Güncel

Kırşehir’de hava kirliliği orta seviyede

Kırşehir’de  hava kirliliği orta seviyede

Okunma: 753

1 Aralık 2020 16:20
-A

+A

Kırşehir hava kirliliğinde seviyesi  düşük iller arasında yıllardır devam ettirmekte fakat vatandaşlar  bu sene özellikle akşam saatlerinde hava kirliliğinin artmasından şikâyetçi.Kırşehir hava kalitesi uygun fakat alışılmadık şekilde hava kirliliğine hassas olan çok az sayıdaki insanlar için bazı kirleticiler açısından orta düzeyde sağlık endişesi oluşabilir.
Kırşehir diğer illere göre Orta: Hava kalitesi sağlık açısından uygun seviyede. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesi İzleme Merkezi’ne bağlı Sürekli İzleme Merkezi verilerine göre ilimiz vatandaşlar tarafından  akşam saatlerinde yoğunlaştığını belirtse de  Kırşehir hava kirliliği orta seviyede.
Türkiye’nin en kalitesiz havası Düzce olurken, havası en temiz şehir ise Bursa oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesi İzleme Merkezi’nden alınan bilgilere göre temiz hava için 0 ila 50 arasında bulunması gereken endeks değeri 110 olarak belirlendi. Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte Kırşehir’in hava kirlilik endeksi 51 ile 100  oranında değişiklik gösterebiliyor.
AÇIK HAVA SPORLARI İÇİN UYGUN
Kırşehir ,açık hava sporları için uygun sayılabilir bir hava.Bisiklet sürmek için uygun sayılabilir bir hava.Açık havada yürüyüş yapmak için uygun sayılabilir bir hava.Dışarıda piknik yapmak için uygun sayılabilir bir hava.
Türkiye’de havası en kirli olan il Düzce oldu. Düzce’de temiz hava için 0 ila 50 arasında bulunması gereken endeks değeri 174’e kadar yükseldi. İkinci sırada 172 ile başkent Ankara yer aldı. En kalitesiz havaya sahip üçüncü şehir ise 171 endeks değeri ile Hakkari oldu. 
Bakanlığın Hava Kalitesi İzleme Merkezi'ne bağlı Sürekli İzleme verilerinden alınan bilgilere göre havası en temiz şehir de Bursa oldu. Sanayi şehri olarak bilinen ve birçok sanayi kuruluşunun ilk tercih ettiği şehirlerden birisi olan Bursa’da hava kalite endeksi 10 olarak ölçüldü. Bursa’yı 11 endeks ile Kastamonu ve Bitlis takip etti. Türkiye’nin 4 büyükşehirlerinden birisi olan İstanbul’da hava kalitesi 96 ile ölçülerek orta derecede olurken, İzmir’de 111 endeks ölçümü ile havası hassas olarak görüldü.
Kırıkkale ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesi İzleme Merkezi’ne bağlı Sürekli İzleme Merkezi verilerine göre Kırıkkale’nin havası hassas gruplar arasında yer aldı.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku