Güncel

KURBANLIK SATIŞLARI BAŞLADI

KURBANLIK SATIŞLARI BAŞLADI

23 Temmuz 2018 07:47
-A

+A

 

            Kurban Bayramı yaklaşmasıyla birlikte Kırşehir’de  kurbanlıklar satışı başladı. Uzun yıllardır besicilik ile uğraşan ve kurbanlık satışı yapan Murat Altın 15 gündür satışların başladığı ve satışlarda kurbanlıkların fiyatı geçen yıl ile hemen hemen aynı olduğunu dile getirdi.Altın, Büyük baş hayvanları 7  bin tl başlayıp 14-15 bin tl ye kadar yükseldiğini küçük baş hayvanların ise fiyatları 900-1500 tl arası olduğunu belirtti.
Kurban alırken nelere dikkat etmesi konusunda da uyarılarda bulunan Murat Altın  şu önerilerde bulundu.
kurbanlık seçerken, küçükbaş hayvanın beline dokunulduğunda, ele çok fazla kemik dokusu gelmemesi gerektiğini, bel kısmında ele gelen dolgunluğun hayvanın besililiğinin en doğru anlaşılma şekli olduğunu belirterek, büyükbaş hayvanın da ergenliğe ulaşması, yavruluk dönemi dişlerinin kalıcı dişlerle değişmesi gerektiğini söyledi. ''Küçükbaş hayvanın beline dokunulduğunda, ele çok fazla kemik dokusu gelmemesi gerekiyor. Bel kısmında ele gelen dolgunluk hayvanın besililiğinin en doğru anlaşılma şekli. Büyükbaş hayvanın da ergenliğe ulaşmış olması gerekiyor. İlk çıkan yavruluk dönemi dişlerinin kalıcı dişlerle değişmesi gerekiyor. Halk tabiriyle azı dişlerini çıkarmış olması gerekiyor. Bu dişlerindeki açıklığın ortaya çıkması gerekiyor.'' Canlı ağırlık olarak 40 kilogramdan 80 kilograma kadar küçükbaş hayvan bulunduğunu, hayvanların ağırlığına ve büyüklüğüne göre fiyat oluşumu gerçekleştiğini dile getiren Altın,.
''Küçükbaş hayvanların en az 1, büyükbaş hayvanların en az 2 yaşında olması gerek''
kurbanlık seçerken, küçükbaş hayvanların en az 1, büyükbaş hayvanların en az 2 yaşında olmasına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi.
Kesimde, hayvanın derisinin parçalanmaması gerektiğine dikkati çeken Şahin, ''Hayvan kesildikten sonra, sıcak sıcak dolaba konulmaması, serin yerde bir kaç saat kalması ve derisinin tuzlanması önemlidir'' dedi.Altın, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi vatandaşları kurbanlık hayvanlar konusunda bilgilendirdi. Kurbanlık hayvan seçerken hayvanın besi durumunun önemli olduğunu vurgulayan Altın, "Hayvanın kondisyonu sağlıklı olup olmadığını da gösterir. Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de hayvanın gebe ya da yeni doğum yapmamış olmaması. Büyükbaş hayvanlar için de 2 yaşından küçük olmaması gerekir. Hastalık belirtisi sayılan; yüksek ateşi, bakışları ve dış görünümü cansız, pis kokulu ishal ve burun akıntısı olmamalı. Çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız ve vücudun çeşitli yerlerinde şişlikleri olmamalı" ifadelerini kullandı.
Hayvanlar herhangi bir hastalığı düşündürücü semptomları taşımamalıdır. Hayvanların kılları veya yünleri parlak, bakışları canlı, kondisyonları iyi olmalıdır. Vücut deliklerinden hastalık belirtisi akıntı gelmemelidir. Aşırı derecede zayıf olan, ölüm derecesinde hasta olan, gebe olan, kesim yerine yürüyerek gidemeyecek derecede aksak olan, kulağının, kuyruğunun veya cinsel organının üçte birinden fazlası bulunmayan, burnu kesilmiş olan, iki veya bir gözü kör olan, doğuştan kulağı veya cinsel organı olmayan ve dişlerinin yarıdan fazlası düşmüş olan hayvanların kurban edilmesinin uygun olmadığı dile getirdi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku