Yazar

ibrahimkoyuncu40@hotmail.com

65 makale bulunmakatadır

KUŞÇUBAŞI EŞREF-7

08:00 - 3 Eylül 2020

+A

-A

Okunma: 280

                         Eşref 1940’ların başlarına kadar Yunanistan’da kalır. “150’likler” 1938’de  affedilmişler, fakat yanlış bir şey yapmadığını , dolayısıyla affedilmeyi kabul etmeyeceğini  meydan okurcasına söyleyen Eşref  dönmeyi reddetmiştir. Ara sıra Mısır’a gider ve oradaki akrabalarında kalır.
                    Eşref bey 1950’lerin başında   Ülkeye döner. O vakit   eski silah arkadaşlarından çoğu ölmüş  Salihli’deki değerli mülküne el konulmuştu.
                     Yazımızın başında belirttiğimiz Eşref’in 10 kişilik özel listedeki Fedai Zabıtan’ın hepsi ölmüştür; 2 numaralı  Selim Sami 1927’de   Ülkeye sızarken jandarma ile giriştiği çarpışmada ölmüştür. 3 numara olan Süleyman Askeri, Irak Cephesinde  1915 yılında İntihar etmiştir.4 Numara olan Yakup Cemil  başarısız bir darbe girişiminin ertesi yılı  İktidardaki ittihat ve Terakki tarafından idam edilmiştir. 5 Numara olan ve  1911’de  Mustafa Kemal ve Yakup Cemil’le birlikte Mısır’a yolculuk eden ve Malta’dan döndüğünde Eşref’i Karakol Cemiyetine sokan Sapancalı Hakkı  ise yasa dışı ekonomik faaliyet gösterdiği gerekçesi ile  İtilaf Devletleri işgali altındaki  İstanbul’da mahkemeye çıkarılmış , fakat  1919’da  aklanmıştı.Kendisinden  Ankara’nın da şüphe ettiği  Hakkı,  İzmir’deki Suikast girişiminin ardından  1927 senesinde  mahkemeye çıkarılmışsa da yeniden serbest bırakılmıştır. Siyasetten uzak durdu ve 1937’de öldü. 6 numara olan Çanakkaleli  Atıf ( Kamçıl) Cumhuriyet döneminde milletvekilliği yaptı ve 1947 yılında öldü. 7 Numara olan  Abdülkadir
( Antepli)  Eski Ankara Valisidir ve  Yunanistan’a kaçmaya çalışırken yakalandı   ve idam edildi. 8 Numara olan ve Eşref Bey’in Kuleliden arkadaşı olan Topçu İhsan
(Eryavuz)  Bahriye Vekili olarak görev yaptı ve  1928 tarihli  “Havuz-Yavuz” yolsuzluk skandalının merkezinde yer aldı. 1947 yılında öldü. 9 Numara olan Filibeli Hilmi  Cumhuriyet döneminde kısa süreliğine milletvekilliği yaptıysa da , İzmir suikastını soruşturan  İstiklal Mahkemesi  tarafından suçlu bulundu ve  idama mahkum edildi. 10 numara olan ve Enver Paşa’nın yaverliğini de yapan İzmitli Mümtaz diğerlerinin aksine  savaştan sonra  sakin bir hayat yaşamayı başardı ve 1936 yılında öldü.Dolayısıyla  Eşref, Anadolu’ya döndüğü vakit, bu listenin hayatta kalmış tek üyesiydi. Aktivist subaylardan oluşan çekirdek grubun üyesi olmak, onlara uzun bir yaşam getirmemişti.
                  Philip H. SDOTDARD Ağustos 1962’de  yaptığı bir görüşmede  Eşref KUŞÇUBAŞI,  Teşkilat-ı Mahsusa  ajanlarının tutumunu şöyle özetlemiştir: “İçimizde kimsenin kaybedecek bir şeyi yoktu.  Davamızın haklı olduğuna ve çalışmalarımızın   mühim olduğuna inanmıştık. Sonunda kazanamayacak oluşumuzu göz ardı etmeye  meyyaldik. Hiç değilse, harbin sonunda etrafımızdaki dünya çökmeden, ufak tefek birkaç zafer daha kazanabilirdik…”
                   

Anahtar Kelimeler : İbrahim KOYUNCU,
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku