Yazar

ibrahimkoyuncu40@hotmail.com

70 makale bulunmakatadır

ENVER PAŞA (MEFKUREYE ADANMIŞ BİR HAYAT)-2

08:00 - 24 Eylül 2020

+A

-A

Okunma: 1453

                       Enver Paşa’nın hayatını yazmak bizim ne kadar haddimize bilemem.  Ancak  Yeni kuşağın , gençlerin, Enver Paşa’nın gerçekte kim olduğunu, nasıl biri olduğunu, ülküsünü  tanımasının  zamanı geldi de geçiyor bile…
                      Artık birini  aşağılamak, öbürünü yüceltmek gibi  saçmalıkları ebediyen bırakıp kahramanlarımızı oldukları gibi kabullenmeli ve şanlı tarihimizi ideolojik  çarpıtmalar ile boğmaktan vazgeçmeliyiz.
                      Nevzat Kösoğlu diyor ki:  “Milli mücadeleyi yüceltmek için  geride kalanları küçültmeye çalışmak artık bıkkınlıktan öte sıkıntı vermeye başlamıştır. Bizim tarihimiz tek kişiye dayalı aşiret hikayesi değildir; adlı-adsız bir kahramanlar ordusunun  oluşturduğu bir büyüklüktür.”
                             Enver Paşa’dan  nefretle , hatta yer yer hakaretle bahseden  ilk eser 1922’de yayınlanmış olan “Harbi-i Umumi bidayetinde  Üçüncü Ordu, Sarıkamış İhata Manevrası ve Meydan Muharebesi” isimli kitaptır. Sarıkamış Harekatında 9. Kolordunun  Kurmay Başkanı olan  Yarbay Köprülü Şerif Bey yazmıştır. Enver Paşa’ya karşı olanlar maalesef  hiçbir araştırma yapmadan, o dönemi yaşayan Rus Subaylarının eserlerini bile incelemeden  hep bu eseri kaynak göstermişlerdir. Rus kaynaklarının görüşlerini de yazımızda vermeye çalıştım ki gerçekler anlaşılsın...
                             Enver Paşa her  insan gibi  hem özel hem de siyasi ve askeri hayatında  hatalı karar vermiş olabilir.Bu hatalı kararlar onu öteki ilan etmeyi gerektirir mi? Sorusunu kendimize sormak  sanırım doğru bir yaklaşım olsa gerekir…
                            Biz! Enver PAŞAYA sövmesini biliriz de Fransız gençlerini  Rus kışının soğuğunda dondurup Mısır sıcağında kırdıran NAPOLYON’U yere göğe sığdıramayanlara hoş gözle bakarız. Birçok cephelerde yenilen Napolyon’u  Fransızlar en büyük adamlarından biri olarak anmakta iken, biz disipline ettiği orduyla  yeni Türkiye’nin kurulmasında hizmeti  geçmiş  olan  büyük eylem adamına karşı  objektif bakamıyoruz.Osmanlıya sövüp sayarız da  Danıştay’ın, PTT’nin  kuruluş yıldönümünü kutlarız. Ancak bu teşkilatların Osmanlı döneminde kurulduğunu nedense göz ardı ederiz.
                              PEKİ KİMLER  ENVER PAŞAYI NEDEN SEVMEZLER?
                   Osmanlı İmparatorluğu’nda iktisadi hayatı kapitülasyonlar vasıtasıyla sömüren GAYRİMÜSLÜM TEBAA, TÜRK MÜSLÜMAN UNSURU İKTİSADİ HAYATA KATTIĞI  İÇİN  ENVER PAŞADAN HAZ ETMEZLER.
                    Yine Umumi harp’te Ermeni terör ve tedhiş örgütlerini ifna ( yok) ettiği ,masum Ermenileri ateşe atan  paramiliter örgütlere  geçit vermediği için liberal çevre tarafından  şiddetle tenkit edilir.
                    İngiliz İmparatorluğuna, Çanakkale ve Kutu-l Amere zaferleriyle büyük bir utanç yaşatan ENVER PAŞA, “HASTA  ADAMI AYAĞA KALDIRMAK” SUÇUNU  İŞLEDİĞİ İÇİN ONLARIN NAZARINDA HÜKÜM GİYMİŞTİR.
                            Monarşistler, Sultan Abdülhamit’in hal edilmesine  karşı çıkmadığı için ENVER PAŞA’YI SEVMEZLER.
                         Çarlık Rusya’sının yok edilmesinde  büyük bir katkısı olan , Azerbaycan ve Dağıstan Türklerini  Bolşevik Ermeni-Rus çetelerinden kurtaran hatta ittifak olunan Almanlarla bile  olası bir “menfaat ayrışması halinde   çatışma emrini veren, Birinci Dünya Harbine  girişimizle birlikte tüm kapitülasyonları tek tarafları olarak kaldıran Enver Paşa, “hasta adamı  ayağa kaldırmak “   suçunu işlediği için” onlar nazarında hüküm giymiştir. Bu nedenle sevmezler.
                   Enver Paşa, İngiliz ve Fransız Donanması Çanakkale Boğazı’na hücum edince , asla boğazı geçemeyeceklerini söyleyen tek adam durumundadır.
                Yine Enver Paşanın ; “Tarihe İngiliz Donanmasının yenilebileceğini ispat eden  kimse olarak geçeceğim” dediğini unutmayalım.
                   Mahatma GANDİ: “Türkler İngilizleri yenene kadar Tanrı İngiliz’dir zannederdim."  diyecektir.

Anahtar Kelimeler : İbrahim KOYUNCU,
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku