Güncel

KIRŞEHİR İLİ SU KAYNAKLARINI YAVRU SAZANLAR İLE BULUŞTURUYOR BALIKÇIMIZI VE KAYNAKLARIMIZI DESTEKLİYORUZ

KIRŞEHİR İLİ SU KAYNAKLARINI YAVRU SAZANLAR İLE BULUŞTURUYOR BALIKÇIMIZI VE KAYNAKLARIMIZI DESTEKLİYORUZ

Okunma: 349

15 Eylül 2021 15:39
-A

+A

Kırşehir İl tarım ve Orman Müdürlüğü internet sayfasında yaptığı duyuruda su ürünleri kaynaklarının sürdürülebilir kullanılması ve kaynaklarımızın gelecek nesillere aktarılması için, su ürünleri kaynaklarımızı balıklandırmaya devam ediyoruz dedi. Hem Kırşehir Hem de ülkemiz için ihtiyaç duyulan çalışmaların yapılmasını sağlamakta olduğunu belirtti.

Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yaptığı duyuru da; "Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir PAKDEMİRLİ’nin büyük önem verdiği, kırsal bölgelerde yaşayan vatandaşlarımızın kaliteli, ucuz ve sağlıklı gıda ihtiyaçlarının karşılanması, ticari ve sportif amaçlı balıkçılığın desteklenmesi, su ürünleri kaynaklarının sürdürülebilir kullanılması ve kaynaklarımızın gelecek nesillere aktarılması için, su ürünleri kaynaklarımızı balıklandırmaya devam ediyoruz.
Bakanlığımız; ülkemiz su ürünleri kaynaklarının ve su ürünlerinin; korunması, sürdürülebilir kullanımı gelecek nesillere miras olarak bırakılmasının sağlanması sorumluluğu ile ihtiyaç duyulan çalışmaların yapılmasını sağlamaktadır.
            Su ürünleri kaynaklarımızda nesli tehlike ve baskı altında olan su ürünleri stoklarının desteklenmesi için 1970 yılından itibaren yürütülen balıklandırma faaliyetleri kapsamında su kaynaklarımıza 60 milyon adet sazan, kalkan, mersin ve Karadeniz alabalığı yavrusu bırakılmıştır. Bu çalışmalar 2016 yılından itibaren “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” kapsamında yürütülmektedir.
Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğümüz tarafından, yürütülen “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” kapsamında Şanlıurfa Su Ürünleri Üretme İstasyonu Müdürlüğü tesislerinde üretilen sazan balığı yavrularından 516.190 adeti 09/09/2021 tarihinde balıkçılarımız ve bölgedeki vatandaşımızın katılımı ile bırakılmıştır.
             Ülkemiz biyoçeşitliliğin korunması ve su ürünleri kaynaklarımızın gelecek nesillere aktarılabilmesi için av aracı, balık boyu, av zamanı ve yer yasaklarına uyulması suretiyle balık başta olmak üzere su ürünlerinin en az bir kez üremelerine imkân tanınması büyük önem arz etmektedir.
Bu kapsamda, beklenen faydanın sağlanabilmesi için 40 cm den küçük balıkların avlanmaması ve en az bir kez üremesine imkan tanınmasını balıkçılarımızdan bekliyoruz.
Gelecek yıllarda yeni türlerin su kaynaklarımıza bırakılması sağlanacaktır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur" dedi.
 

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku