Yazar

ibrahimkoyuncu40@hotmail.com

96 makale bulunmakatadır

ENVER PAŞA (MEFKUREYE ADANMIŞ BİR HAYAT)-11

08:02 - 26 Kasım 2020

+A

-A

Okunma: 1683

                Enver Paşa Ordudaki tasfiye hareketinde  istikbal vaat eden hiçbir subayı harcamamıştır.  Kazım Karabekir Paşa kendi hakkında  Divan-ı Harbin  verdiği askerlikten atma kararını  Enver paşa’nın yırtıp attığını  Yıllar sonra minnetle anacaktır.
                Acaba denildiği gibi Enver PAŞA TAMAMEN  Almanlara tabi miydi?
 Bu soruya en güzel  cevabı İsmet Paşa vermiştir: “  Enver paşa’nın  alman Askeri heyetiyle münasebetlerinde, Almanlar’a tamamiyle tabi olduğu söylenemez. Bilakis Almanlar, ondan daima çekinir ve  onu memnun etmeğe çalışırlardı. Ancak,  kendisi zayıfladıkça, askeri kabiliyetlerinin ve vasıtalarının  mahdut olduğunu anlamaya, öğrenmeye başladıktan sonra , nihayet Almanların sevk ve  idaresinin  bir vasıtası  haline gelmesi zaruri olmuştur”
                General Wawell’in dediği gibi , “Türk  ordusu, hiçbir dünya ordusunun yerinden kıpırdayamayacağı şartlar altında muharebe eden bir ordudur” .
İngilizleri korkutan en önemli husus, imparatorluk içinde yönetimi ele alan Jön Türk hareketinin  Alman sermayesi ile birleşerek ölümünü bekledikleri hasta adamın diriltilmesiydi.
                     Enver Paşa Kurmay Subay olarak ilk ataması Selanik Merkezli III.Ordudur. Kurmay subay olmasına rağmen karargahta durmaz .Duramaz. Kendi isteği ile  çete takibine verilir. Çetecilerle mücadelede önemli başarılar kazanır. Hatta kendi not defterine çetecilere ait olan ve baskın verilecek evlerin veya ormanlık bölgenin krokisini çizer.
                         Enver Paşa’nın birde   Meşrutiyetin ilanını sağlamak için Resneli Niyazi ile Birlikte   dağa çıkması hadisesi vardır. Evet  o dönem yaygın olan fikir Osmanlının kurtuluşu meşrutiyetin ilanıdır. Bunu sağlamak için Enver Paşa dağa çıkar. Bu çıkışa karar verilmesindeki en önemli hadise   9 Haziran 1908 ‘de İngiltere ve Rusya’nın  Reval’de bir görüşme yapmasıdır. Olay basına sızar. Konu Osmanlının paylaşımıdır. Eskiden Osmanlının toprak bütünlüğünün korunması yönündeki politikası değişen İngiltere bu defa paylaşılmasına karar verir.  Bu görüşmenin   dışarı sızması üzerine genç subaylar  ayaklanırlar.İşte böyle bir siyasi ortamdadır dağa çıkış. Padişah II. Abdülhamit daha fazla dayanamaz ve 23 Temmuz 1908’de  II. Meşrutiyeti ilan etmek zorunda kalır.
                    Enver Paşa halkın gözünde  Hürriyet Kahramanı’ dır.
                    Enver Paşa  23 Temmuz 1908’de Makedonya’nın Köprülü Kasabasında  Meşrutiyeti ilan ederken “Hastayı Tedavi Ettik” demiştir. Enver Paşa’nın bu sözleri  Rus Çarı II.Nikola’nın  İngiliz  Elçisi Lord Seymur’a , 1853’te söylediği sözlerin ve  yaptığı bir benzetmenin  sahibine iadesi gibidir.
                   Olaylar hızla gelişmektedir. Çok geçmeden İtalya Trablusgarp’a asker çıkarır. Tarihler 1911 yılını göstermektedir.Enver Paşa yerinde duramaz ve vatan toprağının yardımına koşar.Enver Paşa Trablus’a giderken bir mektubunda  şöyle diyor:  “Trablus artık kaybolmuş sayılır. Buna rağmen neden gidiyorum?. Bütün Müslüman dünyasının  bizden beklediği bir vazifeyi yerine getirmek için gidiyorum…” Orada  diğer Türk Subayları ile birlikte İtalyanlara karşı önemli başarılar kazanır. İtalyanlar Savaş Gemilerinin koruması altında kıyıda tutunur. Ancak asla içerilere ilerleyemeyecektir.
                  Enver Paşa  da diğerleri gibi Trablus’u hiç unutmadı ve I. Dünya Savaşı’nın  sonuna kadar,  en zor durumlarda bile  Trablus mücahitlerine silah, mühimmat ve para yardımını eksik etmedi. Şehzade Osman Fuat Efendi’nin , direnişin başına geçmek üzere bir denizaltı  ile Trablus’a  gitmesi sağladı.
                 Birinci Dünya Savaşı başladığında ise Enver Paşa Kardeşi Nuri Paşa’yı direnişe yardım ve örgütlenme için Trablus’a gönderecek ve Nuri Paşa 1918 yılına kadar Trablusgarp’ta kalıp  direnişe devem edecektir.Aradan yüz yıl geçmesine rağmen devletimiz yine Libya’nın yardımına koşmuş ve emperyalistlerin piyonu darbeciler   püskürtülmüştür.
( Vefalı Türk geldi yine. Yol ver Türk’ün  bayrağına…)
 
 
 

Anahtar Kelimeler : İbrahim KOYUNCU,
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku