Güncel

KIYŞAD'DAN MEMLEKET VE YENİ YEŞİLYURT GAZETESİNE ZİYARET

KIYŞAD'DAN MEMLEKET VE YENİ YEŞİLYURT  GAZETESİNE ZİYARET

25 Şubat 2019 07:18
-A

+A


Kırşehir Şairler ve Yazarlar Derneği (KIYŞAD) Başkanı Veysel Turgut, Erdoğan Çalışkan ve Gamze BoynueğriKırşehir Memleket ve Yeni Yeşilyurt Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sürmeli'yi  ziyaret ettiler. Kırşehir Şairler ve Yazarlar Derneği (KIYŞAD) Başkanı Veysel Turgut, "Gönül Dağı" Kırşehir Şairleri Antolojsi kitabını tanıttı. Kırşehir Şairler ve Yazarlar Derneği (KIYŞAD) Başkanı Veysel Turgut;,"2018 yılında çalışmalarımızı tamamlayarak Gönül Dağı adında Kırşehir şairleri antolojisini tamamladık. 62 şairimizin şiiri yer aldı. 62 şairimizin 29 tanesi Kırşehir Şairler ve Yazarlar Derneğimizin üyesidir geri kalanlar da diğer illerdeki Kırşehirli şairlerdir” dedi
 “DERNEĞİMİZ KURULALI 8 YIL OLDU”
Derneğimiz kurulalı 8 yıl oldu ,8 yıl içerisde bütün arkadaşlarımız isteği bir antiroloji çıkarmak idi ve her toplantıda bu dile geliyordu ancak maddi sıkıntılar nedeni ile bu çalışmamızı gerçekleştiremiyorduk.Biz 2018 yılında yönetimleri gezdik ve neye mal olursa olsun biz bu antirolıjiyi çıkaracağız gerekirse cebimizden vereceğiz gerekirse destek alacağız  dedik ve bize kapılar bir bir açılmaya başladı.Eylül ayında yapılan Ahi Evran anma törenlerinde ,ondan önceki katılmış olduğum çalıştayda bir teklifte bulundum biz (KIYŞAD)OLARAK Ahi Evran anma törenlerinde yer almak istiyoruz.hep  yabancı şair gelmesini ve yaban sanatçılar gelmesin bizim saz çalan söyleyen arkadaşlarımız var ,güzel şiirokuyan arkadaşlarımızda var .İl dışında katıldığımız  şölenlerde Kırşehir şairleri ve sanatçıları büyük ilgi topluyor bundan dolayı böyle bir talepde bulunduk talebizde  kabul edildi orada da bize bir miktar para aktarıldı .Gelen bu miktar para ile hayalini kurduğumuz ve özlemini çektiğimiz Antolosi kitabımızı çıkardık .Özveri ile çalışdığımız (KIYŞAD) adlı kitabımız Türkiye’nin bir çok yerinde okunuyor dedi.
(KIYŞAD) Başkanı Veysel Turgut;Çoğunluğu Kırşehir, Ahi Evran-ı Veli, Aşık Paşa, Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli gibi Kırşehir topraklarında yetişmiş, burada yaşamış Kırşehir alperenlerinin adına yazılmış şiirler. Sadece bu konu işlenirse sıkıcı olabilir diye aşk ve özlem şiirleri de koyduk. 62 şairimizin şiirini bir antoloji haline getirdik. Bu yüzden gururluyuz.
            Kırşehir'i adı ve türküleriyle dünyaya tanıtan merhum Neşet Ertaş'ın "Gönül Dağı" türküsünü kitaba isim olarak verdiklerini dile getiren Başkan Turgut, "Neşet Ertaş'ın tanınmasını sağlayan ilk türkülerinden Gönül Dağı ismini antolojimize verdik. Kapağımızda da Ahi Evran-ı Veli' resmini değerlendirdik. Gönül Dağı'nın içinde gönül yarası, aşk, volkan ve pek çok konuyu içerir. Arka sayfada Ahilik prensipleri ve Ahi Evran-ı Veli hakkında bilgilere yer aldı. Kırşehir'in diğer önemli değerlerine de kitabımızda yer verdik. Kitabımızın çıkacak diğer sayıları da bizim için çok kıymetli. Sayın Valimiz İbrahim Akın, Belediye Başkanımız Yaşar Bahçeci ve Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörümüz Vatan Karakaya ile gerekli görüşmeleri yaptık. Üstlerine düşeni yapacaklarını belirterek kitabımıza destek olacaklarını söylediler. Biz de KIYŞAD olarak bu yolda istikrarlı bir şekilde yürümeye devam edeceğiz."

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku