Genel

KIRŞEHİR AHİ EVRAN SİGORTA SAHİBİ HASAN ÖZTÜRK;” TEDBİR TEDAVİDEN İYİDİR”

KIRŞEHİR AHİ EVRAN SİGORTA SAHİBİ HASAN ÖZTÜRK;” TEDBİR TEDAVİDEN İYİDİR”

Okunma: 537

16 Haziran 2021 15:02
-A

+A

İnternetten Sigorta Satın alımı ve Trafik sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken önemli hususları  gazetemize açıklamada bulunan  Kırşehir Ahi Evran sigorta sahibi Hasan Öztürk ,

 Pandemi sürecinde internet alışverişleri arttı ancak sigorta sektöründe halkımız bu yol yerine acentelerini tercih etmeli ufak bir maddede bulunan eksiklik maddi varlıklarınızı tehlikeye sokabilir trafik poliçelerinde İMM olarak tabir ettiğimiz tutar (karşı tarafa verilen maddi hasar)maximum 43.000 TL  araç piyasasının yükselmesinden dolayı bu tutar çok düşük kalmakta örneğin 500.000 TL lik bir araca çarptınız 100.000 TL hasar var ve tamamen kusurlu sizsiniz kasko poliçenizde mevcut değilse 43.000 TLyi geçen 57.000 TL’lik kısmı sigorta şirketi karşı araca öder ve sizden tekrar bu tutarı talep eder bunun için kesinlikle poliçe satın alırken acentenize bu tutarın ne kadar olduğunu sorun ve küçük bir fark ödeyerek artırın tedbir tedaviden iyidir...
         Kırşehir Ahi Evran sigorta sahibi Hasan Öztürk ;Zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası, en yaygın iki araç sigortası türüdür. Adından da anlaşılacağı gibi zorunlu bir sigorta türü olan trafik sigortası hemen hemen tüm sürücüler tarafından yaptırılmaktadır. Ancak konu kasko olduğunda, sigortalanan araçların oranında azalma görülmektedir.
Ne yazık ki birçok sürücü, gerek zorunlu trafik sigortasına güvendiğinden gerekse trafik sigorta primleri halihazırda bütçesini zorladığından kasko yaptırmamaktadır. Oysa bu iki sigorta türü birbirinden çok farklıdır ve trafik sigortanız olsa dahi kasko yaptırmak çok önemlidir. Zorunlu trafik sigortası ile kasko arasındaki farkları bilmek, kaskonun önemini daha iyi anlamakta yardımcı olacaktır.
Trafik Sigortası Sadece Kaza Hallerinde Geçerlidir
          Zorunlu trafik sigortası, bir kaza halinde tarafların kusur oranlarına göre devreye girer. Kusurlu tarafın sigortası, kusuru olmayan tarafın hasarını karşılar. Bu uygulamayla trafikte hata yapmayan sürücülerin haklarının korunması amaçlanmaktadır. Ne var ki aracınızın hasara uğrayacağı durumlar sadece karşı tarafın kusurlu olduğu kazalardan ibaret değildir. Örneğin aracınız yanar ya da çalınırsa, sizin bunda hiçbir kusurunuz olmasa da zorunlu trafik sigortası hasarınızı karşılamayacaktır. Bu hallerde zararınızın karşılanabilmesi için kasko yaptırmış olmak gerekmektedir.
Kusurlu Tarafsanız Hasarınızı Sadece Kasko Karşılayabilir
      Trafiğe çıkan araç sayısını her geçen yıl daha da artmaktadır. Bu da beraberinde trafiğin daha stresli bir hale gelmesine neden olmaktadır. Bütün iyi niyetinizle diğer araçlara duyduğunuz saygıya ve kurallara uymak için gösterdiğiniz özene rağmen, saatlerce trafikte sıkışıp kalmanın stresi yüzünden hata yapıp bir kazaya sebep olabilirsiniz. Sizin kusurlu olduğunuz bu tip kazalarda karşı tarafın hasarı sizin zorunlu trafik sigortanızdan karşılanır. Ancak kendi aracınızda meydana gelen maddi hasarın karşılanması için mutlaka kasko yaptırmış olmanız gerekmektedir. Kazanın boyutuna göre, kasko yaptırmadığınız için ödeyeceğiniz meblağ, bir yıllık kasko priminden çok daha yüksek olabilmektedir.
Kaskonun Teminat Kapsamı Daha Geniştir
         Zorunlu trafik sigortası primlerinin kasko primlerine oranla daha düşük olmasının sebebi, trafik sigortasının teminat kapsamının daha dar olmasıdır. Ayrıca kaskonun aksine trafik sigortasında limitler ve teminatlar tüm poliçe sahipleri için aynıdır. Öte yandan kaskonun teminat kapsamı daha geniştir. Poliçe sahibi ile sigorta şirketi arasında imzalanan sözleşmede hangi ek teminatların sağlanacağı belirtilmektedir. Örneğin ek teminatlar arasında belirtilmesi halinde sel ya da deprem gibi doğal afetlerin neden olacağı hasarlar da kasko sigortası kapsamına alınabilir.
Kasko Primlerinde Muafiyet İndirimi Yapılabilir
         Zorunlu trafik sigortasının primleri Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir ve bu primler tüm poliçe sahipleri için sabittir. Kasko primleri söz konusu olduğunda ise hasarsızlık dışında indirim imkanları bulunmaktadır. Poliçe sahibinin olası bir kazada aracında meydana gelecek maddi hasarın belli bir kısmını karşılamayı taahhüt ettiği durumlarda muafiyet indirimi devreye girer. Bu hallerde kasko primleri de düşmüş olur. Ayrıca poliçe sahibinin karşılamayı taahhüt ettiği kısmın tüm hasarı karşılamaya yettiği ufak kazalarda, hasarsızlık indirimi kaybedilmemiş olur.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku