Güncel

KBRN Farkındalık ve Şüpheli Posta Eğitimi Verildi

KBRN Farkındalık ve Şüpheli Posta Eğitimi Verildi

Okunma: 298

22 Kasım 2021 16:42
-A

+A

KBRN ( Kimyasal,  Biyolojik,  Radyolojik  ve Nükleer) Yerel Düzey Çalışma Grubu Operasyon Planında görevli olan  kurum personellerine, İl AFAD müdürlüğünce KBRN Farkındalık ve Şüpheli Posta Eğitimi verilmiştir.

Eğitimde; KBRN kavramı nedir, KBRN olayları nasıl gerçekleşebilir, bir KBRN olayı nasıl anlaşılır, etkileri nelerdir, bu etkilerden korunma yolları nelerdir, bir KBRN olayı sırasında doğru davranış şekilleri konuları anlatılmıştır.
Eğitimde şüpheli posta/paket tespiti halinde yapılması gerekenler hakkında bilgilendirme yapılmış ve Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer tehlikeler konusunda farkındalığı arttıracak basit kişisel korunma bilgi ve beceri kazandıracak bilgiler paylaşılmış ve eğitim sonrası KBRN tatbikatı yapılmıştır.
Gerçekleştirilen eğitimle, KBRN (kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer) maddelerin meydana getireceği tehlikelere karşı alınacak önlemler ve yapılacak çalışmaları tespit etme ve bunlarla ilgili kamu ve özel kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonun sağlaması amaçlanmıştır.
KBRN FARKINDALIK EĞİTİMİ
AMAÇ
Katılımcıların Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) tehlikeler konusunda farkındalığını arttırarak basit kişisel korunma bilgi ve becerisi kazandırmaktır.
EĞİTİM İÇERİĞİ
KBRN nedir?
İkaz Alarm ve İşaretleri, Sığınaklar, Kimyasal Tehditler
Tanımlar
Kimyasal Olayların Tarihçesi, Kimyasal Ajanların Sınıflandırılması, Kimyasal Saldırılardan Korunma, Biyolojik Tehditler ve Şüpheli Paketler
Tanımlar
Biyolojik Ajanları Yayma Yolları, Biyolojik Silahların Tarihçesi, Biyolojik Ajanların Sınıflandırılması, Biyolojik Silahların Özellikleri, Biyolojik Saldırılardan Korunma, Şüpheli Paketler
Şüpheli Paketler Nasıl Anlaşılır?
Şüpheli Paket Keşfettiğinizde Ne Yapmalısınız?
Şarbon Nedir?
Radyolojik Tehditler
Tanımlar
Radyolojik Olayların Tarihçesi, Radyasyon Çeşitleri, Radyasyonun İnsan Sağlığına Etkileri ve Korunma, Radyolojik Saldırılardan Korunma, Nükleer Tehditler
Tanımlar
Nükleer Olayların Tarihçesi, Nükleer Silahların Etkileri, Nükleer Saldırılardan Korunma
UYGULAMA
 Kurum personeli, AFAD gönüllüleri ve STK’lara mevcut kapasitelerini geliştirme ve bilgi beceri kazandırmak amaçlı sunum eşliğinde malzeme tanıtımı yapılarak katılımcıların KBRN konusunda farkındalıkları arttırılır.
 

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku