Güncel

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci'den Fazıl Say yorumu: "Bir sanatçıya yakıştıramadım"

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci'den Fazıl Say yorumu:  "Bir sanatçıya yakıştıramadım"

16 Ekim 2018 07:22
-A

+A


Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Neşet Ertaş ile ilgili düşüncelerini Buket Aydın'a anlattı.
            Kırşehir'in en önemli değerlerinden olan Neşet Ertaş'ın Anadolu'nun sesi olduğunu ifade ederek "Aslında biz onu tanıtmıyoruz. O Kırşehir’i tanıtıyor. Tabii ki bu şehrin de ona kattığı şeyler var. Ben ölümünden önce son ziyaretimde “Ustam Kırşehir’e, Kırşehirlilere bir mesajınız var mı?” dediğimde “Torpak her yerde aynı torpak. Torpağı kıymetli yapan üstünde yaşayan insanların kalitesi ve değeridir. Biz aşiret olarak konargöçer bir aşirettik. Çok yerleri gezdik bize çok eziyet ettiler. Düğünlerde bizi oynattılar, çaldırdılar, sonra dövdüler paramızı vermediler. Ama Kırşehir bize bağrını açtı. Hiç eziyet etmedi, bizi kabullendi, sahiplendi, bize çok iyi davrandı. Biz de buraya yerleştik. Tüm Kırşehirli hemşerilerime sevgilerimi, saygılarımı ilet” demişti. Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nin projesini de göstermiştim ustaya, ismini izin alarak koydum" dedi.
 Bahçeci açıklamasına şu şekilde devam etti: "Temeli sevgi, saygı ve hoşgörüye dayanıyor. Altını tevazuuyla, insan sevgisiyle, dünya hayatına tamah etmemesiyle, parayla pulla, makamla hiçbir işinin olmamasıyla doldurabilirsiniz. Bana göre Türkiye’nin en çok ihtiyacı olan 3 ana unsur. Bunları çözünce toplumsal problemlerin de hepsini çözmüş olacağız. Maalesef kendinden olmayan insanlara sevgisi olmayan toplum da çok büyük tehlike! Bu açıdan da Neşet Ertaş’ın felsefesini gençlere çok iyi aktarmak lazım. Neşet Ertaş Anadolu’nun sesidir, duygusudur, neşesidir, hüznüdür, aşkıdır, tutkusudur, her şeyidir. Ve onun yansımasıdır, notalara, sözlere dökülmüş halidir."
            Bilindiği gibi Neşet Ertaş’ın ölüm yıldönümünde Fazıl Say Türkiye’nin son büyük halk ozanı Âşık Veysel’dir” paylaşımı yaptı ve Neşet Ertaş’ın sevenlerinden tepki gördü. Bunun üzerine görüşlerini aktaran Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar bahçeci şunları kaydetti:" Son derece gereksiz bir açıklama. İnsanların fikirlerine saygı duyarız ama her fikrini de toplumla paylaşması gerekmiyor. Neşet Ertaş gibi topluma mal olmuş bir isim üzerinden başkası yapsa yine anlayacağım da Fazıl Say gibi bir sanatçının karşılaştırma yapmasını ben işin doğrusu büyük bir saygısızlık olarak görüyorum. Sonuçta o da çok değerli bir sanatçıdır, sanatında değerlidir.  Ama bu başka bir şey… Âşık Veysel tabii ki büyük bir ozan… Bu ülkenin değeri… İnsanlar tabii ki Âşık Veysel’in ölüm yıldönümünde de çok güzel sözler paylaşıyor, Neşet Ertaş’ınkinde de. Bu kıyaslamayı herhalde Âşık Veysel de Neşet Ertaş da duysaydı, çok üzülürlerdi. Bu noktalarda biraz daha hassas olmak gerektiğini düşünüyorum. Bence çok yersiz ve gereksiz bir açıklamaydı. İşin doğrusu ben bir sanatçıya yakıştıramadım."

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku