Güncel

KAYA; AHİLİK, AHLÂKLI MİLLİ ESNAFLIĞIN REÇETESİDİR

KAYA; AHİLİK, AHLÂKLI MİLLİ ESNAFLIĞIN REÇETESİDİR

21 Eylül 2018 07:05
-A

+A

   Dünya Kırşehirliler Dernek Başkanı Ünal Kaya; 31. Ahilik haftası kutlamaları dolasıyla bir açıklama yaptı.Kaya yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi.”Anadolu'nun Türkleşmesi ve Müslümanlaşmasına Manevi Mimar olarak büyük katkı sağlayan Osmanlı Beyliği'nin Cihan Devleti haline gelmesindeki önemli Teşkilatlardan birisi olan AHİLİK, yüzyıllardır ilham kaynağı olmuştur.”
Kırşehir'de bir Yiğit Ahi Evran-ı Veli ortaya çıkarak 32 çeşit esnafı teşkilatlandırarak, zamanla Selçuklu ve Osmanlı coğrafyasında sanatını icra eden bütün esnaflara yayılan Ahilik sisteminin temellerini 1.200'lü yıllarda atmıştır.
Moğolların Anadoluyu istila ettiği zaman, Onuruyla, şerefiyle savaşan ANADOLU'nun YİĞİT AHİ ALPERENLERİ, beyleri ve kadınları ile ANADOLUYU Biz Türklere yurt etmiştir.
Ahilik; sanayileşerek üretmek ve ahlaklı Milli esnaflığın reçetesidir.Bu nedenle 2023, 2053, 2071 lider ülke Türkiye yolunda üzerimize düşen vazife önce kendimizi ahlaki ve insanı bir çerçevede eğitmek sonra Ülke ekonomimizin markalaşarak imal etme, üretme ve dışa olan bağımlılığımızı en asgari düzeye indirerek Milli Üretime geçmektir.
Ahilik; yiğitlik, cömertlik ve mertliktir.Komşusu siftah yapmayan esnafın kardeşlik yürüyüşüdür.Ayıplı mal üreten imalatçının papucunun dama atılmasıdır.Ustalık belgesinin elinden alınıp tekrar kalfalığa dönmesidir.Ustasının elini öperek olur alan kalfanın şed kuşatılıp tekrar ustalık mesleğine dönüp dükkan açmasının adıdır.
Bir Fatma Bacı olup, yetiştirdiği kadın askerle Moğolların karşısına çıkıp, "bunların kadınları böyleyse, erkekleri nasıldır dedirtip geri püskürten", Bey'i gibi Yiğit Destanı yazan "Anadolu Bacılarının" adıdır ahilik.
Cihan Devleti OSMANLI'nın temellerini Kırşehir'de, 20 dk secdeye yatarak kurulmasının işaretini alan, Şeyh Edebali'yi Kırşehir'den, Bilecik Söğüt'e görevlendiren AHİ ALPERENLERİNİN adıdır ahilik.
Kısacası ahilik, dükkan açmak için adamı olanın değil, ustalık belgesi alıp işin ehli olan adam olanın ülkesi için dürüstlükle üretim yapmasının adıdır.Sözleri ile Ahilik konusuna farklı bir düşünce ve bakış açısı katmış olan Dünya Kırşehirliler Dernek Başkanı Ünal Kaya; "Ahilik ahlak ile çalışmanın Milli üretim ile markalaşmanın" yolu ahilik teşkilatı ve sisteminden geçmektedir.Devlet büyüklerimizin her zaman emir ve müsadeleri ile hizmet etmeye devam edeceğiz sözlerini ekledi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku