Güncel

Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin; “BİZ BİZE YETERİZ “DERKEN BİZLER SİTEM DIŞI KALDIK”

Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin; “BİZ BİZE YETERİZ “DERKEN BİZLER SİTEM DIŞI KALDIK”

Okunma: 145

14 Ekim 2020 15:48
-A

+A

      13 Mart itibari ile kontak kapatan servis şoförleri okulların açılmasına rağmen beklenen talep olmadığı nedeni ile yaşanan sıkıntılar halen devam ediyor.8 aydır kontak kapatan servis şoförleri okulların açılması ile halen yaşanan sıkıntılar devam ediyor ve servis şoförleri evine ekmek parası götüremediği sebep ile can çekişiyor. Servislerdeki doluluk geçtiğimiz yılki oranla düşük olma sebebi ile ödenmesi gereken borçlar ne kapatılabiliyor nede giderleri karşılaya biliyor.
Memleket  Gazetesi Sayfa Editörü Zeliha Karayel’e açıklamada bulunan Kırşehir Şoförler Ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin,12 Ekim Pazartesi itibari ile 2,3 ve 4. Sınıflar açıldı ve haftada 2 gün olma kaydıyla Cumhur Başkanımızın talimatı ile Milli Eğitim Bakanlığımız okulları açtı. Haftada iki gün olunca açıkladığımız  fiyat tarifesi, 170,180,190 ve 200 olmak kaydıyla ana okullarda 225 TL olarak belirlendiğini bildirdi.
      Tekin, Ana Okulların 225 TL olma sebebi okul hizmet servis yönetmenliğine göre rehber  öğretmen bulundurmak zorundayız. Dedi
Tekin, Ana Okulların 225 TL olma sebebi rehbersiz bizler anasını  servisi çalıştıramıyoruz ve rehber bulundurmak zorundayız ve rehberin SGK sı yatma şartı ile çalıştırmak zorundayız. Serviste rehberin ücretinde ayrı olarak ödendiğinden Ana Okulları servis ücretleri diğer  servis ücretlerinden farklı oluyor. Pazartesi itibari ile trafik polisleri  denetimleri başladı.
VELİLERDEN BÜYÜK TEPKİ ALIYORUZ
     İki gün öğrenci taşımasına 170,200 arası fiyatı çok bulduklarını dile getiriyorlar. Velilerimizde kendilerine göre haklı çünkü ekonomi sıkıntısı geçirdiğimiz şu günlerde onlarda  zorlanıyor. Bizlerde kendimize göre haklıyız çünkü 8 aydır hiçbir şekilde gelir olmadı.
BİZLER BU ÜLKENİN GELECEĞİ OLAN GENÇLERİ TAŞIYORUZ
Tekin,“Bu çocuklar bizim geleceğimiz ve geleceğimiz olan gençleri taşıyoruz, bunu bizler üstüne bastıra bastıra söylüyoruz. Bizler onlar için daha kaliteli hizmet vermek zorundayız  yönetmenlikler de bu yönde  ve talimatları var. Bu talimatlar altında bizler maddi olarak ezildik.8 aydır dönmeyen bir teker var sesimiz hiçbir şekilde duyulmuyor ,daha doğrusu biz duyuruyoruz ama bizleri duyan yok “dedi.
SERVİS ŞOFÖRLERİN EVİNE EKMEK PARASI GÖTÜRECEK PARASI YOK
    Tekin, servis şoförleri 8 aydır çalışmadığı sebebi ile ceplerinde bir kuruş parası yok evlerine ekmek parası götürebiliyor.Servis şoförlerin tek geçim kaynağı  servis şoförlüğünden kazandıkları para .Devletimizin bizlere sunduğu destek kredileri oldu ve bu ay içerisinde ödemeleri gerekiyor.8aydır hiçbir şekilde geliri olmayan servis şoförün  bu ay itibari ile ödemesi gereken borcu nasıl  ödemesi bekleniyor. Okullar açıldı fakat eskisi gibi servislerde doluluk oranı yok ve şaşırtıcı bir durum ki bir serviste  bir tane öğrenci taşıyor kimi servislerde ise 3 veya 5 bu sayı ile gelen gelir  servis şoförlerinin masraflarını karşılamıyor. Durum bu şekilde olunca da veliler de haklı duruma düşüyor servis şoförleri de.
“BİZ BİZE YETERİZ “DERKEN BİZLER SİTEM DIŞI KALDIK”
       Okulların açılması bizlere hiçbir şekilde katkısı ve faydası olmadı ve tam tersi daha kötü daha zor oldu. Tüm umut kapılarımız kapandı. Yönetmenlikler  ağır ,yasalar ağır  her sektöre verilen destekten servis esnafına da verilmesi gerekiyor. Gözle görülür  ülke genelinde 200 bin üzerinde servisçi esnafı var  eşlerimiz ve çocuklarımız ile 4 ile çarptığımız da ülke genelinde 200 bin  kişi değil,1 milyon kişi mağdur. Bu mağduriyeti tek çözecek kurum var oda devletimizdir. “BİZ BİZE YETERİZ” derken biz sistem dışı kaldık. Devletimizin verdiği pandemi  destekten bizler yararlanamadık çünkü vatandaşın üzerinde ticari araç görünüyor oda zaten çalışmıyor bu sebepten dolayı verilen destekten de yaralanamıyor. Tamam ticari aracı var bu kişilerin ama hiçbir şekilde işe yaramıyor.
SERVİS ŞÖFÖRLER, KAHVEHANECİ VE KANTİCİLERİDE UNUTMUYORUZ
      Tekin,Bizlerin baştan beri söylediğimiz şu kesinlikle servis şoförler, kahvehaneci ve kantincileri de unutmuyoruz bu esnaflara kesinlikle hibe kredisi verilmesi gerekiyor. Normalleşmeye geçsek dahi bu esnaflar halen can çekişiyor ve ekonomi sıkıntılarını  üst seviyede yaşıyorlar.
DEVLETİMİZİN HİBE KREDİSİ DESTEĞİ OLMADAN AYAKTA DURMA ŞANSIMIZ YOK
       Devletimizin en az 50 bin hibe kredisi vermeli ve bizlere can suyu olmalı. Servis şoförleri 2 3 öğrenci taşıma ile 8 ayın açığını imkanı yok kapatamaz.Bizlere bu hibe krediyi vermediği sürece bizlerin ayakta durma şansı yok.Bizlerin bir şekilde ayakta durmak zorundayız bunları da velilerin üzerine giderek velinin cüzdanına göz dikerek değil bizler burada devletimizden destek bekliyoruz.
Sigorta, BAĞ-KUR primlerimiz uzatılması değil kesinlikle silinmesi kara taşıt pullarımızın ertelenmesi ve iptal edilmesi gerekiyor. Özelikle bu sektörde çalışanların desteğe ihtiyacı var .Milli Eğitim Bakanımız ara tatili verdi ve bir umudumuz vardı ama maalesef  süreç başladı istediğimiz beklentide olmadı halen  can çekişen  servis şoförlerimiz var ve bu insanlar evine ekmek parası götürmek zorunda hepsi bir yana ödemeleri var mecburen ödeyecek gelir olmadığı  zaman ne ile nasıl ayakta durarak yapması gerekenleri yapacak  kara kara düşünüyoruz.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku