Yazar

ibrahimkoyuncu40@hotmail.com

65 makale bulunmakatadır

KUŞÇUBAŞI EŞREF-5

08:00 - 20 Ağustos 2020

+A

-A

Okunma: 366

                Eşref’ten,  kaybettiği varlıkları geri  almasına yardımcı olmaları için  kendisini önemli Osmanlı subaylarıyla tanıştırmasını istedi. “Kadından aniden şüphelenmeye başladım “  diye aktarıyor Eşref: “  Çünkü ilk defa mağduriyetinden, alacaklıların para vermemesinden dolayı  her işin yüz üstü kalması  dolayısıyla  sefalet halinden bahsederek merhamet ve muavenet  dilenen bu kadın benle teması muhafaza etmek için hiçbir fırsatı kaçırmıyor. Saniyen, ikinci mülakatında , mühim olan işlerini geride bırakarak  bana ziyafet vermek istediğini  söylüyor ve  sesinin  güzelliğini vesairesini  ilave ekliyor ve şu hareketiyle de hal ü vaktin  bu gibi alem-i sefahat için pek müsait bulunduğunu göstermek istiyor.Biraz düşündüm. Tarihi göz önüne getirdim. Öteden beri hal-i harpte  bu gibi kadınların casusluk  vazifesiyle istihdam edilerek pek mühim roller ifa eylediklerini hatırlayarak, kendi kendime  acaba bu da o cinsten olmasın dedim.”
                 Kendisi için hayat memat meselesi  hükmünde olduğunu,  iki gün evvel yana yakıla anlatan  bu aklı kısa madam şimdi bu işi harpten sonraya talik ediyordu. Ben bunun üzerine bu kadının Fransızlar tarafından  para ile tutulmuş  bir casus olduğuna  tamamen emin oldum.  Eşref  bir Jandarma yetkilisine durum hakkında bilgi verdi.Şam’dan ayrıldığında  kadının hala polis tarafından sorgulanmakta olduğunu işitti.
               Eşref  Yemen görevi için birliklere  altın götürürken  Hayber yönünde, kervandaki develer için  çok dik olan  bir araziyle  karşılaştıkları bir günlük  meşakkatli  ilerleyişin  ardından, adamların  develerdeki yükleri indirip   sarıp  onları sürüklemek zorunda kaldıkları  “zor bir operasyon”  icra ettiler.  Osmanlı kuvvetlerinin ,  kendisine egzotik bir marifet gibi gelen bu işi başarmalarının  ardından, gurubun bedevi rehberi  Eşref’e “ Hak Allah Antum Afarit: Allah Hakkı için  siz şeytansınız”  diyerek hayretini ifade etmişti.
                    Eşref Bey Hayber’de Mekke Emir’i Şerif Hüseyin’in oğlu  Abdullah’ın 20.000 kişilik ordusu ile karşılaşır. Altınları Zenci Musa ile başka bir yoldan Yemen’e ulaştırmıştır. Eşref ve 40  silahşor arkadaşı  teslim olmayı reddeder ve akşam geç saatlere kadar    çarpışırlar. 40 kişiden geriye Eşref Bey’le birlikte birkaç arkadaşı  yararlı olarak kurtulmuştur.  Esir düşerler ve Lawrence’ye götürülürler. Sorgusunun ardından İngilizler tarafından Malta’ya sürgüne gönderilir.1920 yılının başlarında İstanbul’a döner. Duramaz ve Milli Mücadeleye katılır.
                          Eşref bu olaylardan çok önce  Lawrence ile tanıştırılmıştı. Eşref bey,onu bir Bedevi Şeyhi olduğuna inandırmıştır. Lawronce’i öldürmeye gerek duymamıştı. Lawrence, tehlikeli bir casus olarak anılmaya başlandığında bile  bunu düşünmedi. Niyeti, Lawrence’yi tuzağa düşürüp, savaş sonuna kadar Anadolu’da hapsetmekti.  Nejat Bey’in yakalanması planı akamete uğrattı.
                   Peki Eşref Bey Lawrence’i öldürmediği için pişman mıydı?
 Şöyle diyordu: “ Öldürmeyi düşünmüyordum:  Daima en sona bıraktığım  bu tedibi, Lawronce için o anda düşünmeye sebep yoktu. Hadiseler, benim hata ettiğimi gösterdi ama  o gün kolaylıkla yapabileceğim bu işi,  kanlı bir şekilde bitirmediğime pişman değilim. BU,YARI ŞARLATAN BİR ADAMI KAHRAMAN YAPMAK OLURDU…”
             Eşref  Bey 1917’de Hayber’deki  cenkte esir düştüğünde  Lawrence onu ziyaret etti.Bedeviler arasında adı efsane gibi dolaşan Eşref Bey’i merak etmişti. Lawrence Eşref Bey’e, beni tanıyor musun diye sorar. Evet sen Lawrence’sin der ve devam eder. Peki sen beni tanıyor musun? Lawrence hayır der. Ben daha önce Osmanlı aleyhine kışkırtarak ayaklanma istediği için görüştüğün o şeyhim der. Lawrence şaşkındır ve adeta  dili tutulmuştur.
Gerçekten de karşısındaki kişi yıllar önce  Çereş’te  sohbet ettiği  ve Osmanlı aleyhine ayaklanmasını istediği bedevi şeyhi  idi. Hayretler içinde kalmıştı Lawrence.
                             Şimdi düşünelim…Hangisi daha iyi bir ajan?
              

Anahtar Kelimeler : İbrahim KOYUNCU,
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku