Yazar

ibrahimkoyuncu40@hotmail.com

106 makale bulunmakatadır

GAGAUZYA-2

08:26 - 25 Mayıs 2021

+A

-A

Okunma: 1701

              Haritayı açıp baktığınızda GAGAUZYA’nın Moldovya, Romanya ve Ukrayna’nın  arasında kaldığını görürsünüz.
                 Gagauzya bugün Moldovya’nın içinde Özerk bir Türk Cumhuriyetidir. Yüzölçümü 1.850km2’dir. Nüfusu yaklaşık 150.000’dir. Yani Kırşehir kadar bir nüfusu vardır. Ancak Gagauzlar değişik ülkelere dağılmış bulunmaktadır. Bugün tüm dünyada 500.000 civarında bir nüfusa sahip oldukları bilinmektedir. Türkiye’de 30.000, Ukrayna’da 35.000, Romanya’da 45.000 Yunanistan ve Bulgaristan’da 40.000  Gagauz Türk’ü yaşamaktadır.  Resmi dilleri Gagauzca’dır. Dinleri Hıristiyan Ortodoks’tur. Başkenti Komrat’tır.Başlıca şehirleri; Bucak, Çadır, Kongaz( Göçmen kazlar göle konarmış), Kazayak,Beşalma,Haydar,Kıpçak,Beşgöz, Başküü,Valkaneş’dir.Gördüğünüz üzere isimler öz Türk isimleridir. Komrat( Kömür at yani kara at anlamındadır.)
             Bu bilgileri verdikten sonra   Gagauzya’ya nasıl gidilir ve gezi izlenimlerimden bahsetmek istiyorum. İstanbul havalimanından ( bu arada bu havalimanını ülkemize kazandıranlardan Allah razı olsun. Tek kelime ile  ifade etmek gerekirse “MUHTEŞEM”  olmuş.) bir saatlik bir uçuşla Moldovya’nın başkenti Kişinev’e varıyorsunuz.Bizimkisi 4 kişilik özel  bir gezi idi. Kişinev Havalimanında araç kiraladık. Kiralama bedeli çok yüksek değil. Makul. Kişinevden yine bir saatlik karayolculuğu ile Gagauzya’nın başkenti Komrat’a varıyorsunuz. Oradan kısa bir yolculukla otelimize geçtik. Oteli    “ANNA STATOVA” ablamız iki kızı ile birlikte işletiyor. İsmi “GAGAUZ SOFRASI”.Çok otantik güzel bir  otel.Tüm misafirleri gibi bizi de yerel kıyafetleri ile tepsi de sıcak bir ekmek ve tuz ile güzel sözlerle karşıladılar.Misafirler bu sıcak ekmekten bir parça koparıp tuza banarak yiyor.Güzel bir karşılamaydı. Bu karşılamaya ilişkin videoyu sosyal medyamda paylaştım.
                        Gagauzya’ya  Türkiye olarak  çok destek verdiğimizi gördüm. Komrat’ın alt yapı ve artezyen kuyuları ile su sorununu Ülkemiz çözmüş. Süleyman Demirel Lisesi, Aziz Sencer Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Nasreddin Hoca Kreşi,  Cumhurbaşkanımın Recep Tayip Erdoğan adına bir yaşlı bakım evi, Altındağ Belediyesince yapılan Gençlik Merkezi ilk anda aklıma gelenler. Ayrıca Kişinev-Komrat arası yolun Ülkemiz tarafından Türk firmalarınca yapımına başlandığını gözlemledim.Hatta yapımı bitme aşamasına gelen  ve son rötuşları yapılan stadı gördüm. Cumhurbaşkanımız  Gagauzya’ya helikopterle geldiğinde helikopterin indiği yerin neresi olduğunu sormuş. Stadyum demişler. Cumhurbaşkanımız böyle stadyum mu olur diyerek talimat vermiş ve stadyum kısa sürede bizim tarafımızdan  tamamlanmış.
                        Komrat Başkonsolosumuz Hasan AKDOĞAN beyi makamında ziyaret ettik. Gagauz hakkında verdiği kıymetli bilgiler  için kendisine teşekkür ediyorum.
             Haydar Belediye başkanı İlyas KÖSE Bey’i ziyaret ettik. Kendisine Belediye başkanımız ve Ticaret odası başkanımızın gönderdiği Onex taşından yapılma fincan takımını  hediye ettik.Bizi memnuniyetle karşıladı. Gagauzya’da” değerli misafir” yerine “pahalı misafir” sözünü kullanmaktalar. Bizi pahalı misafir diye konuk etti. Değerli eşi bize yöresel yemekler hazırladı. Bize rehberlik eden ve sürekli  Gagauzya’ya  seyahat eden Ahmet AÇIKGÖZ’ün sosyal sorumluluk adına yıllardır ziyaret edip  yardımda bulunduğu Maksim ve ailesine misafir olduk.Maksim’in Ahmet beyi gördüğünde gözlerindeki o mutluluğu o ifadeyi görmenizi isterdim.O mutlu ifade dünyalara değişilmez.Ertesi gün Maksim’in doğum günü olduğunu öğrendik. Biz de ertesi gün bir sürpriz yapıp   Maksim’e  doğum günü pastası hazırlatıp  ailesiyle birlikte doğum gününü kutladık. Maksim’in küçük kardeşi Vasili ile birbirimizi çok sevdik.
                        Saat17:00’da Haydar köyünde yapılan park açılışına katıldık.Açılışa Moldovya eski Devlet başkanı İgor DODOV’da katıldı. Onex fincan takımının birisini de kendisine Kırşehir’den Belediye başkanımız ve Ticaret odası başkanımızın selamını ileterek  teslim ettik.Yerel sanatçıların konserini dinledik.Soydaşlarımızla kaynaştık.
Birlikte halaylar çekip güldük eğlendik.Bizi bağırlarına bastılar.Benim için unutulmaz anlardan birisi çok sevdiğim ”OĞLAN” şarkısını canlı dinlemek oldu.Belgesi izlediğimde  Gagauzlar “Oğlan” şarkısına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde ve Anadolu’da da rastladıklarını ifade ediyorlardı.
 
 
 
 

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku