Genel

Kırşehir’de, esnafa Ahilik değerleri anlatılıyor

Kırşehir’de, esnafa Ahilik değerleri anlatılıyor

Okunma: 491

19 Haziran 2021 12:14
-A

+A

Ahi Evran Yılı Etkinlikleri kapsamında hazırlanan proje kapsamında ilimiz esnafına Ahilik değerleri anlatıldı.
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Ticaret İl Müdürlüğü ile Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanlığınca ortaklaşa olarak hazırlanan projenin ilki Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirildi. Vali İbrahim Akın, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Belediye Başkan Yardımcısı Nuri Araz, Esnaf Odaları Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Yılmaz, ilgili kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve esnafların katıldığı toplantıda, Ahilik değerleri anlatıldı.
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Ahilik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Öztürk’ün açılış konuşmasını yaptığı programda, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet GökbelAhi Evran-ı Veli’yi tanıtarak Ahiliği anlattı.
Program sonunda gazetecilerin sorusu üzerine eğitim programını değerlendiren Vali  İbrahim Akın, 2021 yılının Ahi Evran-ı Veli’nin doğumunun 850. Yılı olması sebebiyle UNESCO tarafından ve Cumhurbaşkanlığımızca yayınlanan genelge ile “Ahi Evran Yılı” olarak ilan edildiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti.
Bu yıl 13-19 Eylül 2021 tarihleri arasında düzenlenecek olan 34. Ahilik Haftası etkinlikleri için detaylı bir çalışma yürütülürken 2021 yılının Ahi Evran-ı Veli Yılı olması münasebetiyle ayrıca, yıl süresince devam edecek programlar gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda, Ahi Evran Üniversitesi, Ticaret İl Müdürlüğü ile Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odası işbirliği ile esnaflarımıza verilmesi planlanan Ahilik Eğitiminin de bugün açılışını gerçekleştirdik.
Ahilik geleneğinin asırlar boyunca yaşatılmasını ve kuşaktan kuşağa aktarılmasını sağlayan esnaf ve sanatkârların her zaman devletinin ve milletinin yanında yer alarak toplumsal paylaşımın ve barışın temsilcileri olduğunu belirten  Vali Akın ; “İnanıyorum ki, daha fazla kazanç için her türlü ahlaki ve ticari değerin yok sayıldığı günümüz dünyasında uygulamaya konulacak Ahilik ilkelerinin daha sağlıklı ve daha huzurlu bir toplum yapısının oluşmasına katkı sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.
 

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku