Güncel

KÜÇÜK ESNAFI KORUYACAK PERAKENDE YASASI ÇIKMASI LAZIM

KÜÇÜK ESNAFI KORUYACAK PERAKENDE YASASI ÇIKMASI LAZIM

4 Temmuz 2018 07:31
-A

+A


            Kırşehir Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Murat Zobu, son yıllardaki ekonomi politikalarının küçük esnafı yok etme aşamasına geldiğini belirtti. Murat Zobu, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;
“Haksız rekabet ortamı, finansman yetersizliği, primlerin yüksekliği, harçların yüksek oranlarda alınması, mevzuat eksikliği, bürokratik engeller, vergi ve sosyal güvenlik uygulamalarındaki sorunlar, kayıt dışı çalışma, kaçakçılığın hızla yayılması, (tütün ve tütün mamulleri ile alkol) siyasilerin ilgisizliği sonucunda küçük esnaf oldukça zor durumda kalıyor. Bu sorunlar çözümlenmediği müddetçe bir küçük esnafın ömrü 1 ile 3 yıl arasına kadar düştüğü görülüyor. İşlerimizi geliştirme ve büyütme şansı; bunca sorunun yanında birde kayıt dışı faaliyetlere göz yumunca, iyice ortadan kalkmış, hareket alanımız daraldı.
  “Yine en büyük ekonomik kayıplardan biriside sigara kaçakçılığıdır. Bugün sebepler değişti, ancak sigara halen gözbebeği. Yüksek vergiler nedeniyle tahminlere göre Türkiye’ye yılda 1,5 milyar paket sigara giriyor. Çoğu da sahtedir. Kuzey Irakta, Peşmergeler’in hâkim olduğu Bağdat, Süleymaniye, Erbil ve Duhok’ta kurulan fabrikalarda ve evlerde binlerce kişinin Çin Malı küçük makinelerle, Türk Malları dâhil, sahte sigara üretip Türkiye’de satılıyor. Bunların üretim, nakliye, verilen rüşvetler gibi masrafları düşürüldükten sonra bıraktıkları kâr 3 milyar dolar. Sadece sigaranın! Kısacası vergi nedeniyle yapılan her zam sonrası devlete 1 gidiyorsa, kaçağa 3 gidiyor. Bu yüzdende kaçakçılık hiç bitmiyor. Çünkü bu işte büyük kazançlar dönüyor.
 “Her ne kadar küçük esnafı koruyacak Perakende Yasası çıkmasa da ilimizde esnafların bağlı bulunduğu esnaf ve sanatkârlar odası birliği, ticaret ve sanayi odası, belediye başkanlığı ve odalar küçük esnafı koruma ve ekonomik olarak onları rahatlatma adına bir dizi kararlar alıyorlar. Fakat kuralsız ve ticari ahlaka sığmayan satışlar yapan yerel ve zincir marketlerin bazıları tüketiciyi bahane ederek, ‘Onlara ucuz, temiz, kaliteli hizmet veriyoruz’ diyerek, küçük esnaf ve esnaf temsilcilerini, belediyeyi yok saymakta, ortak alınan kararlara uymamaya devam ediyorlar. Sanayi ve Ticaret Bakanımızın da dediği gibi: ‘Her ne kadar marketler ve perakende yasası çıkarılamamış olsa da, belediyeler o ilin özgün ve ekonomik yapısına göre küçük esnafları koruyucu, gözetici tedbirleri alabilir’’demekte iken, bu konuda belediye, TSO, ESOB ve bunlara bağlı odalar dışında ürün (sebze, meyve vb.) satımını sonlandıran, ürünlerini kaldırım işgaline son vererek, raflarında satma kararı almışken. Bu karara bütün yerel marketler, şarküteriler, bakkallar, pazarcı esnafı uyarken, bir-iki kişinin çıkıp başta belediye ve esnaf teşkilatlarına, kendi bağlı bulunduğu kuruma kafa tutarak, alınan karara uymayıp bireysel olarak hareket etmesinde hem küçük esnaflar arasında kabule edilemez, hem de ekonomik olarak zararını kimse telafi edemez. Ayrıca başta yerel zincir mağazalar olmak üzere ulusal mağazalar ve marketlerin ilimizde küçük esnafın kazançlarını engelleyici, işgalci, kural tanımamazlık davranışları, ‘Cezalarını kesiyoruz ya!’ ile geçiştirilemez. Bu sorunun bir an evvel çözümlenmesini, küçük esnafın daha fazla ekonomik kayba uğratılmamasını belediyelerimizden bekliyoruz.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku