Güncel

Kırşehir Ülkü Ocaklarından, “Sazlar Sessiz Kalmadıkça Sen De Ebedisin" Programı

Kırşehir Ülkü Ocaklarından,  “Sazlar Sessiz Kalmadıkça Sen De Ebedisin" Programı

27 Eylül 2018 07:11
-A

+A

 

Ülkü Ocakları Kırşehir İl Başkanlığından yapılan yazılı açıklama , Ülkü Ocakları Kırşehir İl Başkanlığı olarak; Türk halk ozanı ve halk müziği şarkıcısı, Abdallık geleneğinin son büyük temsilcisi Neşet ERTAŞ Beyefendinin vefatının altıncı yıldönümü münasebeti için ilk önce kabri başında oğlu Hüseyin ERTAŞ Beye taziye dileklerimizi ilettik.
Devamında ise ; ‘ Sazlar Sessiz Kalmadıkça Sen De Ebedisin ‘ isimli programımızı Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Konferans Salonunda sergiledik.
Gönül İnsanı olan Neşet ERTAŞ;
1938’de Kırşehir Çiçekdağı ilçesine bağlı olan Kırtıllar köyünde 5 çocuğu olan Döne Hanım ve Muharrem Bey’in ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi.
 Babasının etkisiyle 5 – 6 yaşlarında bağlama ve keman çalmaya başladı. Çocukluğunun ilk 8 yılı Kırşehir, Niğde, Nevşehir, Kırıkkale, Kayseri, Yozgat ve köylerini gezerek geçirdiler. 
8 yaşından sonra ailesi İbikli köyüne yerleşti. Annesini de yine çocukken kaybetti.
Onun ölümü üzerine Muharrem Bey çocuklarını alarak köyüne yerleşti.
14 yaşında İstanbul ile başlayan yolculuk; Ankara ile devam etti ve Leyla ile 1960’da evlendiler. Bu evlilikten Döne ve Canan adında iki kızları ve bir de Hüseyin adında bir oğulları olmuştur. Lakin 1968’de ayrıldılar. 1977 – 1978 yıllarında rahatsızlığı nedeniyle tedavi için Almanya’ya gitti. Almanya Neşet ERTAŞ’IN müzisyen olarak ülkede kalmasına izin verdi. Almanya’da müzik yaparak parasını kazandı ve tedavisini de sürdürdü. 2000’li yıllarda İstanbul’da verdiği bir konserle ülkesine ve sahnesine geri döndü.
UNESCO tarafından ‘ Yaşayan İnsan Hazinesi ’ kabul edildi.
25 Nisan 2011’de de İTÜ Devlet Konservatuarı tarafından ‘ Fahri Doktora ’ unvanına layık görüldü. Ayrıca bununla yetinilmedi bağlamadaki tavrı ve türküleri ders olarak okutuldu.
İlk plak çalışması 1957 yılında ‘ Neden Garip Garip Ötersin Bülbül ’  adı ile babasına ait bir türküydü.
25 Eylül 2012 yılında hayatını kaybetti.
Naaşı Kırşehir ilinin Bağbaşı Mezarlığı’nda bulunmaktadır. Vasiyeti üzerine kabri babası rahmetli Muharrem ERETAŞ’IN ayakucundadır.
Mezar taşında ise şöyle: ‘ Sakin Ol Ha İnsanoğlu! İncitme Canı, Her Can Bir Kalp, Hakk’a Bağlı. İncitme Canı, İncitme ’ yazmaktadır.
Ruhu Şad, Mekânı cennet Olsun.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku