Sıcak Haber
 TEŞEKKÜRLER...

TEŞEKKÜRLER...

Genel

Kırşehir Çörekotu'nun Merkezi Olma Yolunda Hızla İlerliyor

Kırşehir Çörekotu'nun Merkezi Olma Yolunda Hızla İlerliyor

Okunma: 1903

5 Ağustos 2021 14:44
-A

+A

Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 2019 yılında Çiçekdağı ve Boztepe ilçelerinde alternatif tarım ürünü olarak KOP’tan sağlanan proje kapsamında ekimi yaptırılan çörekotu, alternatif ürün olmaktan çıkıp ilimizin temel ürünlerinden birisi haline geldi.

2 senede ekim alanı 3000 dönümden 30000 dönüme çıkan çörekotu çiftçilerin yüzünü güldürmeye başladı. İl Tarım ve Orman Müdürü Duran Seçen , İl Müdür Yardımcısı Cengiz Karabulak, Çiçekdağı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ragıp Dağ, Çiçekdağı’na bağlı Yalnızagaç köyünde yapılan çörek otu hasadına katıldı. Hasattan sonra konuşan İl Müdürü Duran Seçen “Alternatif bir tarım ürünü olarak proje kapsamında ekimini yapmış olduğumuz çörekotunun ekim alanının 2 senede 10 katına çıkması bizler için büyük mutluluk. Yapmış olduğumuz işlerin ne kadar doğru olduğunun göstergesi. İnşallah önümüzdeki senelerde de yapacağımız farklı projelerle, ilimizde katma değeri yüksek ürünler yetiştirip çiftçimizin yüzünü güldürmeye devam edeceğiz. İklim şartları değiştiği, üreticilerimizin zor dönemden geçtiği şu günlerde bizlerde il müdürlüğü olarak boş durmuyor ve gecemizi gündüzümüze katarak ilimiz için, ülkemiz için neler yapabilir onu düşünüyoruz” dedi.
Hasatta konuşan çiftçi Bilal Çetin ise ” Müdürlüğümüzün yapmış olduğu proje sayesinde çörekotu ile tanıştık. İlk zamanlar bölgemize yabancı bir ürün olan çörekotunu ekerken tereddüt etsek te 2. Senede bu ürünün ne kadar doğru olduğunu görüp 100 dönüm alana çörek otu ekimi yaptık. Bu sene iklim şartları bizi zorlamasına rağmen dönümünde 60 kg çörek otu alıyoruz. Allah devletimizden razı olsun “ dedi.
Çörekotu hasadı yapılan çiftçiler, ortalama 50 ile 70 kg arasında ürün aldıklarını ve ürünlerini 20-25 tl arasında sattıklarını söylediler.
 


Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku