Güncel

KIRŞEHİR TOBB ve KÜBA TİCARET ODASI İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASINA İMZA ATTI

KIRŞEHİR TOBB ve KÜBA TİCARET ODASI İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASINA İMZA ATTI

13 Haziran 2018 07:25
-A

+A

  TOBB ve Küba Ticaret Odası işbirliği anlaşmasına imza attı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Küba Ticaret Odası arasında işbirliği anlaşması imzalandı. Küba Dış Ticaret ve Yatırım Bakan Yardımcısı IleanaNuñezMordoche’nin de katıldığı imza töreninde TOBB adına anlaşmayı imzalayan Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz, “İşbirliği Anlaşması ile ülkelerimizdeki iş adamlarını bir araya getirmek ve dış ticaretin önündeki engelleri kaldırmak için sürdürülebilir bir mekanizma kuracağız. Bu İşbirliği Anlaşması sayesinde girişimcilerimizi, işadamlarımızı bilgilendirmek, ülkelerimizin potansiyelini açığa çıkarmak noktasında çalışmalar yapacağız. İşbirliğimizin Türk iş dünyası ile Kübalı iş adamları arasında oluşturulacak köprü için bir milat olmasını diliyorum” dedi.
 
Toplantıda TOBB’un faaliyetleri ve yapısına ilişkin bilgi veren Faik Yavuz, “1,5 milyon üyemiz var. Türkiye genelinde 365 oda ve borsa üyeye sahibiz. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ile Türkiye’nin tek düşünce kuruluşu/TEPAV’ı kurduk. Geniş Uluslararası network ağında yer alıyoruz” diye konuştu.
-Yüzde 225,4 artsa da ticaretimiz yetersiz
Türkiye-Küba ekonomik ilişkilerine değinen Yavuz, 2016’da 6,3 milyon dolar olan dış ticaret hacminin 2017’de 34 milyon dolara çıkarak yüzde 225,4 artış gösterdiğine işaret ederken, bu rakamların da yetersiz olduğunu anlattı. TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz şunları söyledi: “Uluslararası ticarette coğrafi yakınlığın çok büyük bir avantaj sağladığı çok açıktır. Ülkeler ağırlıklı olarak kendi yakın coğrafyalarındaki ülkelerle ticari ilişkilerini geliştirmekte. Bunun en önemli nedenleri, lojistik avantajlar ve kültürel yakınlıklardır. Ancak son dönemde, özellikle teknolojinin gelişmesi, lojistik kabiliyetlerin artması ve piyasalardaki rekabet koşullarının iyice keskinleşmesinden dolayı firmalar uzak coğrafyalardaki piyasalarla da çok yakından ilgilenmektedirler. Bu kapsamda TOBB olarak biz de Türk firmaları tarafından henüz tam anlamıyla keşfedilmemiş olan Latin Amerika bölgesi ve Karayiplerle ekonomik ve ticari ilişkilerimizin geliştirilmesine büyük önem veriyoruz.  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak, arzu ettiğimiz başarıya ulaşmak için, bir iş dünyası örgütü olarak Latin Amerika ve Karayiplerle uzun vadeli kalıcı yapılar oluşturmak arzusu içerisindeyiz. Türkiye ve Küba – esasen önemli ekonomiler. İki ülke arasındaki dış ticaret hacmi 2016 ve 2017 yılları arasında % 225,4 oranında arttı.  Ancak rakamlar hala potansiyelin altında.  Biz TOBB olarak bu rakamları artırmak, Türkiye ile Küba arasındaki ticareti istenilen seviyeye getirmek istiyoruz.”
- Küba Dış Ticaret ve Yatırım Bakan Yardımcısı Mordoche
Küba Dış Ticaret ve Yatırım Bakan Yardımcısı IleanaNuñezMordoche da konuşmasında iki ülke arasındaki ticaret hacminin azlığına dikkat çekti. Mordoche, Küba’nın Türkiye’den de diğer ülkelerden de ürünler aldığını ancak bu ürünlerin Türkiye’den direk gelmediğini söyledi. Türkiye’nin sattığı ürünlerin yüzde 80’inin İtalyan ve Fransız firmaları üzerinden geldiğine işaret eden Konuk Bakan Yardımcısı, “Amacımız Kübalı ve Türk işadamları arasında doğrudan temasın sağlanması. Biz aynı zamanda Türk işadamlarının Küba’ya doğrudan yatırım yapmalarını istiyoruz. Mariel Özel Kalkınma Bölgesi’nde Türk firmalarını da görmek istiyoruz. 300’e yakın yabancı yatırımcı var bu bölgede. Ancak hiçbiri Türk firması değil. Yakın bir gelecekte Türk firmalarının Küba’da bizlerle çalışmasını arzuluyoruz.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku