Güncel

Kırşehir ne kadar tehlikede? Riskli İller arasında mı?

Kırşehir ne kadar tehlikede? Riskli İller arasında mı?

Okunma: 162

3 Kasım 2020 16:26
-A

+A

       İzmir'de yaşanan deprem Türkiye'de "Hangi kent ne kadar tehlikede?" sorusunu akıllara getirdi. Sakarya'nın birinci derece deprem bölgesi olduğunu neredeyse tüm Sakaryalılar biliyor. Peki diğer şehirlerde deprem riski ne düzeyde...Peki ilimiz Kırşehir Ne kadar tehlikede?...
       İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından "Hangi il açısından ne kadar tehlikeli?" sorusunun cevabı merak konusu oldu. il il Türkiye'nin deprem haritası oluşturuldu. İzmir'in  ilçesinde 6,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
Depremin ardından birçok bina yıkılırken, ekiplerin enkaz altındakileri kurtarma çalışmaları devam ediyor. İzmir depremi diğer illerin ne derece deprem bölgesi olduğu ve ne kadar tehlikede olduğu sorularını akıllara getirdi.
       Kırşehirli vatandaşlar da ilimizin deprem bölgesi olduğunu biliyor. Verilere göre Kırşehir birinci deprem bölgesi olarak geçiyor. Her ne kadar  durum böyle olsada bilindiği gibi söz konusu haritada en radikal değişiklik Kırşehir'de yaşanmıştı.Bugüne dek 1. derece deprem bölgesi olarak bilinen Kırşehir yeni haritada ; deprem riski en az olan iller arasında yer aldı. Kırşehir deprem riski en az iller arasında yer almasına rağmen Türkiye tarihinin en yıkıcı depremlerinden birisi olan 1938 depremini yaşadı.19 Nisan 1938 tarihinde Türkiye saati ile 13:00’de Kırşehir’in doğusunda Seyfe Fay Zonu’nun kuzeybatısında yer alan Akpınar segmentinde meydana gelen Ms 6.6 büyüklüğündeki deprem, Kırşehir'e bağlı Akpınar-Köşker arasında yer alan 100 köyü yerle bir etmiş, 149 kişi hayatını kaybetmiş, 3860 binada hasar meydana gelmişti.
       Bu depremin ardından uzun süre sessiz kalan fay hatları bu kez 2016 10 Ocak 2016 tarihinde harekete geçti.Merkez üssü Çiçekdağı olan 5.1 büyüklüğündeki depremde can kaybı yaşanmazken bazı evlerde hasar meydana gelmişti.Büyük paniğe kapılan vatandaşlar bir süre evlerine giremedi.
      Çiçekdağı depreminin ardından Kırşehir'in deprem riski ve fay hatları ile ilgili bilgisini aldığımız uzmanlar , Kırşehir'de en uzun fayların 2 ya da 3 km uzunluğunda olduğunu bunların ise çok büyük şiddetli depremler yaratamayacağını ve Kırşehir'de meydana gelebilecek en büyük depremin en fazla 5 şiddetinde olabileceğini belirttiler.Bu depremden 2 yıl sonra ise hazırlanan yeni deprem haritasında 1. derece deprem bölgesi olarak gösterilen Kırşehir Türkiye'nin deprem riski en az ili olarak gösterilmeye başlandı.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku