Güncel

KIŞ HAZIRLIKLARI BAŞLADI

KIŞ HAZIRLIKLARI BAŞLADI

13 Ağustos 2018 07:44
-A

+A

    Yaz ayında olmamıza rağmen vatandaşları kışlık yiyecek hazırlama telaşı sardı.Bir yandan kışlık sebze kurutan ev hanımları bir yandan da salça yapmaya çalışıyorlar. Kırşehir yemeklerinin vazgeçemeyen ihtiyacı olan kurutmalık ihtiyaçlarını toptan karşılayan vatandaşlar, pazarcı esnafının yüzünü güldürüyor. Kış hazırlığına başlayan vatandaşlar bir yandan kışlık sebze kurutmaya çalışırken bir yandan da kışlık salçasını yapıyor. Geleneksel el yapımı salça yapımı hemen tüm mahallelerde rastlamak mümkün.
Kırşehir yemeklerinin vazgeçemeyen ihtiyacı olan kurutmalık ihtiyaçlarını toptan karşılayan vatandaşlar, pazarcı esnafının yüzünü güldürüyor. Kış hazırlığına başlayan vatandaşlar bir yandan kışlık sebze kurutmaya çalışırken bir yandan da kışlık salçasını yapıyor. Geleneksel el yapımı salça yapımı hemen tüm mahallelerde rastlamak mümkün
VATANDAŞ KURUTMALIK SEBZELERE YÖNELDİ
Kurutmalık, patlıcan, kabak, biber ve acurun yanı sıra salçalık ihtiyaçlarını her yıl rutin olarak gerçekleştiren ve kış mevsimine hazırlık için kurutmalık Pazar alışverişine çıkan vatandaşlar Esnafın, yüzünü güldürdü fakat vatandaşlar sebze fiyatlarının yüksek oluşundan şikâyetçi. Pazarcı esnafının satışlarında artış görüldü. Kurutmalık satışının bir sektör haline geldiği Kırşehir’de ki dükkânların önünde renkli görüntüler oluşturan kurutmalık sebzeler, vatandaşların da dikkatini çekiyor. Daha önce sebzeleri evlerinde kurutan ev hanımları bu yılda geleneği bozmayarak kurutmalık alışverişine hummalı başladı. Kış mevsimine hazırlık için en önemli ihtiyaçlardan birinin kurutmalık olduğunu vurgulayan ev hanımları .Kış mevsimini rahat etmek için şimdiden kabak, patlıcan, bamya gibi sebzeleri alıp kurutmaya başlıyoruz. Bazen de aktarlardan ve kurutmalık satan pazarlardan alıyoruz diye konuştu. 
KIŞA HAZIRLIK İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM
Kurutulmuş sebze almak isteyen ev hanımları içinde dizimler halinde satılan kurutmalıklardan, kabak, biber, bamya dizim fiyatlıları ise fazla cep yakmıyor sebzenin cinsine göre fiyat aralığı değişirken Kırşehir  vatandaşlar tarafından en çok tatlı biber ve patlıcan rağbet görüyor. Özellikle kış mevsimine yaklaşıldığı zaman satışların arttığını belirten esnaf, kurutmalık sezonunun Ağustos ,Temmuz  ve Kasım arasında olduğunu dile getirdi. Satışlardan oldukça memnun olduklarını belirten esnaf, Kırşehir halkının yemek kültüründen taviz vermediğini ifade ederek, Vatandaşlarımız, kışa hazırlık için kurutmalıklarını alıyor. Gerçekten kış mevsimine hazırlık için çok önemli bir adım. Vatandaşlarımız en çok tatlı biber ve patlıcana rağbet ediyor. Bütün Kırşehir halkını pazara gelip kış mevsimine hazırlık bağlamında kurutmalık sebze almaları için bekliyoruz dedi.
GERÇEKTEN LEZZETLİ OLUYOR
Ev hanımları ise kış mevsimini rahat geçirmek için kurutmalık Bamya, Kabak, Patlıcan, Biber gibi sebzeleri alıp şimdiden kurutuyoruz. Yaz mevsimi olduğundan dolayı ürünlerin birçoğu tarlada yetişiyor. Tarlada yetişen ürünlerin hepsi birbirinden lezzetli ve hormonsuz kışın ise sebzelerin yaz mevsiminde ki gibi tadı olmuyor. Sera ürünü olduğu için yaz mevsiminde ki lezzeti vermiyor. Bu sebepten hem de tasarruflu olduğu için kurutmalık sebzelerimizi alıp kurutmaya başlıyoruz. Aynı zamanda kuru sebze olduğu halde gerçekten lezzetli oluyor. Herkese kışa hazırlık bağlamında kurutmalık sebzeler almalarını tavsiye ediyoruz. Hem lezzetinden hem de kış mevsiminde sebzeler pahalı oluyor. Bayanlarımız mutlaka şimdiden kışa hazırlansınlar şeklinde konuştu.
Yaz aylarında yedikleri meyve ve sebzelerin tadını kışında alabilmek için konserve, turşu, tarhana hazırlama işi ev hanımlarına düşüyor. İlçemiz  pazarıda da kışlık yiyecek hareketliliği başladı. İlçemizin yerli halkı ile tatilciler kışlıklarını hazırlamak için uygun fiyata istedikleri sebze ve meyveleri almaya çalışıyor. Sofraların vazgeçilmezi olan turşular, kompostolar, soğuk kış günlerinde içleri ısıtan tarhana çorbası... Kış aylarında bu tatlardan mahrum olmamak için şimdiden hazırlık yapılıyor. İlçemiz cuma pazarına bu durumun nasıl yansıdığını sizler için derledik. Pazarın en çok el yakan sebzesi 10 TL ile mantar oluyor. Mantar oldukça sevilen bir yiyecek olmakla birlikte turşusu da birçok kişinin vazgeçilmezi. Yaz aylarında sofralarda en fazla bulunan yiyecek olan fasulyenin turşuluğu ise 5 TL olarak tezgâhlarda yerini almış. Konserve olarak fasulye almak isterseniz fiyat 10 TL'ye kadar yükseliyor. Özellikle çorbaların yanında oldukça sık kullanılan yeşil biber turşusu için biber fiyatı 2.50 TL. Fasulyeyi 5 TL ile bamya ve barbunya takip ediyor. Domates 3 TL ile kışa domates saklamak isteyenlerin yüzünü güldürüyor. İlçemizde oldukça yaygın olan kızılcık da tezgâhlardaki yerini almış durumda. Şerbeti, reçeli ve turşusu yapılan kızılcığın fiyatı 4 TL. Ev hanımlarının genellikle evlerinde yaptıkları tarhananın ana malzemesi olan kırmızı biber 3 TL. Yapım aşamasında içerisine katılacak olan baharatların tanesi 2.50 TL. Oldukça faydalı olan komposto yapmak isteyenler için ise erik pazarda  5 TL'ye bulunabiliyor.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku