Güncel

KKTC CUMHURBAŞKANI AKINCI’NIN TALİHSİZ AÇIKLAMASINI KINIYORUZ! KIBRIS BARIŞ HAREKÂTI’NI SAVAŞ OLARAK NİTELENDİRMEK AKIL TUTULMASIDIR.

KKTC CUMHURBAŞKANI AKINCI’NIN TALİHSİZ AÇIKLAMASINI KINIYORUZ! KIBRIS BARIŞ HAREKÂTI’NI SAVAŞ OLARAK NİTELENDİRMEK AKIL TUTULMASIDIR.

Okunma: 50863

17 Ekim 2019 07:22
-A

+A


 
"Akan su değil kandır" diyerek Barış Pınarı Harekâtı için sözler sarf eden KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya bir tepkide Muharip Gaziler Derneği Kırşehir Şube Genel Sekreteri Ali Karahan’dan geldi.
 
KIBRIS BARIŞ HAREKÂTI’NI SAVAŞ OLARAK NİTELENDİRMEK DOĞRU DEĞİLDİR
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Barış Pınarı Harekatı ile ilgili yaptığı “1974'te biz adına Barış Harekâtı desek de bu bir savaştı ve akan da kandı. Şimdi Barış Pınarı desek de akan su değil kandır.” İfadesinin kabul edilemez olduğunu söyleyen Karahan, düşüncelerini şöyle ifade etti,” KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yanlış düşünüyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Kıbrıs Barış Harekâtı ile Kıbrıs’taki yurttaşlarımıza barış götürdü. Kıbrıs Barış Harekâtı’nı savaş olarak nitelendirmek doğru değildir. Akan su değil kandır ifadesi hiçbir şekilde kabul edilemez. ”dedi.
Barış Pınarı Harekatı’nın asıl amacına değinen Karahan, Türkiye’nin sınır hattında güvenli ortam yaratmak için mücadele verdiğine değindi. Ali Karahan,” Barış Pınar’ı Harekâtı, terör örgütünün sınırdan temizlenmesi ve Türkiye’de yer alan misafir statüsündeki sığınmacıların ve mültecilerin sağlıklı bir şekilde yurtlarına dönmelerini sağlamak amacıyla başlatılmıştır. Kolluk kuvvetlerimiz Suriye sınırına barış götürüyor. Oradaki terörü yok etmemiz ve oraya koridor açmamız gerekiyor.” diye söyledi.
498 TANE ŞEHİT VERDİK
 KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, Kıbrıs Barış Harekatı ile ilgili sarf ettiği sözlerin kabul edilemez olduğunu belirtti. Muharip Gaziler Derneği Kırşehir Şube Genel Sekreteri Ali Karahan,”
Ben Kıbrıs Gazisiyim, bizler Kıbrıs için çok mücadele ettik. Bir Cumhurbaşkanı’na böyle sözler yakışmıyor. 498 tane şehit verdik ve verilen bu kadar şehide de saygısızlık yapılıyor.” Diye aktardı.
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yaptığı son açıklamada “Barışı savunmak ne zamandan beri suç oldu? Bunun suçlanıp karalanması kime ne kazandırır” ifade etti.
 Muharip Gaziler Derneği Kırşehir Şube Genel Sekreteri Ali Karahan bu açıklama ile ilgili şunları söyledi.
“Barış olsun isteniliyorsa daha uygun bir şekilde söylenebilir. Kan aktı, savaş yapıldı ifadeleri hem Kıbrıs Barış Harekâtı hem de Barış Pınarı Harekâtı için saygısızca. Muharip Gaziler Derneği Kırşehir Şubesi üyeleri de bu konuda hem fikirler, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yaptığı bu açıklamasını kınıyorlar.”İfadesinin altını çizdi.
”BİZ ORAYA SAVAŞA DEĞİL BARIŞA GELİYORUZ”
Muharip Gaziler Derneği Kırşehir Şubesi Genel Sekreteri Ali Karahan, Kıbrıs’a 45 sene önce barışı götürdüklerini söyledi. Karahan, ”Rahmetli Bülent Ecevit şöyle bir ifade kullanmıştı, ”Biz oraya savaşa değil barışa geliyoruz.” Biz Kıbrıs’ta 45 sene önce barışı sağladık ve soydaşlarımızı güven ortamı yarattık. Son olarak Doğu ve Güneydoğu’da, Barış Pınarı Harekâtı’nda şehit düşen askerlerimize Allah’tan Rahmet diliyor, ailelerine sabır ihsan eyliyorum. Yaralanan Gazilerimize, acil şifalar diliyorum. Barış Pınarı Harekâtı’nda yer alan askerimizin Allah ayaklarına taş değdirmesin. “ diye söyledi.
KKTC CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI NE DEMİŞTİ?
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili şu ifadeleri açıklamıştı. “Bazen sessiz kalmak söyleyecek sözünüz olmadığından değildir. Bazen durumlar o kadar karmaşıktır ki, bazı kestirmecilerin kolaycılığında "Evet" ya da " Hayır "la geçiştirilmesi mümkün değildir. Söyleyeceklerinizle durumu etkileme olanağını göremediğiniz durumlarda sessiz kalmak da gerekebilir. Ancak Türkiye'nin Suriye'deki son operasyonu konusunda sürekli üzerime geliniyor. Kimi görüşümü merak ettiğinden, ama birçoğu da kendi politik amaçlarına malzeme yapmak telaşı ile sabırsızlanıyor. Bazı çokbilmişler de bu sessizlik üstüne komplo teorileri bile icat etmeye başladılar. Bu durumda ne düşündüğümü açıklamak kaçınılmaz oldu: Her şeyden önce içimizde Türkiye'nin iyiliğini ve terör belasından kurtulmasını istemeyen olduğuna inanmıyorum. Mesele "Türkiye'nin iyiliği nerededir?" sorusunun yanıtındadır. Bu sorunun gerçek muhatabı elbette Türkiye'de yaşayanlardır. Ama benim inancım Suriye topraklarının artık neredeyse 10. yılına girmekte olan savaşa doyduğu noktasındadır. On yıldır akan kan bundan böyle de akmaya devam ederse barışa ulaşmak mümkün olmayacaktır. Bana göre Türkiye'nin mutlu ve huzurlu geleceği Türkü – Kürdü – Arap’ı ve Türkmen’i ile tüm bölge halklarının diyalog içinde inşa edecekleri bir düzenle mümkün olacaktır. Suriye'nin toprak bütünlüğü içinde kendi sınırlarına sahip çıkabileceği ve Türkiye'nin de kendi sınırlarını güvende hissedebileceği bir durumun yaratılması gerekiyor. Bunun için kanımca Türkiye ile Suriye arasında en erken zamanda ilişkilerin yeniden tesis edilmesinin büyük yararı olacaktır. Bunun da ötesinde Türkiye'nin Mısır dâhil diğer bölge ülkeleriyle bozulan ilişkilerinin de düzeldiğini görmek en büyük dileğimdir. AB ile kavgalı değil işbirliği içinde bir Türkiye herkes için daha iyi olacaktır. 1974 yılında 27 yaşındayken, Faşist Yunan Cuntasının neden olduğu Türkiye'nin askeri harekâtında ben de her genç Kıbrıslı Türk gibi görev aldım. Lefkoşa'da Dereboyu'ndaki savaşta arkadaşlarım yanımda şehit düştüler; pek çoğumuz gibi ben de savaşın ne demek olduğunu yaşayarak öğrendim. Bu nedenle savaşın acılarını hiç bir toplumun yaşamasını istemem. Türk- Kürt- Arap hiçbir çocuğun burnunun kanamasını arzulayamam. Daha önce de söyledim 1974'te biz adına Barış Harekâtı desek de bu bir savaştı ve akan da kandı. Şimdi Barış Pınarı desek de akan su değil kandır. Bu nedenle bir an önce diyalog ve diplomasinin devreye girmesi en büyük dileğimdir."

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku