Yazar

ibrahimkoyuncu40@hotmail.com

70 makale bulunmakatadır

ENVER PAŞA (MEFKUREYE ADANMIŞ BİR HAYAT)-5

08:00 - 15 Ekim 2020

+A

-A

Okunma: 205

                            Enver Paşa’nın 34 yaşında savaş bakanı olmasına , İNÖNÜ: “Enver Bey’in genç yaşında savaş bakanı olması, orduda yadırganmadı, gayet iyi karşılandı” diyecektir.
                             Evet İsmet İnönü bunları söylerken Şerif Bey neden  Enver Paşa’yı bu ülkeye  yanlış tanıtmıştı? Bu sorunun cevabını okuyucuya bırakıyorum.
                             Enver paşa hakkındaki en tarafsız ve gerçekçi yorum, paşa’nın bir buçuk sene maiyetinde bulunmuş olan İsmet İnönü’nün  hatıralarındadır  ve İnönü, Şerif Köprülünün  yazdıklarının tam tersini anlatmıştır.”
                        Enver Paşaya karşı olanlar İsmet Paşaya da inanmıyorlarsa söyleyecek sözümüz yok…
                       Ordu , “Ahlak,  cesaret ve Kahramanlık  misali olarak tanınan , en çetin kıta hizmetleri tam ve itibarla teslim edilmiş” Enver‘i , başında görmek istemekteydi.  Talat Paşa da Enver Bey’i istemekte ve tutmaktaydı” demiştir.
                       İNÖNÜ değerlendirmesini şöyle bitirir: “Kahramanlığını, cesaretini, gözü pekliğini tekrar belirtmeliyim.Büyük emeller gütmüştür;mesela belki de TİMURLENGİ düşünmüştür”.
                            Dikkat edilirse, İnönü, Enver Paşa’nın  hayallerinde  Napolyon’u değil, bir Türk Cihangiri olan TİMUR’U koymuştur.İnönü’nün bu tahlilini değerlendiren Ziya Nur bey,:
Enver’i Napolyon olma ve  Osmanlı hanedanının yerine geçme hayalinde gibi  göstermeye çalışanların söylediklerini çok ağır sözlerle reddeder:  “Bunun kadar saçma bir iddia olamaz. Bu, Enver’e karşı  yapılan  çok adi  ve pespaye bir  bühtandır. O şehidin ruhunu tazip edecek ve isyana sevk edecek kadar bayağı ve aşağı bir suçlamadır bu.Enver, Osmanlı hanedanı olmadan, bir devlet ve bir İslam birliği, hatta camiası olamayacağını  en fazla kavrayan adamdır. Böyle bir şeyi aklının köşesinden bile geçirmemiş, bunu düşünmeyi bile günah ve  vebal veya delilik addedecek bir fikir ve inanış adamı olarak görünmektedir.”
                      Ziya Nur Bey , TİMURLENG hayalini gerçeğe daha yakın bulur. “Bildiğiniz gibi  Timur İmparatorluğu’nda devlet başkanı  Cengiz sülalesinden  MAHMUT HAN idi; Timur, emirdi, Mahmut Han’ın Emir’i leşkeri ve vekili idi. “O  hilafeti de  uhdesinde bulunduran Hanedan-ı Osmaniyesiz bir devleti ne düşünmüş, ne de aklının köşesinden geçirmiştir. Evet, Enver Kuvvetli İmparatorluk, kuvvetli bir hilafet ve kuvvetli bir saltanat düşünmüştür; fakat bu, Osmanlı İmparatorluğu, Osmanlı Hilafeti ve  Osmanlı Saltanatı’dır. Aksi iddia, Enver’i çok küçültür ve din ü devlet için, bütün kusurlarına rağmen gayretle çalışmış olan bu şehidi, kabrinde muazzep eder”.
                      FAHRETTİN ALTAY; Enver Paşa’nın  Mustafa Kemal’i  müddeti dolmadan general yaptığını kaydeder: “ Enver Paşa bir kadirşinaslık göstermiş  kendisi gibi onu da müddeti dolmadan  ( 8 aylık Albay iken) general yapmıştır.” der.
                   I. Dünya Savaşı sırasında  İngiltere bahriye nazırı  olan CHURCHİLL’e,Enver Paşa’nın  pilot yüzbaşı  olan oğlu  Ali Enver, Rauf Orbay tarafından tanıtılınca, “ Baban Çanakkale’de politik kariyerime 10 yıllık  sekte vurdu “ demiştir. Bir de espri ile karışık “Yine mi bir Enver Karşıma çıktı “  diye ilave etmiştir.
                  Çanakkale geçilemeyince Churchill’in  istifa ettiğini unutmayalım.
                   MAREŞAL FEVZİ ÇAKMAK; “Sarıkamış  planı doğru ve zamanlıdır” der.
                   GENERAL FAHRİ BELEN; “Sarıkamış’tan bahsederken, “Zafere Ramak Kalmıştı” ifadelerini kullanır.
                   ZEKİ VELİDİ  TOGAN; “Enver Paşa Türk Tarihinin en büyük şahsiyetlerinden biridir. Bu zat, Türk ve Dünya siyasi tarihindeki konumunu  şüphesiz  ki  tesadüfen yahut birisinin korumasında elde etmedi” demiştir.
                  ZİYA NUR AKSUN: “Enver’in Ravza-ı Mutahhara’ya  girişini canlandıran cümleler; tüyler ürpertici bir inanç ve edep  yüksekliğinin  muhteşem tablosudur.” der.
O günleri anlatan  EMEKLİ GENERAL  HİKMET SÜER DE : “ Osmanlı ordusunda da olağanüstü bir hareket canlılık başladı.Kurmay Yarbay Enver  bu hareket ve  canlılığın ruhuydu”. diye yazar.
                Şerif  bey Enver’i, “Kızakla Sivas’a kaçan hain,  Türklük ve insanlık faziletlerinden soyunmuş ; Alman imparatorunun ücretli yamağı, babası ve kardeşlerine layık olmayan kanlı katil ve melun herif “  şeklinde vasıflandırmıştır.
             ZİYA NUR AKSUN:   Albay Şerif bey için: “Kendi komutanına  bu tarzda hücum eden bir adama  ne denir bilmem;  FAKAT ASKER DEMEK KOLAY DEĞİLDİR.” demekten kendini alamayacaktır.
 
 

Anahtar Kelimeler : İbrahim KOYUNCU,
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku