Güncel

KIRSEHİR’İN GURURU IŞIK KARDEŞLER

KIRSEHİR’İN GURURU IŞIK KARDEŞLER

11 Mart 2020 13:57
-A

+A

MEB Genç Erkekler  Ve Genç Kadınlar tekvando gurubun dan gurup müsabakası Niğde  05 -08-  mart 2020 tarihleri arasında Niğde ilinde yapıldı  Tekvando Gruplar Türkiye şampiyonası  sporcularımız Tahsin Can Işık  73 kg de 2. oldu sporcularından Haydar Işık 68 kg de 3. olmuştur.

Cumhuriyet Ortaokulu altyapısında yetişen Tahsin Can Işık  ve Haydar Işık Kırşehir’in gururu oldu.
Milli Takım Antrenörü Yıldızlar Teknik Kurul Üyesi  Salim Demir yaptığı açıklamada ;Yaklaşık 5 yıldır  altyapıda Demirspor’da yetişen  Işık kardeşler    ayni zamanda milli sporcularından.  Türkiye ve uluslar arası maçlarda bir çok madalya sahibi olup kez Avrupa ve dünya şampiyonası seçmelerine  Türk milli takımı adına davet edildi ve bundan sonraki hedefleri Avrupa dünya dereceleri yapmıştır dedi.
Salim Demir tekvando sporu hakkında gazetemize şu bilgileri verdi
Yaygın görüşün aksine, tekvando sporu şiddet içeren ya da çocuğunuzu agresif güdülere iten bir spor değildir. Aslında bakarsanız, iyi tekvandocu olmak için güçlü olmanız bile gerekmez.
Diğer sporlar gibi, anavatanı Kore olan tekvando sporu, çocuğunuzun bedenini ve fiziksel kapasitesini geliştiren bir spordur.
Aynı zamanda Tekvando çok teknik bir spordur. Bu sebeple çocuklar vücutlarını kontrol edebilmeyi öğrenirler. Tekvando sporunun eğitimi süresince, çocuğunuz sosyal ve psikolojik birçok değeri de öğrenmek zorunda kalır.
Tekvando nedir?
Bu dövüş sporu felsefesini nezaket, bütünlük, sabır, irade gücü ve bıkmaz bir ruh kavramları üzerine kurmuştur.
Tekvando kökenleri bin yıl öncesine dayanan Kore orijinli bir dövüş sanatıdır. Ellerin, ayakların, dirseklerin, yumruğun ve hatta diz kapağının bile kullanıldığı teknikleri öğretir. Aynı zamanda kişisel korumayı da öğretir.
Fiziksel ve teknik düzeye ek olarak, tekvando beş prensibe bağlı olan bir felsefeyi öğretir: nezaket, bütünlük, sabır, irade gücü ve bıkmaz bir ruh.
Dünyada en çok bilinen ve yaygın olan dövüş sanatlarının başında gelir. Yapılan araştırmalara göre 144’den fazla ülkede 30 milyona yakın kişi tarafından yapılabilmektedir.
Aynı zamanda Tekvando Olimpik bir spor haline gelmiştir. 1998 yılında ilk defa Kore’nin başkenti Seul’da yapılmıştır. İlk Olimpik düzeydeki dövüş yarışmaları ise ilk defa 2000 yılında Sidney Oyunlarında olmuştur.
Tekvando yapabilmek için gereken ekipmanlar
Bu sporu gerçekleştirebilmek için, bir adet Dobok gerekli. Bu pantolon ve ceketten oluşan bir spor giysisi, yani dövüş sporlarının kimonosu diyebiliriz. Aynı zamanda Ti kullanmak da, yani Tekvando yapan sportmenin derecesini ya da düzeyini belirten kemer.
Dövüş esnasında, polypropilen eldivenlerinin (dövüş eldiveni) ve koruyucu botların kullanılması sağlık güvenliği açısından önemli bir yer tutmakta. Aynı zamanda, dövüş yaparken özellikle ağız ve dili koruyan koruyucuları kullanmak da zorunlu.
Ek olarak, sportmenin düzeyine bağlı olarak, kafa kaskı, göğsü koruyan göğüs plakası, dizlik ve dirsek koruyucuları da kullanılabilmekte.
Tekvando’nun faydaları
Tekvando muhteşem fiziksel faydaları da beraberinde getirir. Ancak fiziksel faydaların yanında, çocuğunuzun karakterinde büyük değişime sebep olarak çocuğunuzu ehlileştirir.
Bu spor, Tekvandocular için muhtemelen yaşam biçimi haline gelmiştir. Bunu hem fiziksel hem de zihinsel balansı sağlamak için enstrüman olarak kullanırlar.
Tekvando insanoğlunu bütün duygularında bir farkındalık arayışına sürükler. Çocuklar içinse, hayatlarının en karmaşık dönemlerini atlatmalarına yardımcı olur çünkü onlara hayatları boyunca işlerine yarayacak önemli insani değerleri ve iyi alışkanları kazandırır.
Fiziksel faydaları
Kas gücünü artırır. Kardiyovasküler dayanıklılık sağlar.
Elastisiteyi, atikliği ve esnekliği artırır.
Çocuğunuzun koordinasyon ve denge yeteneklerini artırır.
Bedeni üzerinde kontrol sağlamayı ve bilgi edinmeyi sağlar. Tekvando öğrenimi kolay hareketlerin oldukça teknik düzeyde tekrarlanmasından oluştuğu için, bu daha sonra zor ve kompleks aktivitelerde işlerine yarayacaktır.
Psikolojik ve sosyal faydaları
Tekvando aynı zamanda çocuğunuzun karakterini ehlileştirmek ve olgunlaştırmak konusunda yardım eder. Yüksek enerjili olan çocuklar vücutlarından ve çevresinde olan bitenden daha farkında ve bilinçli olarak yetişir.
Utangaç ve içe kapanık çocuklar bile bu spor sayesinde güven, özsaygı ve girişkenlik özelliklerini edinmeye başlar.
Konsantrasyonu artırır ve disiplini öğretir.
Kendi bedenleri üzerine yoğunlaşacakları için, özgüven ve özsaygı edinirler. Ek olarak, çevresindeki insanlarla interaktif biçimde hareket etmeyi öğreneceklerdir.
Dürüstlük, sadakat, yoldaşlık, takım çalışması, saygı ve özgüven gibi duyguları öğrenir ve bunun gibi önemli değerlerin önemini anlar.
Tekvando aynı zamanda kültürel bir öğrenim için de güzel bir fırsattır. Bu şekilde, geleneksel bilgiye erişimi sağlar, kendi düşündüğü düşünme yollarından farklı olarak başka şekilde düşünmek zorunda kalır. Bu şekilde toleransı ve dayanışma duygularını öğrenir.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku