Güncel

KIRŞEHİR’DE HUBUBAT SEZONU GEÇ AÇILDI…

KIRŞEHİR’DE HUBUBAT SEZONU GEÇ AÇILDI…

11 Temmuz 2020 15:36
-A

+A

      Kırşehir'de bu yıl iklim koşulları nedeni ile hububat sezonu geç açıldı. İlimizde Hububat alım sezonu yaklaşık 50-60 gün sürmektedir. Bu yıl yağmurların haziran sonuna doğru yağmış olması sebebi ile sezon 1 hafta 10 gün gecikmeli başladı.
Kırşehir Ticaret Borsası'nın 55 bin ton kapasiteli depolarında toplanan hububatlar analiz edilerek tüccarlara büyük oranda kolaylık sağlıyor hem üretici malını gerçek değerinde satıyor hem de tüccar bu ürünü büyük firmalara satarken elindeki raporla daha kolay pazarlayabiliyor.
          Kırşehir Ticaret Borsası'nın 55 bin ton kapasiteli depolarını kiralayan tüccarlar, çiftçiden arpayı tonu 1280 ila 1320 liradan satın alıyor. Kırşehir Ticaret Borsası’na ait Tarım Ticaret Merkezinde bulunan 44 adet depo da yaklaşık 55 bin ton hububat depolanabiliyor. Bu yıl yağmurların haziran sonuna doğru yağmış olması sebebi ile sezon 1 hafta 10 gün gecikmeli başladı. Şuan hasat arpa ile başladı ve birkaç gün içinde buğday ve nohut ile devam edecek. Çiftçiler ürünlerini tüccara ve Toprak Mahsulleri Ofisi'ne satmaktalar. Arpanın tüccarlar tarafından satın alındıktan sonra ağırlıklı olarak besicilere pazarlanmaktadır.
          Çiftçilerimiz ürünlerini borsadaki tüccara da satıyor. Kırşehir Ticaret Borsası'ndaki depoların kapasitesi yaklaşık 55 bin ton civarında. Depoları kiralayan tüccarlar ürünleri burada depoluyor. Geçen sene arpa, ton başına 1050 ila 1100 liraydı. Bu sene ise 1250 ila 1350 aralığın da devam etmektedir. Özellikle ürünün hektolitresini, içindeki yabancı maddesine göre değerlendirilmekte.
Diğer taraftan bu yıl olumsuz iklim koşulları nedeniyle arpada kısmen verimin düştüğü, arpanın kalitesi köy köy bile değişim göstermektedir.  İlimizde hayvancılığın çok gelişmiş olması sebebi ile genelde ürünler besicilere satılmaktadır.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku