Genel

KIRŞEHİR'DE NOHUT HASADI DEVAM EDİYOR

KIRŞEHİR'DE NOHUT HASADI DEVAM EDİYOR

Okunma: 506

30 Temmuz 2021 14:42
-A

+A

 
 
Kırşehir için oldukça önemli bir ürün olan ve ilimizde yoğun bir şekilde ekimi yapılan nohudun hasadı il genelinde tüm hızıyla devam ediyor. İl Tarım ve Orman Müdürü Duran Seçen Kaman ili Ömerhacılı köyünde hasat yapan çiftçileri ziyaret etti.
Ziyarette çiftçilerle sohbet eden İl Müdürü hem çiftçilerin sorunlarını dinledi hem de bereketli bir sezon olmasını diledi.
Ziyaret sonrası açıklama yapan İl Müdürü Duran Seçen "Nohut Kırşehir’imiz için oldukça önemli bir ürün. 2020 yılı itibariyle Türkiye’de en fazla nohut ekilen alan Kırşehir’imizde bulunmaktadır. Toplamda 420.000 da alanda 5000 çiftçimiz tarafından nohut ekimi yapılmaktadır. 2015 yılında ülkemizde yetiştirilen nohudun % 6'ya yakını ilimizde yetiştirilirken 2020 yılı itibariyle %12,33 ilimizde yetiştirilmeye başlanmıştır. Biz de İl Müdürlüğü olarak çiftçilerimizin nohutla alakalı işlerini kolaylaştırmak için Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı kapsamında Nohut Eleme Tesisleri kurmaktayız. Bu sezonun başta Kırşehirli çiftçilerimiz olmak üzere tüm ülkemiz için hayırlı, bereketli olmasını diliyorum” dedi.
Ziyarette konuşan üreticilerimiz ise kuraklıkla geçen bir sezon olmasına rağmen Kaman ilçesinde nohuttan elde edilen ürünün dekara 110 ile 150 kg arasında değiştiğini söylediler.
 


Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku