Güncel

KOP SOGEP İLE İNSAN HAYATINA DOKUNAN PROJELER HAYATA GEÇİRİLİYOR

KOP SOGEP İLE İNSAN HAYATINA DOKUNAN PROJELER HAYATA GEÇİRİLİYOR

26 Eylül 2018 07:31
-A

+A

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, mali destek sağladığı projelerle toplumun her kesiminden insanların ihtiyaçlarına çözüm üretiyor. Özellikle toplumun dezavantajlı kesimlerine yönelik projelerle aileler bilinçlendiriliyor, engelli bireylerin topluma entegrasyonu sağlanıyor ve engelli bireylerin istihdamı konusunda çalışmalar yürütülüyor.
Kısa adı KOPSOGEP olan “Konya Ovası Projesi Sosyal Gelişim Programı” KOP Bölgesi’nde sosyal kalkınmanın hızlandırılması ve bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılması amacı ile uygulanan programının temel hedefi dezavantajlı kesimlerin ekonomik ve sosyal hayata daha aktif katılmalarına katkıda bulunmayı amaçlıyor.
 Program, SODES programının uygulanmadığı iller olan Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya ve Nevşehir’de faaliyet gösteren Valilikler, Kaymakamlıklar, İl ve İlçe Belediyeleri, İl Özel İdareleri, Kamu Kurum ve Kuruluşları aracılığı ile yürütülüyor.
Karaman’da “Spor Yapıyorum Evden KOP’uyorum” Projesi Örnek Oluyor
KOP SOGEP kapsamında bölge genelinde yürütülen projeler, dezavantajlı kesimlerin sosyal hayata daha aktif katılması için zemin hazırlıyor. Bu program ile Karaman Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından yürütülen “Spor Yapıyorum Evden KOP’uyorum” adlı projesi örnek projeler arasında yer alıyor. Karaman’da yürütülen proje ile dezavantajlı bireylerin toplumsal entegrasyonu ve çevresel etkileşimleri sağlanırken engelli bireylerin ailelerinin de bilinçlendirilmeleri sağlanıyor.
Şehir merkezindeki zihinsel, bedensel, işitme, görme ve otistik engelliler ile ailelerini hedef alan projede engelli birey ve aileleri düzenlenen seminerlerle bilinçlendiriliyor. Proje ile voleybol, masa tenisi, satranç ile taş boyama ve seramik sanatı kursu, engelli şenliği ve ailelere yönelik ‘Öz Bakım Becerileri’ kursları açılarak engelli bireylerin gelişmesine katkı sunuluyor.
Öte yandan toplam bütçesi 270 bin Türk Lirası olan proje kapsamında; il genelindeki iş insanlarına yönelik ‘Engelli Birey İstihdamı’ konulu seminer çalışması, müzik atölyesi kurulması ve kamu kurumlarından 15 kişinin katılacağı ‘İşaret Dili’ kursları da düzenlenecek.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku