Yazar

ibrahimkoyuncu40@hotmail.com

70 makale bulunmakatadır

ENVER PAŞA (MEFKUREYE ADANMIŞ BİR HAYAT)-4

08:00 - 8 Ekim 2020

+A

-A

Okunma: 299

                     Tarihi gerçeklerden bi haber olanlar Enver Paşa’ya veryansın ededursun ALTAY CENGİZER :“Adil Hafızanın Işığında Birinci Dünya Savaşına giden yol ve Osmanlı İmparatorluğunun sonu”   isimli kitabında arşivlerden derlediği belgelerle ve o dönemdeki yazışmalarda;  Jön Türklerin İngiltere için nasıl büyük bir tehlike arz ettiğini, İngiliz gizli evraklarında  bu jön Türklerin, Devleti  kurtarmak için nasıl canla başla çalıştıklarını ve bu nedenle İngilizlerin  onları durdurmak için nasıl fitne ve fesat çıkardıklarını ,onların karşısına Prens Sabahattin ve ekibini çıkartıp fonladıklarını ayrıntısı ile anlatmaktadır. Meraklısı inceleyebilir. Bu itibarsızlaştırmanın  arka planında  Jön Türklerin  faaliyetlerinin ve Devleti Kurtarma çabalarının  İngiliz menfaatlerine ters düşmesinin yattığı  izahtan varestedir. Maalesef içimizdeki bir grup  bu oyuna gelmiştir. Bazıları da anlamamakta ısrar etmektedir.
                            PEKİ ENVER PAŞA İÇİN KİMLER NE DEDİLER?
                         MUSTAFA KEMAL ATATÜRK: Ölümünden birkaç ay önce  İzmir Millet Vekili MAHMUT ESAT BOZKURT: “Ben de size gazinin  Enver hakkında şahit olduğum sözlerini söyleyeyim” der ve  ekler.  Bir gün Çankaya’da bir milletvekili arkadaşla Gazi’nin huzurunda idik. O zat,  Enver aleyhinde atıp tutmaya başladı.  Gazi sözünü kesti ve şunları söyledi: “Enver bir güneş gibi doğmuş , bir gurub gibi  batmıştır. Bunun ortasını tarihe bırakalım”…
                       KILIÇALİNİN OĞLU ALTEMUR KILIÇ, babasının  Enver Paşa’nın  şahadet haberini  Atatürk’e getirdiğinde, Atatürk’ün gözlerinden yaşlar süzüldüğünü ve , “Allah rahmet eylesin  yiğit adamdı”  dediğini aktarmıştır.
                         SABİHA GÖKÇEN, Atatürk’ün sofrada söylediği şu sözü sarf etmiştir:
“…ben  Enver paşa’nın  Dünya Türklerini birleştirmek idealinde samimi olduğuna inanıyorum.  Bolşevik ihtilalından sonra bu umudu arttı ve  ta oralara kadar giderek  bu ideali gerçekleştirmeye çalıştı.  Kendi ülkesinden kaçarak başka bir ülkede yaşayan Türkleri bir araya  toplamaya çalışmak ne dereceye kadar başarılı olabilirse, Enver paşa’da o derece başarılı olmuştur.”
                       EŞİ NACİYE SULTAN: Enver Paşa  kendisi için değil, evvela memleket, sonra da benim için yaşadı. Belki bilmeyerek ve istemeyerek, memleket hesabına  bir takım politik hatalar  yapmış olabilir,fakat,vatanına aşıktı; kendine göre kurduğu ve doğru bulduğu bir ideal için  sonuna kadar çalışmıştır.
                      Kocamın  bütün gayesi: Rusya’ya gitmek, oradan Türkistan’a geçerek, Orta Asya Türklerini ve Hint Müslümanlarını  istiklale kavuşturmaktı. Ruslar da bu hususta kendisine yardım edeceklerini vaat etmişti.
                    Herkes tarafından mağrur ve haşin olarak tanınan  kocam, dünyanın en munis ve alçak gönüllü adamıydı. Büyüklenmekten çok uzaktı. Enver Paşa’nın çocuklara karşı büyük bir zaafı vardı:küçük çocukla saatlerce oynar, onunla meşgul olmaktan zevk alırdı.  Hele Mahpeyker’e( Büyük kızıdır) karşı çılgınca bir sevgisi vardı.Belki de ilk çocuğumuz  olduğu için onu daha çok sevdiğini sandım.Enver Paşa dünyada hiçbir şeyden korkmayan, korku kelimesinin ifade ettiği anlamı dahi bilmeyen bir askerdi.  Yalnız mini mini yavrumuz ağlamaya başladı mı, onun sesinden ürker, ona bir şey oldu diye korkar, üzülürdü”.
                   NACİYE SULTAN’ın  Türkistan’da bulunan Enver Paşa’ya  “Dön Artık” diye çırpınan yalvarışı karşısında , 27 Temmuz 1921  tarihli mektubunda: “ Ne yalan söyleyeyim memleketimi her şeyden çok, hatta sizden bile çok seviyorum. Tabii gücenmezsiniz. Çünkü sizin damarlarınızdaki kan bu milleti,bu devleti büyüten, yükselten bir hanedan kanıdır.Elbet  siz de  benim düşündüğüm gibi düşünürsünüz.  Vatanımın nerede bir kılına dokunulmak istense, biz, hepimiz orada ölmek için hazır olmalıyız; sözle değil canla başla.”
                İSMET PAŞA; “Enver Paşa ihtilal  öncesi ahlak, cesaret ve kahramanlık misali olarak tanınmıştır. Enver’e  en  çetin kıta hizmetleri tam bir  itimatla emniyet edilmiştir. Enver Paşa şahsi meziyetleriyle  iyi bir asker, iyi bir subay olarak  cemiyetin kusur olarak bildiği unsurlardan , insanın tasavvur edemeyeceği kadar nasibi olmayan bir insandır, Asker vasıfları bakımından, vazife sever, çalışkan ve korku nedir bilmez müstesna bir kahraman olarak, askerin aradığı ölçülerin en yukarı seviyesinde yer almıştır.”
                              

Anahtar Kelimeler : İbrahim KOYUNCU,
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku