Güncel

KORSAN YASASI YAKINDA ÇIKIYOR

KORSAN YASASI YAKINDA ÇIKIYOR

27 Ağustos 2018 07:41
-A

+A

   Kırşehirli servisçilerin de merakla beklediği servis araçları yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik, Resmi Gazete´de yayımlandı.

Servis araçları yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik, Resmi Gazete´de yayımlandı. Kırşehirli Servisçileri zor duruma düşürecek düzenlemenin ertelendiğini söyleyen Kırşehir Şoförler Odası Başkanı Mehmet Tekin, korsan yasasının da yakın zamanda çıkacağını hatırlattı.
DÜZENLEME ERTELENDİ
Okul servis araçlarında her öğrenci ve çocuk için üç nokta emniyet kemeri ve gerekli koruyucu tertibat ile her koltukta oturmaya duyarlı sensörlü sistem bulundurma, iç ve dış kamera sistemi ile en az 30 gün süreli kayıt yapabilen kayıt cihazı zorunluluğuna ilişkin verilen süre uzatıldı diyen Başkan Tekin, “Ayrıca, fabrika çıkışında üzerinde mevzuata uygun renkli cam olan araçlar için getirilen,
 
 “İç mekânı gösteren beyaz cam zorunluluğuna” ilişkin süre ise 3 Eylül 2020 tarihine kadar uzatıldı”
TEŞEKKÜRLER
Söz konusu yönetmelik hükümleri İçişleri, Milli Eğitim, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanları tarafından birlikte yürütüleceğini hatırlatan Kırşehir Şoförler Odası Başkanı Mehmet Tekin, “Yoğun çalışmalarından dolayı Genel Başkan Fevzi Apaydın ve oda başkanlarına yönetim kuruluna teşekkür etti”.
KORSAN YASASI ÇIKIYOR
Servisçi esnafını zor durunda bırakan korsan araçlar konusundaki Korsan Yasasının da yakında bir zamanda çıkacağını hatırlatan Başkan Tekin, “Düzenleme TBMM´ye geldi. Yapılacak yeni düzenlemeyle, Servis (S) plakası olmayan araçlar 5 bin TL ceza 6 gün park cezası verilecek. Bu düzenlemeyle korsanın önüne geçilmesi bekleniyor” dedi.
Her öğrenci ve çocuk için üç nokta emniyet kemeri ve gerekli koruyucu tertibat ile her koltukta oturmaya duyarlı sensörlü sistem bulundurma, iç ve dış kamera sistemi ile en az 30 gün süreli kayıt yapabilen kayıt cihazı zorunluluklarına ilişkin süre 3 Eylül 2019'a kadar uzatıldı.
Buna göre, okul servis araçlarında her öğrenci ve çocuk için üç nokta emniyet kemeri ve gerekli koruyucu tertibat ile her koltukta oturmaya duyarlı sensörlü sistem bulundurma, iç ve dış kamera sistemi ile en az 30 gün süreli kayıt yapabilen kayıt cihazı zorunluluğuna ilişkin verilen süre bir yıl uzatılarak 3 Eylül 2019 olarak belirlendi.
Ayrıca, fabrika çıkışında üzerinde mevzuata uygun renkli cam olan araçlar için getirilen "iç mekanı gösteren beyaz cam zorunluluğu"na ilişkin süre ise 3 Eylül 2020 tarihine kadar uzatıldı.
Söz konusu yönetmelik hükümleri İçişleri, Milli Eğitim, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanları tarafından birlikte yürütülecek.
OKUL SERVİS ARAÇLARI YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK
MADDE 1 – 25/10/2017 tarihli ve 30221 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Okul Servis Araçları Yönetmeliğinin geçici 2 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “3/9/2018” ibaresi “3/9/2019” olarak, “3/9/2019” ibaresi ise “3/9/2020” olarak değiştirilmiştir.
MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 18 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“MADDE 18 – (1) Bu Yönetmelik hükümlerini İçişleri, Milli Eğitim, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanları birlikte yürütür.”
MADDE 3 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 4 – Bu Yönetmelik hükümlerini İçişleri, Milli Eğitim, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanları birlikte yürütür

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku