Yazar

ibrahimkoyuncu40@hotmail.com

96 makale bulunmakatadır

ENVER PAŞA (MEFKUREYE ADANMIŞ BİR HAYAT)-15

08:00 - 24 Aralık 2020

+A

-A

Okunma: 633

                         Anadolu’da kurtuluş  mücadelesi başlamıştır. Paşa Sakarya savaşı öncesi  Batum’a gelir ve  savaşın sonucunu bekler. Yenilgi halinde  Anadolu’ya gireceğini açıkça beyan eder. Savaş Türk askerinin zaferi ile sonuçlanınca  Enver Paşa da , Türkistan’a doğru çizmiş olduğu hedefe yürür.
                  Enver Paşa’nın açık samimi beyanına rağmen, Anadolu çevresinde olmasından rahatsızlık duyan Milli Mücadele önderleri, Paşanın Türkiye’ye girme ihtimaline karşı tedbirler alır, asker ve halk içindeki yüksek itibarını kırmak için bir takım propagandalara girişirler. Enver Paşanın komünist olduğu, Kızıl ordu ile Anadolu’yu işgal edeceği söylentileri bu dönemde çıkar.Kaderin bir cilvesi olarak, bu propagandanın en ateşli üreticisi  ve savunucusu da  “Enver benim hayatımı kurtarmıştır” diyen Kazım Karabekir Paşa’dır. Gerçekten de Balkan savaşı sırasında , İttihatçılık gayreti ile  asker içinde bozgunculuk yaptığı  gerekçesi ile  Divan-ı Harbe verilen Kara Kazım Bey, cezalandırılarak ordudan atılmıştır. Savaş Bakanı olan Enver Paşa, “ Kazım iyi insandır;bu hatasını telafi eder” diyerek
Divan-ı Harp kararını yırtıp atmış ve  bu genç subay arkadaşının önünü açmıştır. Bu durumu orduda herkes bilmektedir.
                     Ancak Kazım Karabekir Paşa 26 Mayıs 1921 tarihinde Fevzi Çakmak Paşa’ya çektiği telgrafta: “Bilhassa Acara ve Batum’da Enver’in programını izahla Bolşevik olduğunu, dinden çıkarak kadınların erkeklerle birlikte açık gezeceklerini halka anlatarak  dini duyguları tahrik olunuyor. Bundan sonra basın meselesi pek mühimdir. Programının memlekete vuracağı felaket tahlil olunarak Enver’in şahsına saldırılmalıdır. Enver ve Arkadaşlarının sonsuza kadar  felaketi milletten saklayarak ve hazinelerimizi  Anadolu’ya millet eline atmaya bedel, düşmana telsim ve ele geçirdikleri parayı alarak kaçtıklarını ve  memleketi başsız, teşkilatsız bıraktıklarını, bir zamanlar Almanlardan,  şimdilerde Ruslardan Külliyetli para alarak harap vatanın başına el fatiha levhası yazmakla meşgul olduklarını, düşkünlükten dört tarafı mamur bir hayata yükselenlerin yine o hayata kavuşmak için her vicdansızlığı yapacağı beşer için değişmez bir kaide olduğunu…….” söyleyebilecektir.
             Mustafa Kemal Paşa , Kara Kazım’a 4 Haziran tarihinde çektiği telgrafta “Enver Hakkında  açık neşriyata karar verdik” demektedir. Kazım paşa, Enver paşa’nın  dışarıda bulunduğu sürece tehlikeli olacağından bahisle, Ankara hükümetince  Anadolu’ya davet edilerek  ele geçirilmesini de  teklif etmektedir.
             Öyle görünüyor ki Kazım Paşanın önerdiği propagandalar pek başarılı olamamış, ancak bu dönemden itibaren özellikle Sarıkamış harekatı üzerinden yapılan yayınlarda büyük abartılar ve bakış açısı sapmaları görülmüştür ve  bu harekat üzerinden yapılan  propagandalar halen de etkisini sürdürmektedir.
             Enver paşa’nın gıyabında bunlar yapılmıştı.
             Peki Enver Paşa Mustafa Kemal hakkında ne düşünüyordu?
Şevket Süreyya Aydemir,  Celal Bayar’ı  kaynak göstererek Enver Paşanın Orduyu
 “Mustafa Kemal Paşa’dan başkası idare edemez” dediğini yazar.
Hüseyin Cahid, Enver Paşa’nın  Vahideddin’e istifasını sunmaya giden  Talat Paşa’ya
“Harbiye Nezaret için Mustafa Kemal paşayı tavsiye et, ondan başka orduyu toplayıp kurtaracak kimse yoktur” dediğini nakleder ve  “Bunlar Enver Paşa’nın ağzından işittiğim son sözlerdir “ der.
               Anadolu’da Kurtuluş mücadelesi başladığında  Mustafa Kemal  Paşa biliyor ki  Kurtuluş Savaşını öngördüğü için Anadolu’nun muhtelif yerlerine  Enver Paşa’nın emriyle  silahlar gömülmüş  ve saklanmıştır. Onlar da Mustafa Kemal Paşa’ya bildiriyor. Yani kurtuluş savaşının başlangıç malzemeleri, zamanında  Enver Paşa’nın saklattığı silahlar oluyor.
 

Anahtar Kelimeler : İbrahim KOYUNCU,
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku