Yazar

ibrahimkoyuncu40@hotmail.com

45 makale bulunmakatadır

ARABULUCULUK NEDİR-1

07:35 - 25 Mart 2020

+A

-A


                  Sevgili dostlar, en son yazımda arabulucu olarak görev yapmaya başladığımı ve eğitimlerin yoğun geçmesi nedeni ile  yazılarıma bir süre ara  vermek  zorunda kalacağımı ve yakında yeni yazılarımla birlikte olacağımızı  belirtmiştim. Yeni bir  konu ile birlikteyiz.
                    Arabuluculuğun Etik Kurallarından birisi de ARABULUCULUK UYGULAMASININ GELİŞTİRİLMESİ (MADDE 10)’da belirtilen ; “ Arabulucu, arabuluculuğun geliştirilmesi ve arabuluculuğun barışçıl bir uyuşmazlık çözüm yöntemi olarak kabul edilmesi ve konuya dair toplumsal farkındalığın oluşturulması, arttırılması ve kurumun tanıtılmasından sorumludur.”
                    Bu kuraldan yola çıkarak  yazımı  ülkemizde daha yeni yeni tanınan “ARABULUCULUK” kurumunu  tanıtmaya  ayırdım.
NEDEN ARABULCULUK?
Bunun İçin Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanlığının  internet sitesinde yayınlanan  İstatistiklere bakmak gerekir.
                   İHTİYARİ ARABULCULUK: Yani  dava şartı kapsamında olmayan uyuşmazlık taraflarının  mahkemeye gitmek yerine  Arabulculuk Daire Başkanlığının Güncel Arabulucular Listesinden ve/veya tanıdıkları bir Arabulucuya başvurarak aralarındaki uyuşmazlıkları Arabuluculuk görüşmeleri ile çözmek istemeleri durumunda arabulucu  tarafından açılan dosyalar.
           2013-Aralık 2019 Yılları arasında  Altı Yılda Toplam:  239.927 adet dosya açılmıştır. Bunlardan %97’sini teşkil eden 217.859 adeti Anlaşma ile sonuçlanmış ve %3’ünü teşkil eden 7.837 adeti ise Anlaşamama ile sonuçlanmıştır.
                  DAVA ŞARTI İŞ HUKUKU  ARABULUCULUK:İşçi-İşveren uyuşmazlıkları dediğimiz ve  dava şartı kapsamında kalan ( dava açılmadan önce arabuluculuğa gidilmesi yasa gereği mecburi olan) uyuşmazlıklardır.
02.01.2018-19.12.2019 Tarihleri arasında Toplam: 739.255 adet arabuluculuk dosyası açılmıştır. Bunların %65’ini oluşturan 460.090 adeti Anlaşma ile geri kalan %35’i ni teşkil eden 246.797 adeti ise Anlaşamama ile sonuçlanmıştır.
                    DAVA ŞARTI TİCARİ ARABULUCULUK: 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunun 5/A maddesi gereğince Bu Kanunun 4 üncü maddesinde ve diğer kanunlarda belirtilen ticari davalardan,konusu bir miktar paranın ödenmesi olan alacak ve tazminat talepleri hakkında dava açılmadan önce arabulucuya başvurulması zorunlu olan uyuşmazlıklardır.
02.01.2019-19.12.2019 tarihleri arasında Toplam: 146.413 adet Arabuluculuk dosyası açılmıştır.Bunlardan %57’sini teşkil eden 73.046 adeti Anlaşma ile, geri kalan %43’ünü teşkil eden 55.773 adeti ise anlaşamama ile neticelenmiştir.
                    Anlaşılan konularda yasa gereği mahkemeye dava açılamamakta olup  Mahkemeye sadece  anlaşılamayan dosyalar intikal etmiştir.
                    Ülkemiz, sistem henüz yeni olmasına rağmen Arabuluculukta kayda değer bir başarı kazanmıştır.
                    Ülkemizin Arabuluculuk başarısı konusunda Avrupa 5. Olduğunu da belirtelim.
                    ARABULUCULUĞUN MAHKEMEDEN FARKI NEDİR?
                    Bunu açıklamaya geçmeden önce biraz rakamlara bakmakta sanıyorum faydalı olacaktır. Memurun  maaşlar+ demirbaş alımları+ bina giderler +yol  +yemek sarf malzeme giderleri vs eklendiğinde  Devlete yıllık maliyetinin 134 Milyar dolar olduğu hesaplanmıştır. Tek bir memurun Devlete maliyetinin ise 2.560 Dolar olduğu hesaplanmıştır. Peki Bir Arabuluculuk görüşmesinin  Devlete Maliyeti Nedir? Bunun ise 40 Dolar olduğu hesaplanmıştır. Tablo  ve rakamlar ortadadır.

Anahtar Kelimeler : İbrahim KOYUNCU,
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku