Güncel

KIRŞEHİR’DE GÖRÜLEN 2 AYRI DAVADA SANIKLARA CEZA YAĞDI

KIRŞEHİR’DE GÖRÜLEN 2 AYRI DAVADA SANIKLARA CEZA YAĞDI

4 Haziran 2018 07:17
-A

+A


            Lise Öğrencilerini Fetö’ye Kazandıran Sanığa 10 Yıl 6 Ay Kırşehir’de, FETÖ/PDY’ye yönelik soruşturma kapsamında hakkında açılan davada yargılanan sanığa, 10 yıl 6 ay hapis cezası verildi.
Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Şahin Karslı ile avukatı katıldı.Sanıktan, Kırşehir’de üniversitede okurken kaldığı evde lise öğrencilerini örgüte kazandırma ve örgüte müzahir faaliyetlerde bulunma suçlamaları dolayısıyla son savunmasını yapması istendi.Karslı, 2011 yılında Kahramanmaraş’ta kapatılan dershaneye giderken örgütle tanıştığını ve Kırşehir’de üniversitede okurken de evlerinde kaldığını söyledi.
Örgütsel faaliyet anlamında suç teşkil edecek bir eylem ve faaliyetin içinde olmadığını ileri süren Şahin Karslı, 2013-2016 yılları arasında Kırşehir’de bulunduğunu, okulunun bir yıl uzaması nedeniyle de eğitimini tamamladıktan sonra Erzurum’daki ailesinin yanına döndüğünü iddia etti.
Sanık Karslı, tahliye ve beraat talebinde bulundu.
Mahkeme heyeti, sanığa “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 10 yıl 6 ay hapis cezası verdi.Sanıkla ilgili hazırlanan iddianamede, Şahin Karslı’nın 2013-2016 yılları arasında kaldığı Kırşehir’de lise öğrencilerinin örgüte kazandırılmasında aktif görev üstlendiği, darbe teşebbüsünden sonra kentten kaçarak Erzurum’da köyde yaşayan ailesinin yanına gittiği belirtildi.
İddianamede, sanığın bir süre burada kendisine çoban süsü vererek gizlendiğine vurgu yapılarak, hakkındaki soruşturma nedeniyle polisin köye gelmesi üzerine Erzurum kent merkezindeki bir arkadaşıyla irtibata geçtiği ve buradaki gaybubet evi diye nitelendirilen hücre evinde geçen aralık ayına kadar kalmaya devam ettiği ifade edildi.
BONZAİ İLE YAKALANAN SANIĞA 12 YIL 6 AY HAPİS
Kırşehir’de 52 gram sentetik kannabinoid maddesi ile yakalanan sanık, uyuşturucu madde ticareti yapmak suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Tansu Adal ve avukatı katıldı. Mahkeme heyeti, delillerin değerlendirilmesi ve tanıkların dinlenmesinin ardından sanığın son savunmasını aldı.
Sanık Adal, İstanbul’dan Kayseri’ye gitmek üzere bindiği otobüsün Kırşehir’de mola verdiğini, dikkatsizlik sonucu otobüsü kaçırdığını belirterek, araçtaki pakette bulunan uyuşturucu maddenin kendisine ait olmadığını ileri sürdü.
Sanık, uyuşturucu madde ticareti yapmadığını iddia ederek, tahliye ve beraatini istedi.
Mahkeme heyeti, sentetik kannabinoid maddesinini de göz önünde bulundurarak Adal’a üst sınırdan 12 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Sanık, istinaf ve Yargıtay süreci gözetilerek adli kontrol kararıyla tahliye edildi.
Sanıkla ilgili hazırlanan iddianamede, Tansu Adal’ın İstanbul’dan Kayseri’ye gitmek üzere bindiği yolcu otobüsünün Kırşehir’de mola verdiği, sanığın dinlenme tesisinin tuvaletinde uyuşturucu madde alması nedeniyle otobüsü kaçırdığı, muavinin bagajdaki paketten gelen kokudan şüphelenerek durumu polise bildirdiği ifade edildi. İddianamede, sanığa ait olduğu ileri sürülen pakette 52 gram sentetik kannabinoid maddesi bulunduğu kaydedildi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku