Sıcak Haber
 TEŞEKKÜRLER...

TEŞEKKÜRLER...

Yazar

ibrahimkoyuncu40@hotmail.com

107 makale bulunmakatadır

GAGAUZYA-4

14:16 - 8 Haziran 2021

+A

-A

Okunma: 4493


 
Örneğin; Necip Hablemitoğlu'na Ali Kantarelli öğretmen hakkında bilgi veren öğrencisi Nikolay Babaoğlu, Moldova Yazarlar Birliği Başkanı ve Milli Eğitim Bakan yardımcısı olarak görev yapmıştı.
Necip Hablemitoğlu,1995-1996 yılları arasında Birleşmiş Milletler görevlisi olarak bulunduğu Gagauz Yeri'ndeki araştırmalarını topladığı KEMAL'İN ÖĞRETMENLERİ'nde şu satırları yazmıştı:
''Ukrayna'nın Moldova sınırındaki Bolgrad kasabasının ortodoks mezarlığında bir Türk'ün yattığını hiç biliyor muydunuz?!. Bu bakımsız, unutulmuş, üzerini otlar bürümüş kabirde, bir dönemin bilinmeyen tarihinin, koşulsuz vatanseverliğin gömülü olduğunu yaşlı bir Gagauz'un şu ifadesinden çıkarırsınız: 'Burada KEMÂL' İN ÜÜREDİCİSİ (ÖĞRETMENİ) yatıyor!..'
'KEMAL'İN ASKERLERİNİN (Kuvay-ı Milliyeciler) bu ülkeyi kurtardığını bilirsiniz. Bilirsiniz de, 'KEMAL' İN ÖĞRETMENLERİ'nin, Türkiye'den bin küsur kilometre ötede ne aradığını bilemezsiniz. Oysa, başınızı biraz çevirip, bugün Gagauz Bölgesinde KGB, CIA, KIP, BND, MVR görevlilerinin, Rus, A.B.D., Alman, Bulgar, Yunan ve hatta Norveç uyruklu Türkolog, gazeteci, 'serbest araştırmacı' ve papazların, bahai ve protestan misyonerlerinin ne aradığını araştırırsanız, ATATÜRK'ÜN de onu aradığını saptarsınız. Kısaca, Türkiye'nin 'ön bahçesinde, bir başka ifadeyle terk etmek zorunda kaldığımız eski vatan topraklarında ağırlığını artırmaya çalışan ATATÜRK'ÜN, bu çabaya diğer ülkelerden en az 60 yıl önce başladığını görür, ileri görüşlülüğüne hayran kalırsınız.”
            Bizim kuşak soğuk savaş dönemini bilirler. O dönemde okullarda okutulan tarih kitaplarında  Türkiye dışındaki Türklerle ilgili  tek bir kelime bulamazdınız. Atlaslara baktığımızda koca bir Sovyetler birliği vardı.Ancak Sovyetler Birliği içindeki Türklerden bahsedilmezdi. Çok azımız Anadolu dışında da Türklerin olduğunu biliyorduk.  Eğitimdeki bu aksaklığı Türkiye’nin Eğitimindeki Prangası  olan 27 Aralık 1949 Tarihli FULBRIGHT ANLAŞMASI’na kadar götürmek yanlış olmasa gerektir.
            Bugün Gagauzya dediğimiz topraklar Osmanlıda Besarabya’dır. Unutmayalım ki yakın geçmişimizde o topraklar vatan topraklarıydı.
           Japonların çektiği İpek Yolu Belgeselinde Türkçe konuşan Türkleri gördüğümüzde şaşırmıştık. Adamlar Türkçe konuşuyordu.Nasıl oluyordu? Ama oluyordu.Çok azımızın bildiğini kalan  çoğunluğumuz da bu belgesel ile kısmen de olsa anlamaya başlamış Sovyetlerin dağılması ve bağımsızlığını ilan eden Türk Cumhuriyetlerini gördükçe gerçeği tüm çıplaklığı ile görmüşlerdi.
           Anadolu dışındaki Türklerden bahsettiğimizde Turancı diye  yaftalamaya hazır olanlar, Mustafa Kemal’in 1933 yılında yani yaklaşık 90 yıl önce  yazımızın başında verdiğim o sözleri  için acaba ne diyecekler? TURANCI MUSTAFA KEMAL Mİ?
           

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku