Yazar

ibrahimkoyuncu40@hotmail.com

106 makale bulunmakatadır

GAGAUZYA-3

08:19 - 1 Haziran 2021

+A

-A

Okunma: 1186

                         Kazayak köyüne geçtik ve orada Gagauz milletvekilimiz İvanna KÖKSAL ve eşi Rafet KÖKSAL abimizle tanışma şerefine eriştik.Rafet abi  Gagauz tarihi ile ilgili bir belgesel çektiklerini söyledi. Belgeselin CD’sini istediğimde  bila tereddüt hemen göndereceğini söyledi ve Kırşehir’e dönünce kargo ile  bana gönderdi. 9 CD.lik bir belgesel. İnşallah kısmet olursa  Kırşehir’de    yerel Tv’lerde  kabul görürse yayınlatmayı düşünüyorum. Rafet beye gönülden teşekkürlerimi  iletiyorum.
    Bize   müzeyi gezdirdiler. Müzede Gagauz tarihi ile ilgili her şey, elbiseler, tarım aletleri vs bulunmakta.Ayrıca “KAZAYAK BÜYÜK TÜRKİYE PARKI”nı gezdirdiler. Evet şaşırmanıza gerek yok. Parkın ismi “Büyük Türkiye Parkı”…Türk Dünyası  belediyeler Birliği tarafından yapılmış.Parkı gezerken Nevşehir  Ortahisar Belediyesinin Nevşehir taşı gönderdiğini gördük. Parkın girişini bu taştan yapmışlar. Altındağ ve Gölbaşı  Belediyesi  parka bir çeşme yaptırmış. Isparta Belediyesi Mermer göndermiş. Keçiören Belediyesinin yardımlarda bulunduğunu gördüm. Kırşehir Belediyemizin de katkısı olsaydı diye düşünmeden edemedim.

                     Parkta  eşeğine ters  binmiş  bir Nasreddin Hoca ile bir asker heykeli dikkatimi çekti. Sorduğumda Rafet abi bize; Nasreddin hocanın Gaguzya’da da  tanındığını Hoca Nasreddin adıyla bilindiğini söyledi. Askere gelince; Çanakkale Savaşında atalarımızla birlikte düşmana karşı savaşıp şehit düşen bir Gagauz Türk’üne ait olduğunu anlattı. Hatta Gelibolu da bu askere ilişkin bir anıtın da bulunduğunu bize söyledi. O kadar çok ortak  değerlerimiz var ki…
                        Gaguzya’nın özerk olmasında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in çok faydası olmuş. Zaten onun adına bir lise  ve Devlet Üniversitesinde bir heykeli bulunmakta. Gagauzya’da dünyanın en kaliteli şarabı üretilmekte.
                        Gezi ile ilgili içimde kalan uhte ise  BENDER KALESİ  ve KİLYA köyüne gidememek oldu.  Pandemi nedeni ile Bender kalesine gidemedik. Kapalı idi. Bender kalesi bugün Transdinyester sınırları içinde bulunmaktadır.Sovyetler dağılıp bünyesindeki uluslar bağımsızlığını ilan edince Transdinyester halkı biz ayrı bir devletiz diyerek bağımsızlığını ilan etmişler. Defacto bir durum var şuan.Rusların kontrolünde. Bender Kalesi Osmanlı için çok önemliydi. Rusya’ya yapılan savaşlarda toplanma alanı idi. Kalede Son Osmanlı sancağı bulunmaktaydı. O sancağı öpmek nasip olmadı. İnşallah bir dahaki sefere.
                       Kilya ise Enverpaşa’nın atalarının yaşadığı köy idi.Gitmişken  orayı da görmeyi istedik.Gagauzya’ya çok yakın. Ancak Ukrayna  topraklarında olduğu için birkaç saatlik giriş çıkış için covit-19 testi gerekiyordu. O yüzden gidemedik.      
                      Sevgili dostlar sizlere tavsiyem  buraları gezip görmeniz.Soydaşlarımızla kültürel köprüler, bağlar kurmanız. Pişman olmayacağınızı şimdiden söyleyebilirim.Gagauzya ile anlatılacak o kadar çok şey var ki buraya sığmaz. Gerisini gittiğinizde göreceksiniz.    
                           Yazımızı Necip Hablemitoğlu’nun ''KEMÂL'İN ÖĞRETMENLERİ '' isimli makalesinden bir kesitle bitirmek istiyorum.
                          Kendisi de bir Kırım Türkü olan Necip Hablemitoğlu,Türkiye dışındaki Türk topluluklarının yakın tarihi ile ilgili çalışmalar yapmış, Orta Avrupa ve Balkanlar'daki Türk eserleri, Türk boyları ve Türk şehitlikleri konularında saha çalışmaları yürütmüştü. Necip Hablemitoğlu,1995-1996 yılları arasında Birleşmiş Milletler'in UNDP projesi kapsamında Gagauzya'ya giderek, Gagavuz Türkleri'nin Latin alfabesine geçişi çalışmalarına katıldı ve  danışmanlık hizmeti verdi. Hablemitoğlu, bu görevi sırasında Atatürk tarafından Gagauzya'ya gönderilen  öğretmenleri keşfetti ve bu konuda yaptığı ÇALIŞMALARINI ''KEMAL'İN ÖĞRETMENLERİ''adıyla yayınladı.Ali  Kantarelli'yi  Gagauz topraklarında yetiştirdiği öğrencilerinden dinledi. Atatürk'ün öğretmeni Ali Kantarelli, çok sayıda Gagauz Türkü'ne Türkçe öğretmiş, sonradan önemli görevlerde bulunacak olan öğrencilerine Türkçe sevgisini ve Türklük bilincini aşılamıştı.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku