Güncel

Kırşehirli çiftçiler şeker pancarı mesaisinde...

Kırşehirli çiftçiler şeker pancarı mesaisinde...

Okunma: 123

27 Ekim 2020 16:48
-A

+A

      Kırşehir'de pancar hasadı sürüyor. Üreticiler, Şeker fabrikasının pancar alım kampanyasını başlatmasıyla birlikte tarlalarda pancar hasadına start verirken, emeklerinin karşılığını almanın mutluluğunu yaşıyor. Pancarın geçtiğimiz seneye göre bu sene tonaj olarak daha iyi olduğunu belirten çiftçiler, yağışın az olması nedeniyle de bazı tarlalarda pancarın sert olduğunu ve verimin düştüğünü aktardı.
Tarladan bin bir zahmetle sökülen şeker pancarlarını Kırşehir Şeker Fabrikasına teslim eden üreticilerin hummalı çalışmaları sürüyor.
Anadolu’nun kalbinde bulunan ve Konya havzası olarak bilinen bölgede Nisan ayında toprakla buluşturulan tohumlar ürünlerini verdi. En zahmetli tarım ürünlerinden birisi olarak değerlendirilen şeker pancarı yetiştiriciliği, ana geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan bölgede tercih edilen ürünlerin başında geliyor.
      Kırşehir'de şeker pancarı ekimi yapan çiftçiler “Emek olmadan yemek olmaz. Biz bu şeker pancarını Nisan’ın 20’si gibi ekiyoruz. Önce tarla hazırlığı, ekimi, ondan sonra çapası, gübresi, sulaması derken Ekim ayına geldi mi hasadını yapıyoruz. Fakat bizim bu bölgemiz malum İç Anadolu Bölgesi’nin en az yağış alan bölgesi. En büyük problemimiz suyumuz bitme noktasına geldi. Elektrik, akaryakıt ve gübre fiyatları çok sorun oluyor. Bu konularda biz çok mustaribiz. Devletimiz bu yöre için, alternatif tarım ürünleri getirirse biz eğer bazı şeylerden faydalanırsak, ülke ekonomisine büyük katkı sağlarız. Şeker pancarı da ülke ekonomisine büyük katma değer sağlıyor, bizlere para kazandırıyor fakat çok zahmetli” ifadelerinde bulunuyor.
      Kırşehir'de Nisan ayında toprakla buluşturulan tohumlar ürünlerini verdi. İlimizde en zahmetli tarım ürünlerinden birisi olarak değerlendirilen şeker pancarı yetiştiriciliği, ana geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan bölgede tercih edilen ürünlerin başında geliyor. İlimiz üreticileri susuzluğun baş gösterdiği bölgede pancarın girdilerdeki aşırı fiyatlanma nedeni ile para kazandırmadığını ifade ediyorlar.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku