Yazar

ibrahimkoyuncu40@hotmail.com

80 makale bulunmakatadır

BÜYÜKELÇİ AHMET RÜSTEM BEY

08:00 - 27 Ekim 2020

+A

-A

Okunma: 338

            Sevgili dostlar, Büyükelçinin hikayesine Ramazan KURTOĞLU’nun “Babil’den Günümüze İsrail-Amerikan Kehanetleri: Mesih-Uşa ve Türkiye Armegedon Savaşının  “Yecüc ve Mecüc’ü Türkler” kitabında ve Cengiz ÖZAKINCI’nın “Dolmakalem Savaşları”  isimli kitabında rastladım.
1913 yılında  ABD’de Wilson yönetimi iş başındadır.
Başkan Wilson yakın arkadaşı Morgenthau’yu  İstanbul’a büyük elçi olarak atamıştır. Ahmet Rüstem Bey’de( Polonya göçmeni Alfred Bielinski) 24 Haziran 1924’te göreve başlayan  ilk Türk Büyükelçisi olarak Washington D.C’ye gönderilmiştir. CENGİZ ÖZAKINCI “DOLMAKALEM SAVAŞLARI “ isimli kitabında şöyle yazmaktadır:
“ Büyükelçi  Rüstem bey, 08.09.1914 günü Evening Star gazetesinde  yayımlanan demecinde,Ermenilerin  Hıristiyan oldukları için değil, isyan ettikleri için,Fransa İngiltere ve  Rusya’nın  desteğiyle ayaklanarak Osmanlı Devletini zayıflatmak istedikleri için cezalandırıldığını belirtiyor ve  “ Böyle bir silahlı ayaklanma karşısında kalsalardı Fransa, İngiltere ve Rusya  acaba ne yaparlardı?...Ülkelerinin hürriyeti için dövüşen Cezayirlileri mağralar atıkıp sonra onlaru dumanla boğmuş olan Fransa, Sipahi isyanında yakaladığı  Hintlileri  top namlularının ağzına bağlayıp, sonra o topları ateşleyen İngiltere, aynı  tahrikler karşısında kalsalardı acaba ne yaparlardı” diyor”
            Amerika’nın  Filipinleri işgal ederken yerli halka uyguladıkları “water cure” denen su işkenceleri ile Amerika’da her gün işlenen  zencileri linç etme suçu hatırlatılıyor ve  “Varsayalım ki ,Amerika’da ki  zencilerin ABD’nin işgal edilmesini kolaylaştırmak için Japonlarla  gizli olarak anlaşmış oldukları ortaya çıkarıldı.  Acaba o zencilerin  kaçı hayatta bırakılırdı?  “diye soruyordu.
                        Türk elçisi Ahmet Rüstem Bey’in  demeci  Başkan Wilson’u küplere bindirir ve Wilson, “Türk Büyükelçi Sınırları Aştı” der.
                        Wilson 10.09.1914’te ABD dışişleri bakanlığına bir yazı göndererek Türk Büyükelçi özür dilemediği takdirde sınır dışı edilsin der.
                        Dışişleri Bakanı  Bryn tarafından Rüstem Bey’e 11.09.2014 tarihinde  gönderilen mektupta, ondan özür dilemesi istenir.
                        12.09.1914 günü Türk büyükelçisinin ABD Dışişleri Bakanı Bryn’a yazdığı  cevabi mektupta özetle şöyle der:
                  “Türkiye yıllardan beri Amerikan  basının  düzenlediği  saldırılara hedef olmaktadır.Bu saldırılar, sık sık en ağır dille Türkiye’nin  bütün duygularını incitmektedir. Türklerin, dinine, milliyetine,geleneklerine,gelmişine, geçmişine sövülmüş, bütün kötülüklerin bataklığı Türkiye imiş gibi gösterilmiştir… Diplomatik kuralları asmış olabilirim, fakat insanlığın çıkarı şekle feda edilemez. Ben Türkiye’ye,ABD’ye  ve sonuçta bütün insanlığa karşı erdem görevimi yerine  getirdiğime inanıyorum.”
                        Rüstem Bey istenmeyen adam ilan edilir ve 25 Ekim 1914’te İstanbul’a döner.
 
 

Anahtar Kelimeler : İbrahim KOYUNCU,
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku