Güncel

KORONAVİRÜS SALGINI, 16 SEKTÖR VE SERBEST MESLEK ERBABI İÇİN ‘MÜCBİR SEBEP’ SAYILACAK

KORONAVİRÜS SALGINI, 16 SEKTÖR VE SERBEST MESLEK ERBABI İÇİN ‘MÜCBİR SEBEP’ SAYILACAK

25 Mart 2020 15:27
-A

+A

      Dünyayı tehdit eden koronavirüs salgını, 16 sektör ve serbest meslek erbabı için ‘mücbir sebep’ sayılacak. Bu alanlarda faaliyet gösteren işletmelerin vergileri 6 ay ötelendi.
       AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, "Mücbir sebep hali kapsamındaki sektörleri ve altında yer alan iş kollarını belirlendiğini bildirdi.
       AK Parti Kırşehir Milletvekili Kendirli; Sektörlerin dışında, ticari, zirai kazanç sahibi veya serbest meslek erbabı olan TÜM GELİR VERGİSİ MÜKELLEFİ vatandaşlarımızı da (1,9 milyon kişi) mücbir sebep hali kapsamına aldık.
Tebliğ ile belirlenen sektörler için; Nisan, Mayıs ve Haziran’da muhtasar ve KDV beyannamelerine ilişkin ödemeleri 6’şar ay öteliyoruz.
Bu aylarda verilmesi gereken Muhtasar ve KDV beyannameleri de verilmeyecek.
Bu beyannameleri 27 Temmuz’a erteliyoruz” dedi.
Corona virüsü salgını nedeniyle zor durumdaki ekonomiye destek için, vergi düzenlemeleri yapıldı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, vergi düzenlemelerini Twitter üzerinde şu ifadelerle duyurdu:
* Koronavirüs salgınının neden olduğu ekonomik tahribata karşı devreye aldığımız Ekonomik İstikrar Kalkanı tedbirleri kapsamında vergi süreçleri bakımından mücbir sebep hükümlerinden faydalanacak mükellefler için bir Genel Tebliğ hazırladık.
* Tebliğ ile mücbir sebep hali kapsamındaki sektörleri ve altında yer alan iş kollarını belirledik.
* Sektörlerin dışında, ticari, zirai kazanç sahibi veya serbest meslek erbabı olan 1.9 milyon ile tüm gelir vergisi mükellefi vatandaşlarımızı da mücbir sebep hali kapsamına aldık.
* Nisan, Mayıs, Haziran’da muhtasar ve KDV beyannamelerine ilişkin ödemeleri 6 ay öteliyoruz; bu aylarda verilmesi gereken Muhtasar ve KDV beyannameleri de verilmeyecek. Bu beyannameleri 27 Temmuz’a erteliyoruz.
* 65 yaşın üzerinde olması ya da kronik rahatsızlığı bulunması nedeniyle sokağa çıkamayacak olan vergi mükellefi vatandaşlarımızın beyanname ve ödemeleri yasağın sonuna kadar ertelendi.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku