Yazar

ibrahimkoyuncu40@hotmail.com

46 makale bulunmakatadır

ARABULUCULUK NEDİR-2

07:30 - 2 Nisan 2020

+A

-A

          Ayrıca belirtelim ki bu 40 dolar dava şartı arabuluculuk faaliyeti kapsamında yürütülen arabuluculuk içindir. İhtiyari olarak yürütülen Arabuluculuğun Devlete herhangi bir maliyeti olmadığı gibi Devlet Arabuluculardan vergi almak sureti ile   gelir bile elde etmektedir. İşte ABD ve Avrupa başta olmak üzere arabuluculuğun yaygınlaştırılmak istenmesinin   nedenlerinden birisi de TOPLUMSAL BARIŞA HİZMET ETMESİNİN yanı sıra bu rakamlarda ortaya çıkan verilerdir.
                              Gelelim Arabuluculuk ile Mahkemenin kıyaslanmasına;
                            Mahkemeler hak temelli yargılama yapar. Taraflar mahkemeye başvurdukları andan itibaren kontrol taraflardan çıkar. Zira mahkemede kararı taraflar veremez. Taraflar adına hakim verir. Dolayısı ile süreç tarafların kontrolünden çıkar.
                            Mahkeme doğal olarak haklı  ve haksız aradığından çıkan sonuç bir tarafı haklı bulurken diğer taraf haksız olacaktır. Çıkan sonuç taraflardan birini tatmin etmezken çoğu zaman iki tarafı da tatmin etmemektedir. Zira mahkemelerde STANDART KARARLAR çıkmaktadır. Karardan memnun olmayan tarafın mal kaçırma gibi  girişimlerde bulunduğu artık herkesin malumudur.
                      Mahkemeler  yasa ile önceden belirlenmiş kurallara göre yine önceden belirlenmiş usullere ve delillere dayanarak yargılama yapar. Taraflar davasında haklı olduğunu  deliller göstererek ispatlamaya çalışırlar. Taraflar haklı olmalarına rağmen bu usul kurallarına uymazlarsa  ve/veya ellerinde inandırıcı delil yoksa davasını kaybedebilmektedir.Halkımız mahkemelerden çekinmekte  ve korkmaktadır.( Hatta  “Mahkemeye Düşmek” deyimi hala kullanılmakta ve toplum için hiç de iyi, bir intiba uyandırmamaktadır). “Seni mahkemelerde süründürürüm” deyimini söylemeye bile gerek yoktur.   
                    Oysa Arabuluculukta herhangi bir usul kuralı yoktur. Süreç esnektir. Haklı-haksız aranmaz. Taraflar  iddiasını ispat etmek zorunda değildir. Arabuluculukta delil aranmaz. Arabuluculuk sürecinin kontrolü taraflardadır. Taraflar kendi kararlarını kendileri vermektedir. Tarafların istemediği bir karar arabuluculukta asla çıkmaz. Mahkemede taraflar söz ve ifadeleri ile bağlı iken Arabuluculukta taraflar  görüşmelerdeki sözleriyle bağlı değildir.Arabuluculukta Standart  kararlar yerine YARATICI KARARLAR çıkmaktadır. (Örneğin:Bazen bir özür dileme, karşı tarafın çocuğunu belli bir süre  okula götürme, para yerine  başka herhangi bir mal  vererek anlaşma,vs) her şey mümkündür.Kanuna ,Ahlaka, Adaba ve Kişilik Haklarına aykırı olmadığı sürece her türlü anlaşma  ve sonuç mümkün ve de geçerlidir.Arabuluculukta çıkacak sonuç her iki tarafı da tatmin etmektedir. Zira kararı taraflar bizzat kendileri vermekte ve masadan el sıkışarak kalkmaktadırlar. Dostane bir çözüm...         Mahkemeye gidenlerden  çoğu zaman: Hakim beni hiç konuşturmadı? Şikayetini duyarız. Bu doğrudur.  Mahkemelerin zaten iş yükü ve dosya sayısı fazladır. Mahkeme tarafların duygularını dinlemez. Delillerine bakar.  Dolaysı ile taraflar mahkemede kendilerini ifade edemezler.
                      Oysa ki Arabuluculuk sürecinde taraflar duygularını  kolayca ve rahatça anlatabilmekte, kendilerini ifade edebilmektedir.Bu şekilde taraflar rahatlamakta  anlaşmaya ve el sıkışmaya daha yatkın olmaktadır.
                    Mahkemeye başvurmak çok fazla para,  emek ve zaman kaybına neden olmaktadır. Hepimiz biliyoruz ki mahkeme süreci başladı mı, harçlar, bilirkişi ücretleri, dosya ve tebligat giderleri, Keşif giderleri , şahit giderleri,Avukat ücreti,  vs çok fazla masrafla karşılaşmaktayız. Ancak arabuluculukta bu giderler yoktur. Arabulucu ücreti vardır. Bu ücreti de mahkemedeki giderlerle kıyasladığımızda  çoğu zaman yaklaşık 1/10’i gibi çok cüzi bir rakamla sürecin tamamlandığını söyleyebiliriz.
 

Anahtar Kelimeler : İbrahim KOYUNCU,
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku