Güncel

KIRŞEHİRLİLER HAFTA SONUNU MANGALLA GEÇİRDİ

KIRŞEHİRLİLER HAFTA SONUNU MANGALLA GEÇİRDİ

10 Nisan 2018 07:01
-A

+A


            Hafta sonu tatilini fırsat bilen ve aşırı sıcaklardan bunalan Kırşehirliler, yeşilin ve mavinin hakim olduğu Kırşehir Belediyesi’ne bağlı park, bahçe ve mesire alanlarına akın etti.
Kırşehir genelinde bulunan dev park ve mesire alanlarında aileleriyle birlikte hoşça vakit geçirmek isteyen Kırşehirliler, Yeni açılan Güzler Parkı,Çoğun Barajı,Savcılı,Gölhisar gibi kentin önemli dinlenme merkezlerinde, mangal keyfi yaptı. Yeşil ile mavinin bir arada bulunduğu parklarda bir yandan yorgunluk atan aileler, kent yaşamının gürültülü ortamından uzaklaşarak, doyasıya da dinlenme fırsatı yakaladı.
Her türlü aktivitenin merkezi olan mesire alanlarında, kamelyalarda istirahat eden, mangal yakan, yürüyüş yapan vatandaşlar güzel bir gün geçirirken, çocuklar da 7 gün 24 saat güvenlik kontrolü altında olan parklarda huzur ve güven içerisinde oyunlarını oynadı.
Kırşehir'in Güzler evcil hayvanlar parkında hafta sonu hareketliliği günün erken saatlerinde başladı. Ailecek parka gelen vatandaşlar, ağaçların altında istirahata ederken, çocuklar top oynayıp, ip atladı. Mangal keyfi yapmayı tercih eden vatandaşlar ise Güzler Parkı içerisinde bulunan mangal sahalarında yerlerini alarak, pişirdikleri yiyeceklerin keyfini çıkardı.
Nevşehir,Kırıkkale,Ankara'dan gelen aileler zaman zaman bir araya geldiklerini belirterek, Güzler Parkının yeni açıldığı için bu sene ilk mangallarını burada yaptıklarını anlattılar. Şehir dışında gelen ailesi adına konuşan Gülbahar Sönmez, “Bu sene ilk olarak Güzler Park’a geldik. Çoğunlukla ailece Gölhisar'a gidiyoruz. Güzler Parkı çok güzel, hem ağaçların altında oturuyoruz, hem suyun serinliğini hissediyoruz hem de Kırşehir Belediyesi’nin düzenlediği mangal sahasında, etimizi pişirerek yiyebiliyoruz.Çocuklarda o sırada evcil hayvanları gezerek bizim ayaklarımıza dolaşmıyorlar.”dedi.
Kırşehir'de öğrenci olduğunu söyleyen Mizgin Sancar ise , “Arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine, ev arkadaşlarımla birlikte Güzler Park'ında mangal yapmaya karar verdik. Sabah saat 10.30’da parka geldik, kahvaltımızı yaptık. Şimdi su kenarında, gölgede istirahat ederek haftanın yorgunluğunu gideriyoruz. Daha sonra mangal yaparak, hafta sonumuzu ailece en iyi şekilde değerlendirmiş olacağız” diye konuştu.
Eskilerin bir lafı vardır: Askere gitmeyen ve mangal yapmayı bilmeyen adama kız verilmez.
Eskilerin ne denli haklı olduğunu yine onlara bırakalım ama mangalda yapılan etin lezzeti ve bu lezzetin mangalın başındaki şefe bağlı olduğu tartışılmaz.
Evet, hepimiz en azından mangal başında işinin ehli bir şef sayılırız, en azından olmalıyız. Sonuçta mangal yapmak bir Türk genidir.
Neyse eti yakmadan püf noktalarına geçelim; hali hazırda mangal konusunda uzmanlıkları olan okuyucularımızdan da bize destek olmalarını, varsa notlara ekleme yapmalarını isteyelim.
Rüzgârın yönü, sofranın yeri
Artık neredeyse evlerin salonlarına kadar girecek mangalın çaresiz kaldığı tek dış etken rüzgârdır. Mümkünse rüzgarsız bir gün seçilmeli. Eğer “Mangaldan dönenin maşası kırılsın” denilmişse mangalı, rüzgarın kömür tozlarını ete yapıştırmayacak konumda tutmak gerekir. Ayrıca sofraya yakın mangal, küçük boylu zehirlenme riski ve baca gibi kokan kıyafetlerden başka bir şey getirmez. Mangal, sofraya 3-5 metre arasında tutulmalıdır.
Sentetik tutuşturucu = Tüplü mangal
Eğer o mangalın başına geçilmişse ve “Mangaldan anlarım” denilmişse sentetik tutuşturucu, benzin ya da gazyağı kullanarak mangal yakmak, tüplü mangal kullanmakla eşdeğerdir. Tabii ki tüplü mangalla da et pişirilir ama malumunuz aynı lezzeti vermez. O yüzden “Ortamlarda odunla yakıyorum dersin ne olacak ki?” demek olmaz.
Köz olmadan aşk olmaz
Çok da açıklama yapmaya gerek yok. Aslında ilk emir, kömürün rengi gitmeden; közleşmeden ızgaraya et koyulmaması gerektiğidir.
Ne yağlı ne yağsız bu et inan dumansız
Dünyada yapılan son şeymiş gibi mangal yaksanız da etin lezzetinin bir kısmı seçimiyle alakalıdır. Çok yağlı et ateşin yağlanmasına ve etin zehirlemesine sebep olabilir. Yağsız et de kendi yağından yoksun pişeceği için mükemmel lezzetten uzak ve kuru olur.
Lezzet elin siyahında saklı
Mangalın başına yanlışlıkla geçilmiş hissiyatı vermek ya da “Keşke gelmeden bir iki ıslak hamburger falan alsaydık” dedirtmek istiyorsanız en fiyakalısından bir eldiven takın. Eldiven, acemiler içindir. Yeri geldiğinde ateşi tutmalı, sofraya elin bir kısmı siyah oturmalısınız.
Limon ve soğan desteğe geliyor
Mükemmel lezzete ulaşmak için küçük desteklere ihtiyaç her zaman var. Eğer etin ızgaraya yapışmasını istemiyorsanız, bir büyük baş soğanı ikiye bölün ve suyunu ızgaraya sürün. Izgara böylece temizlenmiş de olacak. Bir de ete hoş bir koku kazandırmak istiyorsanız limon kabuğunu et pişmeden birkaç dakika önce ateşe atın.
”Önümüzdeki mangallara bakalım”
Bir sonraki mangal keyfi için ızgarayı mutlaka ve mutlaka temizleyin. Bakın mutlaka diyoruz.
Bir pişmiş aşa bir mangala su katılmaz
Mangalın ‘raconlarından’ biri de et pişirildikten sonra ateşin kendi kendine küllenmeye bırakılarak söndürülmesi gerekliliğidir.
Bonus: Ehl-i keyfinden güzel
Mangalın en yakın arkadaşı rakıdır. Sır değil. Mangal şefi etleri pişirirken kadehinden yudumlar. Bu da sır değil. Rakının ateşin yanında soğumaması için ehl-i keyfi bilmek sırdır. Duyuralım.
Fatma Nur  adlı vatandaş ise “Kırşehir Belediyesi’nin çalışmalarını çok beğeniyorum. Parklar çok güzel.” dedi.
Hava sıcaklıklarının artmasıyla insanlar parklarda ve sahillerde mangal keyfi yapmaya başladı.
Bu yazıda, mangal keyfini yaşamak isteyen ancak işin püf noktalarını bilmeyenler için bazı ipuçlarını paylaşıyoruz.
KÖFTE SEVENLER...
Mangalda köfte yapmak isteyenler, köftenin üzerine buz ya da tereyağı koymalı. Böylelikle köfteler daha sulu ve lezzetli olacaktır.
HEM SICAK HEM SULU
"Köfte de tavuk da sevmiyorum, ben et yerim" diyenleri de unutmadık. Pişireceğiniz etin kuru olmasını istemiyorsanız, mangalınızın yarısına kadar kömür koyun.
Böylelikle etinizi piştikten sonra diğer tarafta bekleterek; hem kurumasını önlersiniz, hem de sıcak kalmasını sağlarsınız.
BALIKLAR PARÇALANMASIN
Mangalda balık pişirmeyi sevenler ise, tuz konusuna dikkat etmeli. Mangal öncesi yaklaşık 10 dakika tuzlu suda bekleteceğiniz balıklar, parçalanmayacaktır.
YUMUŞAK ET İÇİN ELMA SUYU
Mangalda et pişirirken, çok yumuşak olmasını istiyorsanız elma suyunu kullanmanız gerekecek. Pişerken etlerin üstüne sıkacağınız elma suyu, etinizin hem tatlı hem de yumuşak olmasını sağlayacak.
15 CM'LİK MESAFE
Mangal konusunda dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de kömür ile etlerin uzaklığıdır. Uzmanlar, kömür közüyle et arasında en az 15 santimetrelik mesafenin bırakılması gerektiğini söylüyor.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku