görürken, bu işle geçimini sağlayan ikinci el eşya satıcılarını işlerini de azaltıyor. İnternet üzerinden satışların yapıldığı gruplar her geçen gün artarken spotçular bu durumdan rahatsız olduğuna değinen esnaflar ;"Hem öğrencilere hem de ailelere, ikinci el ve sıfır ürünlerin satışını yaptıklarını söyledi. Satışların çok kötü olduğunu ve kan ağlayacak duruma geldik.İnternet siteleri ve sosyal medya üzerindeki satışlardan dolayı kötü durumdayız. Vatandaş alışverişini internet sitelerinden yapıyor. Mağazadaki bir oturma gurubu veya buzdolabı 2 bin 500, 3 bin lira iken bizde bin liraya satılıyor. Sıfır ürünü bu kadar uygun fiyata vermemize rağmen internetteki siteler ve sosyal medya üzerinden açılan guruplar yüzünden satış yapamaz hale geldik" dedi.
2-3 aydan beri işlerinin oldukça bozulduğunu dile getiren spotçu esnaf, "insanlar artık sosyal medya üzerinden alışveriş yapmaya başlayınca, spotçulara uğrayan olmuyor. Bu İnternet satışları bizim satışlarımızı büyük ölçüde etkilemeye başladı. Bu satışlar bizim sonumuzu getirebilir. Biz vergisini veren iş yerleriyiz. Sosyal medya üzerinden yapılan satıcılar herhangi bir vergi vermeden bizden daha çok satış yapıyorlar. Yetkililerin, bu vergisiz satış yapan yerleri tespit etmesi lazım" ifadelerin kullandı.
Esnaf iş yapamayınca kendilerinin de iş yapamaz hale geldiğini dile getiren nakliyeci Göktürk nakliyatta çalışan işçiler ise, "1 aydır en fazla 5 nakliye işi ya oldu ya da olmadı. Buradaki esnaflar kira ve stopaj veriyor, vergisini ödüyor, işçi çalıştırıyorlar, kaç aydır satış yapmakta zorlanıyorlar. İnternet sitelerinden satış yapanlar vergi vermiyor, kira vermiyor, hiç bir masrafları yok. Bundan dolayı spotçuların işi bitme noktasına geldi. Onlar satış yapamayınca nakliyecilerde iş yapamıyor" şekilde konuştu.
İkici el eşya alırken dikkat edilmesi gerekenler ise;
1) Eşyayı almadan önce kesinlikle deneyin. İkinci el eşyaları bizzat kendiniz test edin. Alınacak eşyada zarar varsa ya da kullanacağınız amaca hizmet edemeyecek durumdaysa, geç olmadan almaktan vazgeçin. Ya da hasarlı ve tamir edilebilecek durumda eşyaları, uygun fiyata alın.
2) Hislerinize güvenin. İkinci el eşyalar, bir önceki sahiplerinden izler, kokular taşıyabilir. Alım kararını gerçekleştirirken bunu göz önünde bulundurun. Bazı kokular kolayca çıkabilirken, evcil hayvan ve sigara kokuları çıkmayabilir.
3) Döşeme kaplama sizi gereksiz harcamalardan kurtarır. İkinci gel ya da eski ev eşyaları, güzel ve kaliteli bir döşeme ile adeta yeni gibi yapılabilir. Yenisini almak yerine iyi bir işçilikle ilk günkü kalitesinde ev eşyalarınızı kullanabilirsiniz.
4) Koltukların iç mekanizmasına dikkat edin. Koltuklar dış görünüşlerinin yanında, rahatlık sağlaması için yaylı ve yumuşak halde üretilmektedir. Almadan önce iyice kontrol edilmelidir.
5) Laminat ve ahşap eşyalar oldukça ilgi çekicidir. Kirli, tozlu, eskimiş ya da ufak tefek hasarlı bu ürünler, biraz zaman ayırıp emek harcayarak yeni gibi olabilirler.
6) Meşe ağacı ürünleri arayın. Meşe ağaçı belki de en sağlam ürünlerin üretilmesinde rol oynar. Dış görünüşe önem vermiyorsanız senelerce güvenle kullanabileceğiniz meşe ürünleri tercih etmelisiniz.
7) Çocukların ev eşyası da önemsenmelidir. Genellikle satıcılar, çocuk ev eşyalarını onlardan kurtulmak için satarlar. Çocukların zarar görmemesi için, elden çıkarılmış bu ürünler bozuk ya da arızalı olmadığı anlaşılana kadar alınmamalıdır.
8) Gereksiz eşya alımından kaçınılmalıdır. İkinci el eşya alın ya da almayın, en önemli kuralınız gereksiz eşya alımından uzak durmak olmalıdır.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku