Genel

Kırşehir'de %75 Hibeli Tohum Dağıtıldı…

Kırşehir'de %75 Hibeli Tohum Dağıtıldı…

Okunma: 645

3 Nisan 2021 15:22
-A

+A

Bitkisel Üretimi ve Yem Bitkilerini Geliştirme Projeleri kapsamında çiftçilerimize tohum dağıtıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığınca ülkemizde Bitkisel Üretimi ve Yem Bitkilerini Geliştirme Projeleri kapsamında  Tarım İl Müdürlüğü tarafından İlimiz çiftçilerine  %75 hibeli tohum dağıtıldı. 
Tohum dağıtım törenine Kırşehir Vali İbrahim Akın,  İl Müdürü Kenan Şahin, Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Cemal Güngör, Ziraat Odası Başkanı Sinan Purcu, Karadeniz Birlik Başkanı Hidayet Baş ve çiftçilerimiz katıldı.  Tohum dağıtım töreninde Vali İbrahim Akın, İl Müdürü Kenan Şahin ve çiftçiler adına da çiftçi Gökhan Maraş birer konuşma yaptı.
Kırşehirli çiftçilerimize Tarım ve Orman Bakanlığımızca %75 Hibeli toplam maliyeti 2 milyon 488 bin TL olan 156.800 kğ Yeşil Mercimek, 15.000 kğ Kuru Fasulye, 464 torba Yağlık Ayçiçeği  ve 500 torba Silajlık Mısır  dağıtıldı.
Çiftçilerimize tohumlarını Vali İbrahim Akın,  İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Şahin, Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Cemal Güngör, Ziraat Odası Başkanı Sinan Purcu ve Karadeniz Birlik Başkanı Hidayet Baş teslim etti.
Tohum dağıtım töreninde ilimizdeki tarımın önemine değinen Kırşehir Valimiz İbrahim Akın; Ülkemiz, tarih boyunca bereketli toprakları ve uygun iklim koşulları sebebiyle tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin en fazla yapıldığı yerlerden birisi olmuştur. Karasal iklimin hâkim olduğu Kırşehir ilimiz de özellikle tahıl üretiminin yapıldığı başlıca merkezlerden birisidir.
İlimizde Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)’ne kayıtlı 20 binden fazla çiftçimiz mevcuttur. Yine kültür arazi varlımız yaklaşık 455 bin hektar, tarla ürünleri ekim alanı ise yaklaşık 260 bin hektardır. 42 bin hektardan fazla alanda sulu tarım, 412 bin hektardan fazla alanda ise kuru tarım yapılmaktadır. Nadasa bırakılan alan ise yaklaşık 105 bin hektardır. 
             İlimizde en fazla ekimi yapılan ürün 1 milyon 376 bin dekar alan ile arpadır. Bunu sırasıyla buğday, nohut, yem bitkileri, şeker pancarı, ayçiçeği (yağlık), mercimek, patates ve kuru fasulye izlemektedir.
Ülkemiz ihracatının büyük bir kısmını tarım ve hayvancılık ürünleri oluşturduğundan ülkemizde tarım üretimini ve ürün çeşitliliğini arttırmak amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığımız koordinasyonunda projeler üretilmekte ve çiftçilerimiz üretim için teşvik edilmektedir. Bu kapsamda 2020 yılında kırmızı mercimek, kuru fasulye, yağlık ayçiçeği ve Macar fiği ürünlerinde 518 çiftçimize toplam maliyeti 1 milyon 310 bin TL %75 hibeli tohum desteği yapılmıştır.  Bugünde yeşil mercimek, kuru fasulye, yağlık ayçiçeği ve silajlık mısır ürünlerinde toplam maliyeti 2 milyon 488 bin TL’den fazla yine % 75 Hibeli Tohum desteği yapılacaktır. 
2020 ve 2021 yılları üretim sezonu içerisinde dağıtımı yapılan bu tohumlar ile ekim alanlarında mercimekte %56, kuru fasulyede % 200, yağlık ayçiçeğinde %43 ve yem bitkisinde % 25 oranında artış sağlanmıştır. 2020 yılında mazot ve gübre desteği başta olmak üzere çiftçilerimize yapılan toplam destek miktarı ise 152 milyon TL’den fazladır. İnşallah yapılan bu desteklerle hem çiftçilerimizin refah seviyesi yükselecek hem de ülkemiz ve ilimiz tarımı daha iyi sevilere gelecektir” dedi .
Bu duygularla, çiftçilerimize verdiği destekten dolayı Tarım ve Orman Bakanlığımıza teşekkür ediyor, çiftçilerimizin bereketli ve kazançlı bir yıl geçirmelerini dileğiyle törenimize iştirak eden tüm katılımcılarımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
  İl Müdürü Kenan Şahin yapmış olduğu açıklamada: Bakanlığımız olarak üretimden hasada kadar her süreçte çiftçimizin yanında olup, gereken desteği veriyoruz. Pandemi dönemi bir kez daha bize gösterdi ki çiftçilerimiz ve ürettikleri ürünler ülkemiz için olmazsa olmazlarımızdandır. Bu bağlamda bakanlık olarak yakın dönemde çiftçilerimize mazot ve gübre desteği verdik. Bugün verilen %75 ‘i bakanlığımız tarafından karşılanan tohum desteği ile gelecek sezon için üretimin en başından itibaren çiftçilerimizin yanında olduğumuzu bir kez daha gösterdik. Verilen bu tohumların başta ülkemiz olmak üzere İlimize ve Çiftçilerimize hayırlı olmasını temenni eder bereketli bir sezon dilerim. Dedi.
Çiftçimiz Gökhan Maraş konuşmasında: Pandemi dönemi herkes için zor geçerken biz çiftçiler olarak üretmeye devam ediyoruz. Yakın dönemde devletimiz tarafından mazot ve gübre desteği ödemeleri yapıldı. Bugün bize verilen %75 hibe tohum desteği ile birlikte üretici olarak çok rahatlayacağız devletimize çok teşekkür ediyorum.dedi

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku