Güncel

KIRŞEHİR ÇİFTÇİSİNDE MEVCUT DURUM

KIRŞEHİR ÇİFTÇİSİNDE MEVCUT DURUM

Okunma: 543

8 Eylül 2020 16:59
-A

+A

       Tarım sektörü, ülke sınırlarımız dahilinde çok zengin örfi değerlere sahip tarihi bir kültürle birlikte, konumu itibariyle şehrimizde de ağırlıklı küçük ölçekli işletmeler olmak üzere birçok  insana geçim kaynağı olmaktadır.
        Torunçağ Tarım Ltd. Şti ve Kırşehir TSO Yönetim Kurulu Üyesi Çağatay Han Torun gazetemize yaptığı özel açıklamada;"Ekonomisi tarımsal üretimden beslenen Kırşehir’de  yapılan üretimin ekonomik sonuçları şehrimizin ticari hayatının hareketi açısından da ciddi bir öneme haiz.
        Çiftçinin ekonomik yapısı, şehrin zincirleme tüm ticari faaliyetlerinin resmen en büyük lokomotifi. Esnafından, büyük tacirine, endüstriyel üretimden tarımsal üretimde kadar hepsi çiftçimizin o yılki hasılatının hacminden olumlu ya da olumsuz etkilenmekte".
Torun;"Nitekim bu yılda, şehrimizin ekonomisinin bölgesel kuraklık ve hastalıklardan ötürü oluşan verim kaybına bağlı olarak olumsuz etkilendiği ve etkileneceği bir yıl gibi duruyor. Yaşadığı verim kaybı ile geçmiş borçlarını tam olarak kapatamayan çiftçimiz de , yeni yılın üretim hazırlıklarının finansmanı da sıkıntılı bir hale geldi. Buna bir de kısa bir süre zarfında %20 gibi yükselen kimyevi gübre fiyatları eklenince, hazırlığı çoktan tamamlamış olması gereken çiftçimiz abandone duruma gelmiş durumda".
        Devletimiz her ne kadar imkanları dahilinde çiftçimizin yanında durmaya devam etse de, öngörülemeyen ve kontrol edilemeyen iklim şartları, pandeminin global ekonomideki biz gibi hassas mali yapıya sahip ülkelerdeki olumsuz etkisi ile birleşince sürecin maliyet anlamında sıkıntılı geçeceğini söylemek zor olmayacak. Belki tarım sektörü çalışma ortamı açısından pandemi kaynaklı bir kısıtlama görmedi ama bölgemiz de tarım sektörü de iklimsel ve tabiat kaynaklı kendi local pandemisini yaşadı.
Çağatay Han Torun;1Tüm bu olumsuzluklara rağmen hayati önem taşıyan tarımsal üretimde an itibariyle tedirgin duran çiftçimizi yeni sezonda üretime motive etmek, cesaretlendirmek, anlık finansal ihtiyaçlarını kazançları maliyetlerin altında kalmadan gidermek için yeni destek ya da motivasyon araçlarının tespit edilerek sürece dahil edilmesi hem şehrimiz hem de ülkemiz için önemli bir adım olacaktır"dedi.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku