Yazar

ibrahimkoyuncu40@hotmail.com

51 makale bulunmakatadır

AZERBAYCAN’IN BAĞIMSIZLIK İLANI ( 28 Mayıs 1918)

08:00 - 21 Mayıs 2020

+A

-A


                            28 Mayıs Azerbaycan’ın 1918 yılında kurduğu ilk bağımsız Devletinin tarihidir. Bu nedenle bu yazımızı bu günün önemine binaen  “KARDEŞ VE CAN AZERBAYCANIMIZA”  ayırdım. 28 Mayıs  layüsel bir tarih değildir.
                               Enver Paşa’nın emri ile oluşturulan ordu zor durumda olan Azerbaycan’ı Ermeni ve Bolşeviklerden kurtarmak için  HALİL VE NURİ PAŞA komutasında Kafkas harekatına başlamıştır.
                             Nuri Paşa’nın  25 Mayıs’ta GENCE’YE girmesinden bir gün sonra ,Tiflis’teki  Mavera-yı Kafkas Cumhuriyeti  Seym’i   kendisini feshetmişti. Gürcüler ve Ermeniler ayrılarak kendi Devletlerini kurmuşlardı.  Azerbaycan Türklerinden oluşan üyeleri de  kendilerini Azerbaycan Milli Şurası olarak ilan ettiler.Şuranın başkanlığına da  RESULZADE MEHMET EMİN BEY’İ getirdiler. Ardından Azerbaycan milli Şurası bir bildiri yayınlayarak 28 Mayıs 1918 tarihinde  bağımsızlığını ilan etti. Seçimle görevlendirilen Azerbaycan Milli Şurası  bütün halka ilan ediyordu ki:
“1.Bugünden itibaren, Azerbaycan halk hakimiyeti  hakkınsa sahip olduğu gibi, Güney ve Doğu Kafkaslardan itibaren Azerbaycan dahil, müstakil bir hukuk devletidir.
2.Müstakil Azerbaycan devletinin  idare şekli , halk cumhuriyeti olarak  takarrür eder.
3.Azerbaycan Halk Cumhuriyeti, bütün milletlerle ve  bilhassa komşu olduğu millet ve devletlerle iyi münasebet tesis eder
4. Azerbaycan Halk Cumhuriyeti, millet, mezhep,sınıf ve cins farkı gözetmeden bütün vatandaşlarına hukuk-u siyasiye ve vataniye temin eder.
5. Azerbaycan Halk Cumhuriyeti, arazisi dahilinde yaşayan bilcümle milletlerin serbestçe gelişmesi için imkan sağlar.
6. Milli Meclis toplanıncaya kadar, Azerbaycan idaresinin  başında , aray-ı umumiye ile seçilmiş Şuray-ı Milli  ve  Şura-i Milliye karşı  sorumlu olan hükümeti muvakkate durur.”
                        Böylece Azerbaycan’da yaşayan Türkler, İlk Milli devletleri ile, hükümetlerin kurmuş  oldular. Devletin geçici başkenti olark da Gence İlan edildi.
 Azarbeycan Halk Cumhuriyetinin  Kuruluşunu ilan eden ve düzenleyen bu metin, Müsavat Halk Partisinin parti programından alınmıştı.
                    Azerbaycan Türklerinin Milli Şairi AHMET  CEVAT’IN  Türk Ordusunun GENCE’YE girmesi üzerine kaleme aldığı Şiir ile yazımızı bitirelim.
 
TÜRK ORDUSUNA
 
Ey şanlı ülkenin şanlı ordusu
Unutma Kafkas’a geldiğin günü
Gelirken kovmaya Turan’dan Rus’u
Ayağını Karadeniz Öptü mü?
 
İlk atarken eski burca adımı,
Kars Kalesi selam topu attı mı?
Sen yaparken orada zafer şenliği,
Mağlup düşman kaşlarını çattı mı?
 
Çıktığın gün Allahuekber Dağı’na
Dağıstan Dağları gıpta eyledi
Baktım Han Sarayı viran tağına
“Sen gelirsen, şen olurum” söyledi
 
Geldiğin gün Kür’ün axar baxarı
Eski günahlardan silkindi çıktı
İşitip Gümrü’de tek bir sesini
Araz sevincinden dünyayı yıktı.
 

Anahtar Kelimeler : İbrahim KOYUNCU,
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku