Yazar

ibrahimkoyuncu40@hotmail.com

80 makale bulunmakatadır

ENVER PAŞA (MEFKUREYE ADANMIŞ BİR HAYAT)-8

08:00 - 5 Kasım 2020

+A

-A

Okunma: 300

                   LİMAN VON SADERS PAŞA:   “Enver’in en büyük meziyeti, kendi ordusu için yapılan tavsiyelerin  doğruluğuna inandıktan sonra, elinden gelen bütün gayreti harcayarak ve Savaş Bakanı sıfatıyla bütün yetkilerini kullanarak, savaş esnasında bunları  düzeltmeye çalışması olmuştur.”
                   HALİL MENTEŞ: Denildiği gibi Enver hırs-ı cah ile malul değildi. Enver ,saf, aynı zamanda yüksek bir ülküyle dolu bir ruhun sahibi, ülküsü uğrunda hayatı daima küçümsemiş bir kahramandır. Memlekette bayrak elinden düşünce Buhara’da  yeniden Türk Bayrağına sarılmış ve  oradaki Türkleri kurtarmak için Bolşeviklerle Aslanlar gibi dövüşürken, eşsiz bir kahraman  görkemiyle ölmüştür.”
                    Enver Paşa’ya karşı, nasılsa soğukkanlılığını koruyabilmiş  bir İngiliz yazar PETER HOPKİRK, onu şöyle Vasfeder: “ Birinci Dünya Savaşı çıktığında  32 yaşında generalliğe yükseltilen ve Harbiye Nazırı olan yakışıklı Enver, bir panter kadar çevik ve hareketli bir kılıç ustası ve aynı zamanda bulunduğu sofrada etrafını etkileyen, Fransızca ve Almancayı çok iyi konuşan,cömert, gerçek bir centilmen,cesur,girişimci,  çabuk karar veren, şövalye ruhlu parlak bir kişilik sahibi”.der.
                          FRANSANIN İSTANBULDAKİ ATEŞEMİLİTERİ: “Osmanlı ordusundaki olağanüstü gelişmeyi kendi genelkurmayına bildirdiğini , fakat kendisine inanılmadığını yazar”.
                         Irak Cephesinde Türklere Esir düşecek olan İngiliz  General TOWSEND DE: “bu cephede gördüğü askerler için, “ Balkan Savaşlarındaki askerler değildi:  maalesef bunu daha önce anlamadık.” demiştir.
                          Enver Paşa’dan pek hoşlanmayan ( yahut sonradan öyle görünen)  nadir subaylardan olan  MİRALAY ŞERİF BEY bile: “ Eski alışkanlıklara  uyup ayak sürçerek, atandıkları komutanlıklara en kısa sürede gitmeyen komutan ve subaylar  derhal emeklilik emirlerini aldılar. İtiraz sözü ağza alınmaz oldu ve  herkese bir çeviklik, bir sürat, bir askerlik geldi. Ordu yeni bir dünyaya doğdu.” diyecektir.
                     Enver Paşa’nın ölümü üzerine  yakınındaki  TÜRKİSTANLI BİR MÜCAHİT şöyle yazıyor: “ Ümit güneşimiz sönmüş, karanlıklar içinde kalmıştık.  Yer gök ağlıyor… Kaybolan sade bir insan değil, milyonlarca Türk’ün ümidi, istikbali, zaferi,  tarihi idi.”
                 LOYD GEORGE; “Osmanlı Devletinin iştiraki savaşı  üç yıl uzattı” demiştir.
                  ŞEVKET SÜREYYA AYDEMİR bile III Ciltlik “Enver ”  eserinde alttan alta yerdiği Enver Paşa İçin; “Kurmay Şerif Bey’in  Sarıkamış Harekatı üzerinde toplanan yergilerini bir tarafa bırakırsak, hatta harpten sonra da  Enver Paşa,  Ordu mensuplarının  eser ve hatıralarında  Büyük tenkitlere uğramamıştır” diyerek  Enver Paşa’nın  hakkını teslim etmek zorunda kalmıştır.
                  Enver Paşa’nın  ordudaki  subayları gençleştirme yaparken taraflı davrandığı da  iddia edilmiştir. Ancak o dönem ittihat ve Terakkinin  bütün ileri gelenleriyle  dostluğu olan ve Cumhuriyet döneminde de  pervasız bir gazeteci olarak tanınan HÜSEYİN CAHİT YALÇIN, Enver Paşa’nı kişiliği hakkında  çekici anekdotlar anlatır;  ”Bir gün, uyarısına dikkat etmeyen Hüseyin Cahit Bey’in “Tanin” gazetesini kapatacağını yüzüne söyler ve kapatır “ Tanin iki gün kapandı. Buna hiç kızmadım ve üzülmedim. Hem de Enver’in izlediği prosedürden ötürü, yakın bir arkadaşına karşı böyle davranmasından  sanki hoşnut bile oldum. Şu dostluk ve hatır belasının resmi işlerden  kalktığını görmek gerçek bir mutluluktu” Tanıyan herkesin ittifak ettikleri husus, onun bu konularda istisna tanımadığıdır. “Enver bu konularda bağnaz denilecek kadar sağlam ve sertti.  Adalet Bakanı İbrahim bey, Harbiye erkanı Enver’e bir tavsiye mektubu yazmış. Askere çağrılan biri üzerine yumuşak ve yardım edici bir işlem rica edilmişti.ENVER PAŞA BU MEKTUBU  ÇERÇEVELETEREK HARBİYE BAKANLIĞININ  SOFASINA ASTIRMIŞTI” der.
                

Anahtar Kelimeler : İbrahim KOYUNCU,
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku