Güncel

Kaya; Benim Dernekçilikte ki Amacım Sırtımın Sıvazlanması Değil

Kaya; Benim Dernekçilikte ki Amacım Sırtımın Sıvazlanması Değil

Okunma: 534

19 Ekim 2021 16:39
-A

+A

Bahattin Kaya basın toplantısı yemeğinde Türkiye Harp Malülü Gaziler-Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kırşehir Şubesi Başkanı Bahattin Kaya basın toplantısı yemeğinde; Türkiye Harp Malülü Gaziler-Şehit Dul ve Yetimleri Derneğinin kurulum amacına değindi. Kaya; aynı zaman da Milli Savunma Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığı projeden bahsederek bizim maddi olarak eksiğimiz yok, derdimiz hatırlanmak ve saygı duyulmak dedi. Kaya; çocuklarımızı vatan, millet ve bayrak sevgisi ile yetiştiriyoruz diyerek sözlerini noktaladı.

            Bahattin Kaya: Gazetemize yaptığı açıklamada, Genel merkezi Ankara’da olan derneğimiz 1915 yılında kuruldu. Köklü ve çok eski bir dernek. Toplam 46 tane şubesi olan derneğimizin 36 adet de temsilciliği mevcut, 17.000 e yakında üyesi bulunuyor. 2019 yılında Türkiye Harp Malülü Gaziler-Şehit Dul ve Yetimleri Derneği’nin şubesini aldık. Pandemi neticesi ile iki yıldır yapamadığımız basın toplantımızı sonunda yapabildik. Gazilerimiz ile sanal da değil de basın toplantısı neticesi ile sohbet ortamında tanışmanızı istedik dedi.

            Kaya; Biliyorsunuz ki, Kırşehir de aynı minvalde dört tane dernek var. İlki bizim derneğimiz olan Türkiye Harp Malülü Gaziler-Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kırşehir Şubesi. İkincisi; Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği. Üçüncüsü; Muharip Gaziler Derneği. Dört; En son kurulan Anadolu Şehit Aileleri Derneği. Sadece Kırşehir de değil her ilde bu derneklerde fazlaca mevcut. Basın toplantısını yapma nedenimiz ise size bu derneklerin yasal pozisyonunu anlatmak. Yasalarla yürütülen demokratik bir ülkede yaşıyoruz, biz de yasalar neyi emrediyorsa, ona uyuyoruz. Bu yüzden de bu toplantıyı gerçekleştirdik dedi.

            Kaya; Ben Emekli Jandarma Astsubayım. Aynı zamanda gaziyim, 2005 yılında Şırnak Beytüşşebap’ta yaralandım ve Emekli oldum. Şuanda aramızda Gazilerimiz ve Şehit anne ve babalarımız var. Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak benim önceliğim şehit anne ve babasıdır. Onlar benim başımın tacıdır. Çünkü 20 yaşına kadar yetiştirdiğin bir evladı vatana kurban vermek hiç kolay değil. Empati yapalım Hepimizin evladı var. Her ne kadar vatana feda olsun desekte nihayetinde canımız, kanımızdır. Her defasında şunu anlatırım: Peygamber efendimizin erkek çocukları hep genç yaşlarda ölmüş. Sabrı yüksek olan Peygamberimiz dahi, çocuğunun mezarında ağlamış. Dağ dile gelmiş ve sormuş. Bu kadar sabrınız var neden sabredemiyorsunuz, ağlıyorsunuz? Peygamber efendimiz H.Z. Muhammed’de benim çektiğim acıyı sen çeksen koca dağ yerli bir olurdun demiş. Bu yüzden her şeyin üzerinde tuttuğun, emek verdiğin yavrunu vatana kurban etmek ne olura olsun kolay değil. Şehit ailesi olmak çok zor, hiç kolay değil. Şehit aileleri eli öpülesi insanlar, vatandaş olarak sonsuz saygı duymak gerekiyor ifadelerini kullandı.

            Kaya sözlerine şöyle devam etti: Biz bu vatan için 40 yıldır PKK ile mücadele veriyoruz. Burada gördüğünüz gazilerimiz, Malül gazilerimizdir. Malül gaziler ise terörle mücadele sırasında yaralanmış; gözü, bacağı, kolu gibi çeşitli uzuvlarından yaralanmış veya kaybetmiş gazilerimizdir. Onun için gazilerimize de unutmamalıyız. Hatırlamalı ve saygı duymalıyız. Gazi olarak herkese müteşekkirim. Allah Şehit anne ve babalarımıza sabırlar versin. Onların ellerinden öpüyorum, Gazilerimize de Allah sağlık ve uzun ömürler versin diliyorum dedi.

            Kaya; Bahsettiğimiz Türkiye Harp Malülü Gaziler-Şehit Dul ve Yetimleri Derneğimiz kamu yararına çalışan bir dernektir. Kamu yararının sözlükte ki anlamı; Halkın ve Milletin bütünü demektir. Yani Kamu yararı için halk için çalışan ve çabalayan bir derneğiz. Aynı zamanda son iki yıldır Türkiye de yaklaşık 122 bin tane Sivil Toplum Kurulu dediğimiz dernek ve vakıf var. Bunların içerisinde içişleri bakanlığı içerisinde ki 30 dernekten istişare kurulu oluşturulmuş. Derneğimiz aynı zaman da oranın da üyesiyiz. Yapılan toplantılara katılarak şehit ve gazilerimizin yaşadığı sıkıntıları en yüksek makam da dile getiren bir derneğiz. Kamu yararına çalıştığımız için, yasal olarak şehit ve gazileri temsil eden bir derneğiz. İlimizde sıkıntılar yok mu? Elbet tabii mevcut, özellikle protokolde bu sıkıntıyı yaşıyoruz. Deneğimiz 2847 sayılı kanun kapsamında özel kanunla kurulmuş bir dernektir. Nihayetinde adımıza özel bir kanunla kurulmuşuz. Bu kanunun içerisinde kamu yararına çalışan dernekler: Türkiye Emekli Subaylar, Türkiye Emekli Astsubaylar, Türkiye Harp Malülü Gaziler-Şehit Dul ve Yetimleri Derneği, Muharip Gaziler, 2847 sayılı kanunun içerisinde yer almaktadır.

            Kaya sözlerine şöyle devam etti; Bizim burada ki amacımız, askerlik mesleğine ilişkin ortak anıları yaşatmak, üyelerin onurunu korumak, haklarını savunma, hayat şartlarını düzeltmek, sosyal ve kültürel hizmetlerde bulunmak, aralarında dayanışma sağlamaktır. Benim dernekçilikte ki amacım ise; yemek, içmek veya bir kurum müdürüne merhaba deyip hoş beş yapmak, sırtımın sıvazlanması değil. 97 yıldır Cumhuriyet ayakta bunun 40 yılını PKK ile mücadeleye verdik. Yaklaşık 16.000 bin Gazimiz, 9.000 bin Şehidimiz var. Biz çocuklarımıza bir daha aynı olaylar başımızdan geçmesin, ülkemizin kalkınması ve terörizmin son bulması için neler gösterebiliriz, dilimiz döndüğünce neler anlatabiliriz diye düşünüyoruz. Benim ve bizim amacımız bu. Emelimize de ulaştık, ancak Pandemi ile birlikte de ara vermek zorunda kaldık.

            Kaya; Milli Savunma Bakanlı ve Milli eğitim bakanlığı ile bir proje yaptık. Kırşehir’de ki ilçelere ve tüm okullara gittik. Güzel dönütler aldık. Bizim maddi olarak eksiğimiz yok. Derdimiz hatırlanmak ve saygı duyulmak. Biz millet olarak, vatan edindiğimiz toprakları hep kanla, canla, başla edindik. Bize vatanımızı birileri altın tepsi de sunmadı. Tarih boyunca çok şehit ve gazimiz olmuş. Bundan sonra her birimizin çocukları da şehit ve gazi olmaya aday. Ancak bizim temennimiz de keşke terör sorunumuz olmasa ama maalesef öyle bir lüksümüz yok. Anadolu enerji güzergâhında yer alıyoruz. Bu yüzden hiçbir zaman bize rahat vermeyecekler. Bu yüzden biz de çocuklarımızı; vatan, millet, bayrak, sevgisi ile yetiştiriyoruz dedi.

            Kaya aynı zaman da basın mensuplarına davetimize icabet ettiğiniz için teşekkür ederiz diyerek sözlerini noktaladı.


Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku