Güncel

KIRŞEHİR’DE 6 OKULA SINAVLA ÖĞRENCİ ALINACAK

KIRŞEHİR’DE 6 OKULA SINAVLA ÖĞRENCİ ALINACAK

12 Nisan 2018 07:06
-A

+A


            Milli Eğitim Bakanlığı, herkesin merakla beklediği sınavla öğrenci alacak liselerin listesini açıkladı. Toplam bin 367 okul sınavla öğrenci alırken, 126 bin 510 kontenjan bulunuyor. Sınavla öğrenci alacak okul listesinde 309 fen lisesi, 89 sosyal bilimler lisesi, 222 Anadolu lisesi bulunurken, Anadolu imam hatip lisesinin sayısı 298, mesleki ve teknik Anadolu lisesinin sayısı ise 449 oldu. Listede, en çok devamsızlığın yaşandığı mesleki ve teknik liseler ile Anadolu imam hatip liselerinin sayısının fazlaca arttığı görüldü.
 "Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Yapılacak 2018 Yılı Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu" ile sınavla öğrenci alan okul listeleri ve kontenjanları 10 Nisan 2018 tarihinde www.meb.gov.tr adresinde yayımlanarak kamuoyu ile paylaşılmıştır.
Merkezi Sınava isteğe bağlı olup sınava katılmak isteyenler, başvurularını 11-18 Nisan 2018 tarihleri arasında elektronik ortam üzerinden öğrenim gördükleri okullara yapacaklardır.
Açık Öğretim Ortaokulu öğrencilerinin başvuru işlemleri Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğü tarafından takip edilecektir.
Yurt dışında e-Okul Sistemi'ne kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği dikkate alınarak denklikleri yapıldıktan sonra başvurularını Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilikleri/Konsoloslukları üzerinden yapacaklardır.
Merkezi Sınav başvuru ve sonuçlarıyla ilgili iş ve işlemler elektronik ortam üzerinden gerçekleştirilecektir. Öğrencinin herhangi bir sorun ya da zorlukla karşılaşmaması için elektronik ortam üzerindeki bilgilerinin güncel olması gerekmektedir.
Merkezi Sınav; 8'inci sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacaktır. 02 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan sınav, iki bölüm halinde uygulanacak, çoktan seçmeli 90 soru sorulacak ve aynı gün yapılacaktır.
Sınavın iki bölümü arasında verilen süre, öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermesi ve dinlenmesi için kullanılacaktır. Bu sürede öğrenciler okullarından ayrılamayacaklardır.
Fotoğraflı Sınav Giriş Belgesi 22 Mayıs 2018 tarihinden itibaren elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından renkli olarak alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrenciye teslim edilecektir.
Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için öğrenciler en geç saat 09.00'da, fotoğraflı sınav giriş belgelerinde belirtilen binada hazır bulunacaktır. Öğrenciler sınava gelirken yanlarında fotoğraflı sınav giriş belgesi, geçerli kimlik belgesi (T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartı veya geçerlik süresi devam eden pasaport, yabancı uyruklu öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen resimli, mühürlü kimlik belgesi) ile en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulunduracaktır.
Geçerli kimlik belgesi ve fotoğraflı sınav giriş belgesi yanında olmayan öğrenciler sınava alınmayacaktır.
Sınavla ve sınavsız öğrenci alan okullara tercih ve yerleştirmeye ilişkin iş ve işlemler 2018 yılı Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu'nda yer alacaktır.
            Ayrıca listede bazı il ve ilçelerde hiç Anadolu lisesinin bulunmadığı göze çarptı. Bununla birlikte, kontenjan sayılarına bakıldığında, Anadolu ve fen liselerinin fazla olduğu dikkat çekti.
Kırşehir’de ise 6 okul için sınavla öğrenci alınacak.
İŞTE O OKULLAR:
KIRŞEHİR Kaman Kaman Fen Lisesi
KIRŞEHİR Merkez Abdulkadir Özcan Anadolu İmam Hatip Lisesi
KIRŞEHİR Merkez Fatımatüz Zehra Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi
KIRŞEHİR Merkez Kırşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
KIRŞEHİR Merkez Kırşehir Sosyal Bilimler Lisesi
KIRŞEHİR Merkez Prof. Dr. İlhan Kılıçözlü Fen Lisesi
BAŞVURU TARİHLERİ
Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Özel Program ve Proje Uygulayan Ortaöğretim Kurumlarına Merkezi sınava girmek isteyen adaylar 11 Nisan tarihinden itibaren internet üzerinden okudukları okullarda başvuru yapabilecekler. Son başvuru tarihi ise 18 Nisanda bitecek.
SINAVDA SORULACAK SORULAR!
Adaylara toplamda 90 soru yöneltilecek. Birinci bölümde 20 Türkçe, 10 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, 10 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 10 Yabancı Dil olmak üzere 50 soru sorulacak. İkinci bölümde ise; 20 Matematik, 20 Fen bilimleri olmak üzere 40 soru sorulacak. Sınav süresinde ise ilk bölümde 75 dakika, ikinci bölümde 60 dakika süre verilecek. Birinci bölüm 09.30’da, ikinci bölüm 11.30’da başlayacak.
Sınav giriş belgeleri 22 Mayıs tarihinde öğrenciye okul idaresi tarafından verilecek. Ayrıca giriş belgesinin okul tarafından mühürlü olması gerekiyor. 2 Haziran tarihinde yapılacak olan sınavın sonuçları 22 Haziran 2018 tarihinde adaylara duyurulacak.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku