Yazar

ibrahimkoyuncu40@hotmail.com

66 makale bulunmakatadır

KUŞÇUBAŞI EŞREF-4

08:00 - 13 Ağustos 2020

+A

-A

Okunma: 498

              Eşref, Enver’e bulduklarına ilişkin bir saha raporu gönderdi:  ” Bir süredir Koşukavak bölgesinde  faaliyet yürütmekle meşgulüm. Düşmanın konumuna dair bilgi toplamaya  çalıştığım esnada , Bulgar hükümetinin bir  araya getirip  “askerler “ diye  hitap ettiği  bir haydut alayının  Koşukavak’taki  bütünüyle müslüman köylerin  insanlarının şerefine, mülküne ve hayatlarına kastetmiş olduğunu öğrendim. Hatta kolları bağlanmış  600 Müslümanın cesetlerini  Papazköy yakınındaki  bir vadide bizzat  kendi gözlerimle gördüm. Bulgar subayların, toplanan  paranın  hayatını kaybeden  Bulgar komitacılarının  ailelerine  verileceğini söyleyip, Müslümanları tehdit ederek, onlardan para topladıklarını dahi işittim.  Köylerde tek bir mülk ve tek bir bakire kalmamış. Müslümanlar sürekli yok olma  tehdidi altında yaşıyorlar. Dolayısıyla,  efendim Koşukavak’ı işgal etmekteki amaç, bütün bu  amiyane Bulgar başıbozukları  bölgeden kovmaktı.  Tabiatıyla iş çarpışmaya döndü ve  hadise bu tür bir mahiyet aldı.  Arzu edeceğiniz her bir emri yerine getirmeye hazırım…”
                 Eşref bu mezalim için  Domuzçiyef isimli bir Bulgar subayını suçladı. Eşref’in anlattığına göre , o ve kuvvetleri ertesi gün Koşukavak’ın dışında  Domuzçiyef ‘in çetesi ile karşılaştı.Kesin  bir çarpışmanın sonucunda , Eşref’in askerleri, Domuzçiyef’in  ve bazı subaylarının da aralarında bulunduğu bir çok Bulgar’ı ele geçirdi.  1.200 Bulgar’dan müteşekkil bu çetenin  geri kalanı  Eşref kuvvetlerince ya dağıtılmış  ya da yok edilmiştir. Osmanlıların  altı ölü ve on iki yaralıdan oluşan kayıpları ise hafifti.  Eşref , öldürülenler ve ele geçirilenlerden alınan  silahlarla  bir  “milli alay” kurduğunu ve Koşukavak’taki  geçici yerel hükümetin  başına bölge  halkından  Kamber Ağa isimli  bir Müslüman’ı getirdiğini belirtmektedir. Bu tecrübe, akıncı Osmanlı gönüllülerinin  araziyi emniyet altına alıp , sivil bir hükümet kurmaları şeklindeki , Batı Trakya’nın  dört bir yanında  takip edilecek bir model  tesis etti.
              Kırcaali’yi aldıkları sıralarda, Eşref’in söylediğine göre , Osmanlı askerlerini gazlamakla tehdit eden  bir Bulgar süvari komutanıyla karşılaştılar.  ”Halka zulmetmiş ve savaş kurallarına saygı göstermemiş olan  bu komutanı  cezalandırdık; lakin gazla değil sürüyerek”.
             Eşref Yemen’deki  Osmanlı askerleri için  para götürmek görevi ile görevlendirilmiştir. Görevi veren bizzat Enver Paşa idi. Bu olayı yine “ZENCİ MUSA “ isimli makalemizde ayrıntılı açıklamıştık.  Yemen’e giderken  Şam’da konaklar.Burada ilginç bir olayla karşılaşır. Şam’da  Palas Otel’de konaklarken Eşref’in karşısına sıra dışı bir ziyaretçi çıktı.  Lübnanlı bir kadın kendisini görmek istemişti, fakat eşref hazırlıklarla meşgul olduğu için  onu öfkeyle geri çevirdi.  Kadın, kalmakta olduğunu söylediği otelde  Eşref’in ertesi gün kendisini  ziyaret etmesi için ısrarcı oldu.  Nihayetinde merakına yenik düşen  Eşref ,kadının kalmakta olduğu otelin lobisinde onunda  bir araya geldi.  Kadın kendisine kocası henüz ölmüş ve  parasına haksızca el konulmuş  bir dulun hikayesi ile yaklaştı.  Eşref  parasını geri almasına yardımcı olmaları için Osmanlı  yetkililerine kovuşturmasını söyledi. Kadın, bunun için gerekli bağlantılara sahip olmadığını söyleyerek  yalvarınca,  Eşref onun adına duruma müdahale etmeyi teklif etti. Kadın iki gün sonra  yeniden ortaya çıktı. Fakat üslubu bu kez oldukça farklıydı. Çok güzel bir sesi olduğunu, piyano çalabileceğini ve  şehrin dışındaki bir bahçede  tanıdığı bazı kızlarla birlikte Eşref için özel bir parti  vermek istediğini söyledi. Gittikçe  şüphelenen Eşref, aciliyet arz eden resmi işleri olduğunu  söyleyerek teklifi geri çevirdi.  Fakat hikaye burada sona ermeyecekti. Kadın ertesi gün Eşref’in otelinde yeniden boy gösterdi ve  sanki tesadüfen karşı karşıya gelmişler numarası yaparak  başkalarını  görmek için orada olduğunu ifade etti.

Anahtar Kelimeler : İbrahim KOYUNCU,
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku