Yazar

ibrahimkoyuncu40@hotmail.com

45 makale bulunmakatadır

KIZILDERİLİDEN TARİHİ DERS

07:10 - 23 Ekim 2019

+A

-A

 
                
 
                  Bugün hem gülelim hem de düşünelim diyerek bir hikayeden bahsetmek istedim. Hikayeye İsrailli yazar Yuval Noah HARARI’nin “Hayvanlardan Tanrılara SAPIENS” isimli kitabında rastladım. Hikaye bir kızılderilinin Amerikalı astronatlarla karşılaşıp onlara verdiği tarihi dersi anlatıyor. Kızılderilinin cevabı nükteli , eğlendirici bir o kadar da düşündürücü. Bizim Nasreddin Hocadan hiçbir  farkı yok.  Neyse lafı uzatmadan  hikayeye geçelim;
                  20 Temmuz  1969’da  Neil Amstrong ve Buzz Aldrin, Ay’ın  yüzeyine indiler. Apollo 11 astronotları  bu seyahatten önceki aylarda  ABD’nin batısında  AY’a benzeyen  ıssız bir çölde eğitim gördüler. Bu alan pek çok Kızılderili toprağına  ev sahipliği yapıyordu; bir yerliyle astronotlar arasında geçen bir  diyaloğa dair şöyle bir hikaye vardır:
                  Bir gün eğitim esnasında  astronotlar yaşlı bir Kızılderiliyle karşılaşırlar. Adam orada ne yaptıklarını sorar. Astronotlar kısa süre içinde Ay’a  yapılacak bir araştırma  seyahatinin parçası olduklarını söylerler. Yaşlı adam bunu duyunca biraz sessiz kalır, sonra astronotlardan kendisine  bir iyilik yapmalarını ister. Astronotlar ne istiyorsunuz? diye sorar.  Yaşlı adam, “ Kabilemdeki insanlar  Ay’da kutsal ruhların yaşadığına  inanır. Onlara halkımdan önemli bir mesaj iletmenizi isteyecektim.” Astronotlar mesaj nedir ? diye sorar.  Adam kendi dilinde bir şeyler mırıldanır, sonrada astronotlara  bunu ezberleyinceye kadar  tekrar etmelerini söyler. Astronotlar bu ne demek ? diye sorar. “Bunu size söyleyemem. Sadece bizim kabilemizle  Ay ruhlarının bilebileceği bir sır” der.
                      Üsse geri döndüklerinde astronotlar  uzun uğraşlardan sonra  yerel dili konuşabilen  birini bulurlar ve  ondan mesajı tercüme etmelerini isterler. Ezberledikleri şeyi söyleyince  çevirmen kahkahalarla gülmeye başlar. Nihayet sakinleşince , astronotların o kadar dikkatle ezberlediği  sözlerin ,” Bu adamların size söylediği hiçbir şeye inanmayın, topraklarınızı çalmaya geldiler”, olduğunu söyler.
 

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku